Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:47
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dnešní on-line přenos z dění na východě Ukrajiny končí. Situaci budeme sledovat v rámci běžného zpravodajství.
22:44
Vladimir Putin se na jihovýchodě Ukrajiny snaží zopakovat krymský scénář, jen s méně jistým výsledkem. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedl zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Podle něj budou nepokoje v krizových regionech pokračovat až do květnových prezidentských voleb (celý rozhovor si můžete přečíst zde).
22:42
Ukrajina
Nový gubernátor východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti, třetí nejbohatší Ukrajinec Igor Kolomojskij, nabídl vysoké odměny všem, kterým se podaří dopadnout proruské ozbrojence, jež obsadili vládní i policejní budovy v regionu. Kolomojskij nabídl odměnu deset tisíc dolarů (asi 200 tisíc korun) za každého dopadeného ruského "sabotéra" a slíbil odměnit i ty, kteří místním úřadům předají zbraně, které ozbrojenci používají.
22:03
Obama však dodal, že po ženevské schůzce nadále zůstává otázkou, zda Rusko svůj vliv, dříve využitý k rozvracení Ukrajiny, použije nyní k obnově pořádku v této zemi.
21:56
Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci prohlásil, že výsledek ženevské konference je podle něj příslibem, že "diplomacie může přispět k deeskalaci napětí na Ukrajině".
21:46
Rusko a separatisté
O napjaté situaci na Ukrajině spolu ve čtvrtek večer hovořili i ruský prezident Vladimir Putin s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ankara byla velmi znepokojena ruskou okupací Krymského poloostrova a osudem krymských Tatarů, kteří zde žijí. Právě o tomto tématu chtěl Erdogan s Putinem nejvíce mluvit. Telefonát iniciovala turecká strana, sdělil Kreml. Žádné další podrobnosti však neuvedl.
21:12
Pět desítek lidí se ve čtvrtek shromáždilo před budovou ruského velvyslanectví v Praze, aby protestovali proti ruskému vpádu na Krym a aktivitám Ruska ve východních oblastech Ukrajiny. Organizátoři demonstrace požadavky formulovali v dopise ruskému velvyslanci. Dožadovali se například zrušení ruské okupace Krymu, zastavení akcí ruských vojáků na východní Ukrajině nebo ukončení "falešné propagandy vůči Ukrajině".
21:04
Německo například podle agentury DPA prozatím přispěje k ochraně východních členů NATO vojenskou zásobovací lodí a vysláním až šesti stíhaček Eurofighter.
20:41
Česko nabízí pro ochranu zemí NATO kvůli ukrajinské krizi čtyři gripeny a 300 vojáků, kteří jsou vyčleněni do sil rychlé reakce aliance.
20:38
Rusko by mělo využít svého vlivu na ozbrojené skupiny na východní Ukrajině, a přispět tak k uklidnění situace. Ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru se na tom shodli americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová.
20:23
Rusko a separatisté
Izraelský server YNet News přinesl zprávu o tom, že v Doněcku, který ovládají proruští ozbrojenci, byla vyzvána místní komunita Židů k registrování a odevzdání soupisu svého majetku. Pokud tak neučiní, hrozí jim vyhoštění a jejich majetek bude zabaven. Výzva k registraci je podepsána předsedou dočasného doněckého parlamentu Denisem Pušilinem. Vůdce separatistů však následně popřel, že by s touto výzvou měl cokoli společného.
20:14
Rusko a separatisté
Povzbudivé zprávy z ženevské konference vzápětí zchladila reakce proruských ozbrojenců z východoukrajinského Doněcka. Alexandr Zacharčenko, jeden z vůdců místních separatistů, který stál za obsazením sídla lokální vlády, v reakci uvedl, že nejdříve je třeba vyklidit i kyjevské náměstí Nezávislosti. "Jestliže to znamená, že všechna náměstí a všechny veřejné budovy, myslím, že by se mělo začít s Majdanem v Kyjevě. Uvidíme, co tam udělají, a poté se rozhodneme, jaká bude naše reakce," řekl Zacharčenko.
19:48
Velmoci se dále shodly, že je nutné v provést transparentní revizi ukrajinské ústavy, která by měla odrážet celonárodní dialog. Termín plánovaných prezidentských voleb, které se chystají na 25. května, však ženevská dohoda nezmiňuje.
19:36
Ze čtvrteční proukrajinské demonstrace v Doněcku...
17.dubna 2014 v 17:25, příspěvek archivován: 17.dubna 2014 v 19:27

Renewed hope as Russia, Ukraine, USA, EU agree on steps to ease tensions. Photo by @hhenden in #Donetsk #Ukraine #VG pic.twitter.com/cak62barWI

19:27
Podobná slova volila i šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. "Určitým způsobem se jedná o velmi vzrušující moment. Je to snaha řešit problém tím správným způsobem. Chceme to podpořit všemi možnými způsoby," uvedla Ashtonová před novináři.
19:20
Kerry po jednání také ocenil plány na větší nezávislost jednotlivých ukrajinských regionů, které připravuje premiér Arsenij Jaceňuk. "Udělalo to na nás dojem. Plánuje svoji vizi autonomie. Upřímně se jedná o mnohem rozsáhlejší podobu autonomie, než existuje v jakékoli oblasti Ruska," uvedl Kerry.
19:06
Americký ministr zahraničí John Kerry po ženevském jednání uvedl, že výsledky diskuze jsou zatím jen na papíře. Spojené státy však podle Kerryho očekávají, že Rusko dodrží své závazky. Pokud tak neučiní, chystají prý Spojené státy další sankce (více o výsledcích ženevské konference se dočtete zde).
19:04
Rusko a separatisté
Ruský ministr zahraničí zdůraznil, že výzva k odevzdání zbraní a ukončení okupačních akcí se týká obou stran konfliktu, tedy proruských separatistů i pravicových radikálů podporujících vládu v Kyjevě. "Zbraněmi mohou disponovat jen vojáci a policisté," dodal.
18:32
Lavrov dále uvedl, že všechny čtyři jednající strany souhlasí se snahou o odzbrojení proruských aktivistů, kteří okupují celou řadu budov na východě Ukrajiny. Budovy by měly být podle Lavrova předány zpět regionální vládě.
18:25
Rusko a separatisté
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po ženevském jednání prohlásil, že "všechny zúčastněné strany souhlasily s podniknutím kroků, které mají zmírnit napětí na Ukrajině". Dodal, že Rusko, Ukrajina, EU a Spojené státy souhlasily s účastí na dalších jednáních.