Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turbína Temelína se opět chvěla

  11:54aktualizováno  11:54
Obsluha Temelína po dvou dnech provozu v noci opět odstavila turbínu prvního bloku. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že se tak stalo na pokyn pracovníků Škody Energo, kteří při testech na některých diagnostických místech ve strojovně zjistili nárůst chvění. Výkon reaktoru obsluha snížila z 55 na 1,8 procenta. "Dá se říct, že testy byly úspěšné, protože jsme při nich zprovoznili některá další zařízení, která zvyšují účinnost výroby elektrické energie," řekl Nebesář zpravodaji iDNES.
ČEZ stáhl žalobu na Greenpeace, podrobnosti ZDE

Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.

Temelín dodával v úterý do rozvodné sítě v rámci prováděných testů 430 MW elektrické energie při výkonu reaktoru 55 procent. Tento výkon povolil elektrárně Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Pracovníci elektrárny a dodavatelských firem zprovoznili v uplynulých dvou dnech nízkotlaké a vysokotlaké systémy, které zvyšují účinnost elektrárny.

Podle mluvčího testovali také zařízení na separaci a přihřívání páry, která roztáčí turbínu.

Chvění turbíny nesouvisí potrubím, tvrdí experti
Chvění rotorové soustavy turbíny podle pracovníků Škody Energo nesouvisí s
dřívějšími problémy na přívodním potrubí páry.

Podle výrobně-technického ředitele firmy Pavla Hudečka dosud provedená měření prokázala, že úprava ventilů vibrace potrubí skutečně utlumila.

"Naši technici nyní přímo na místě analyzují z jakých důvodů ke zvýšenému chvění rotorové soustavy turbíny došlo. Domníváme se, že příčinou mohly být rychlé změny výkonu," řekl Hudeček.

Vždycky jsme vše vyřešili, říká Hudeček
Výkon reaktoru a následně turbíny byl při prováděných zkouškách dosud na svém největším maximu. "Je proto zákonité, že při těchto nových parametrech je potřeba vše opět doladit," dodal ředitel.

Podle Hudečka se není čeho obávat. "Jde o standardní záležitost při zkoušení nového zařízení. Škoda Energo instalovala na světě přes 54 000 MW energetického výkonu a její technici uvedli od roku 1946 do provozu 800 turbín. Ve zkušebním období vždy řešili a vyřešili obdobné záležitosti," prohlásil Hudeček.

Termín dokončení zkoušek dodržíme, tvrdí Nebesář
Kdy technici uvedou turbínu opět do provozu Nebesář nedokázal odhadnout. "Záleží to na pracovnících Škody Energo," řekl mluvčí elektrárny s tím, že termín dokončení zkoušky prvního reaktoru bude dodržen. Zkoušky by tedy měly skončit již v červnu.

Personál přifázoval generátor do rozvodné sítě v neděli večer. První blok se tak vrátil do režimu, v němž byl v první polovině uplynulého týdne.

Více o čtvrteční závadě ZDE.

Minulý čtvrtek tekl z turbíny olej
Ve čtvrtek večer však obsluha bloku musela zastavit měření a testy turbíny a snížila výkon reaktoru na minimum. Důvodem byl únik několika desítek litrů oleje.

Od 8. do 18. března byl reaktor prvního temelínského bloku odstaven a pracovníci Škody Energo během odstávky upravili tři regulační ventily vysokotlaké části turbíny.

Úpravy měly utlumit nežádoucí vibrace přívodního potrubí páry. Přesto přístroje v noci na některých místech ve strojovně, kde je umístěna turbína a generátor, diagnostikovaly nárůst chvění.

Obsluha jaderné elektrárny Temelín znovu připojila turbogenerátor prvního bloku do rozvodné sítě. (22. března 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz