Chtějí okusit americký sen, ale mnozí za to zaplatí životem. Okres Brooks v...

Chtějí okusit americký sen, ale mnozí za to zaplatí životem. Okres Brooks v jižním Texasu je peklem pro ilegální uprchlíky z Mexika. | foto: Eric ThayerReuters

USA přitvrdí vůči ilegálům, deportace bude hrozit i za jízdu na červenou

  • 251
Milionům ilegálních imigrantů ve Spojených státech zřejmě nastanou krušné časy. Vyhoštění jim bude nově hrozit i za drobnou krádež či dopravní přestupek. Vyplývá to z dokumentů ministerstva vnitřní bezpečnosti, které schválil prezident Donald Trump. Podle Bílého domu ale masové deportace nehrozí.

Zatímco dosud hrozí deportace z USA převážně pachatelům závažnějších trestných činů, v budoucnu mohou být imigranti vyhoštěni například za krádež v obchodě či jízdu na červenou. Dokumenty doprovázejí exekutivní nařízení prezidenta z 25. ledna a poskytují návod pro úřady, jak postupovat. Zatím není jasné, kdy nařízení začnou platit.

Úřady se podle dokumentů mají zaměřit na ty, kteří se snaží do země ilegálně dostat své děti. Podle nařízení mohou rodiče čelit deportaci či obvinění z pašování nebo obchodu s lidmi. Tisíce těchto dětí by úřady mohly vyhostit..

Šéf Bílého domu také hodlá informovat o tom, jakých zločinů se imigranti bez dokladů dopustili, zbavit je ochrany osobních údajů, postavit nové vazební věznice, odradit žadatele o azyl a zrychlit deportace, vyjmenovává list The New York Times.

Podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera chce prezident úřadům jen „sundat okovy“. Zároveň však uvedl, že směrnice nepovede k masovým deportacím. „Dokumenty jsou o zaměření se na lidi, kteří jsou tady a představují vážnou hrozbu veřejné bezpečnosti nebo mají záznam v trestním rejstříku. Tak to prostě a jednoduše je,“ cituje Spicera web The Guardian.

Před deportacemi budou chráněni jen ti, kteří přišli do USA jako děti s rodiči. Pokud nespáchají nějaký zločin, úřady je nebudou pronásledovat.

V dokumentech se uvádí, že imigranti bez dokladů „běžně vykořisťují Američany“, neuznávají zákony a představují hrozbu pro obyvatele Spojených států. Tato prohlášení jsou přitom v rozporu se zjištěními expertů, podle kterých páchají imigranti méně zločinů než lidé narození v USA.

Právníci už také varovali, že zavedení dalších omezení a tvrdší ostrahy hranic vytvoří jen atmosféru strachu a zažene imigranty do ještě větší ilegality.

Starosta New Yorku nechce z policistů imigrační agenty

Ministerstvo kvůli přísnějším postupům očekává, že mu výrazně přibude práce. Hodlá proto najmout 10 000 nových imigračních úředníků a 5 000 lidí ke kontrole hranic. Prezident však doposud neřekl, kde na tato opatření hodlá vzít peníze.

Uprchlíci, vítejte, objevilo se na soše Svobody

Na vyhlídkovou plošinu podstavce sochy Svobody v New Yorku v úterý vyvěsili neznámí aktivisté v úterý obří transparent Refugees Welcome (Uprchlíci, vítejte). Nápis zhruba po hodině odstranila ostraha, která incident vyšetřuje jako nelegální čin, uvedl portál BBC.

Mluvčí Správy národních parků, která se o sochu stará, uvedl, že je přísně zakázáno na tento památník cokoli připevňovat.

Událost vyvolala velkou odezvu na sociálních sítích, kde mnozí uživatelé označili vyvěšení transparentu za zbytečné, neboť socha sama o sobě říká, že uprchlíci jsou v zemi vítaní.

Trumpova administrativa má také v plánu rekrutovat z řad policistů a šerifů posily, které pomohou s deportacemi. Tím by se i z běžných policistů stali de facto imigrační agenti. Proti tomu však protestuje několik měst, která už v minulosti odmítla shromažďovat imigranty bez dokladů.

Například Starosta New Yorku Bill de Blasio uvedl, že město bude spolupracovat jen v případech, kde by byla potvrzená bezpečnostní hrozba. „Neuděláme z policistů newyorského policejního sboru imigrační agenty,“ uvedl v reakci na dokumenty de Blasio.

Ve Spojených státech žije v současnosti bez povolení podle odhadů přibližně 11 milionů přistěhovalců, kterým podle platných zákonů hrozí vyhoštění. Výrazné snížení jejich počtu byl jeden ze slibů, které Tumpovi pomohly vyhrát loňské volby. Po inauguraci je začal plnit vydáním několika exekutivních příkazů.

Nejdiskutovanější nařízení zakazovalo vstup do USA obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí a pozastavilo azylové programy. Soudy však tento příkaz částečně zablokovaly (více zde). Po zamítnutém odvolání prezident ohlásil, že nové nařízení, které bude soudům „šité na míru“, vydá tento týden (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video