Zastřel mě, prosil útočník z Toronta. Policista neposlechl a je za hrdinu

  14:50aktualizováno  16:12
Alek Minassian při své šílené pondělní jízdě Torontem zabil deset lidí, sám však přežil. A to i přesto, že policisty při zatýkání vysloveně žádal, aby ho zastřelili. Strážce pořádku, který mu odmítl vyhovět, se dočkal v Kanadě chvály ze všech stran.

Pětadvacetiletého Minassiana zadrželi v pondělí krátce poté, co v Torontu dodávkou najel do chodců a deset z nich zabil. Na záběrech ze zatýkání je vidět, jak na policistu čímsi míří a křičí: „Zabij mě!“ Zasahující policista ho vyzval, aby si lehl na zem. 

O chladnokrevnost ho zjevně nepřipravily ani pachatelovy hrozby, že má zbraň. „To je mi jedno. Na zem.“  Řidič nakonec předmět v ruce zahodil a vzdal se.

Policista se už od nadřízených dočkal pochvaly. Torontský policejní šéf Mark Saunders před novináři prohlásil, že odvedl „fantastickou práci“ a díky tomu se mu povedlo dosáhnout „nenásilného řešení“. Saunders také zdůraznil, že jeho podřízení jsou vedeni k tomu, aby v jakékoliv situaci použili pokud možno co nejmenší násilí. 

Fotogalerie

„Tento policista si udělal přehled, co se děje a rozhodl se, že to vyřeší tak, jak to nakonec udělal,“ řekl listu The Globe and Mail předseda torontských policejních odborů Mike McCormack, který zasahujícího kolegu označil za hrdinu. Dotyčný policista mu prý řekl: „Dělal jsem jen svou práci. Nic zvláštního. Ale co ti nešťastníci?“

Jak by asi dopadl v USA?

Poklidná pacifikace útočníka mnohé lidi udivila a vyvolala otázky, jak je možné, že Minassian neskončil rozstřílený na cimprcampr. Nabízí se srovnání s praxí ve Spojených státech, kde veřejnost často řeší případy neozbrojených lidí zastřelených policisty (naposledy jsme psali o tomto případu: Sacramento vře. Policie zastřelila Afroameričana, v ruce měl jen mobil).

Někteří odborníci ovšem upozorňují, že policista musí za jistých okolností střílet. „Pokud by podezřelý držel zbraň a mířil s ní na policisty, tak by bylo znepokojivé, kdyby policista nepoužil vůči podezřelému smrtící sílu,“ řekl BBC americký profesor kriminologie Michael Lyman. Podle něj je možné, že policista nestřílel z obav z možné kritiky ze strany veřejnosti a tisku.

V Torontu zabíjel ajťák s Aspergerem. Byl neškodný, říkají spolužáci

Podle jiných expertů zasahující policista došel k závěru, že Minassian ho nemůže nijak ohrozit. „Možná, že policista si myslel, že objekt v ruce podezřelého není pistole nebo to není pravá pistole. Této domněnce nahrává i fakt, že policista vystoupil zpoza auta, za kterým se kryl,“ myslí si profesor William Terrill z Arizonské státní univerzity kriminologie a trestního práva. 

Upozorňuje také na možnost, že Minassian chtěl spáchat „sebevraždu rukou policisty“, ten to ovšem pochopil a odmítl mu jeho přání vyplnit.

Premiér: Nemůžeme žít ve strachu

Při pondělním útoku dodávkou do chodců v Torontu zemřelo nejméně deset lidí a dalších 15 bylo zraněno. Policie nyní pachatele vyslýchá, motiv zatím není známý. Alek Minassian byl podle kanadských médií expertem na počítače, který na střední škole neměl žádné přátele a trpěl Aspergerovým syndromem (profil útočníka čtěte zde:V Torontu zabíjel ajťák s Aspergerem. Byl neškodný, říkají spolužáci). 

Premiér Justin Trudeau v úterý prohlásil, že úřady v krvavém incidentu v nevidí ohrožení národní bezpečnosti. „Jako Kanaďané nemůžeme každý den žít ve strachu, když se staráme o své běžné záležitosti. Musíme zajistit lidem bezpečnost a zároveň zůstat věrni svobodě a hodnotám, které jsou všem Kanaďanům drahé,“ řekl premiér. Nebezpečí teroristického útoku v Kanadě po torontském krveprolití se podle něj nezvýšilo. 

Na torontské radnici byla spuštěna na půl žerdi kanadská státní vlajka a do tmy se v noci na úterý ponořila vyhlídková věž CN Tower, která je považována za symbol města.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové ministerstvo nepředpokládá, že by mezi oběťmi útoku v Torontu byli Češi. „Nicméně nemůžeme to potvrdit, ani vyvrátit,“ řekla mluvčí ČTK.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Tisíce lidí na Tchaj-wanu volaly po referendu o nezávislosti na Číně

V ulicích tchajwanského hlavního města Tchaj-peje v sobotu protestovali tisíce...

V ulicích tchajwanského hlavního města Tchaj-peje v sobotu protestovaly tisíce lidí. Lidé demonstrují proti tlaku Číny...

Novinář Chášukdží byl zabit, přiznal Rijád. Tvrdí, že zemřel po bitce

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2014

Saúdská Arábie přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel...

Babičky v Zimbabwe léčí pacienty s depresí. Recept kopírují i v New Yorku

Žena protestuje proti vládě prezidenta Roberta Mugabeho. (16. července 2016)

Přátelské popovídání s člověkem, který má zkušenosti i čas, může lidem výrazně pomoci v boji s depresí. Přišel na to...Najdete na iDNES.cz