Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Telefon od vyděrače zatím nezazvonil

  15:45aktualizováno  15:45
Dnešek měl rozhodnout o hrozbách kyanidového vyděrače. Ten hrozí, že jedem otráví jídlo v pražských nemocnicích, pokud nedostane 300 milionů korun. Policie ale jeho návrh na předání peněz odmítla. Teď čeká, až se sám ozve. Policisté věří, že se jim podaří anonyma přesvědčit, aby od svého plánu upustil.

"Zatím nás nekontaktoval. Předpokládáme, že navrhne nový způsob platby. Teprve potom budeme rozhodovat o dalších krocích," řekla iDNES mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Policie odmítla vyděračovu žádost, aby stát do šedesáti tisíc výtisků vydání pražského deníku Metro vložil bankovní karty od účtů, z nichž by mohl vybrat požadovaných tři sta milionů korun (více zde).

Podle odborníků byl tento způsob technicky nereálný. "Udělali jsme všechno pro to, abychom mu ty peníze dali. Technicky to ale nebylo proveditelné," uvedla Kosinová.

Shodují se na tom i experti na bezhotovostní platbu. Podle Pavla Slepičky ze společnosti Muzo, která plastové karty dodává, je požadavek vyděrače je technicky neproveditelný.

KYANID DRASELNÝ
Kyanid draselný je velmi toxická látka, kterou lze legálně koupit jen se zvláštním povolením. Působením kyselin uvolňuje prudce jedovatý kyanovodík. K rozkladu stačí i oxid uhličitý ze vzduchu nebo kyselé šťávy v žaludku. Kyanovodík se rychlé vstřebává i dýcháním a kůží. Zasaženou pokožku je třeba důkladně omýt. Následky otravy závisí na množství jedu a době působení. Příznaky jsou bolesti hlavy, dušení, svíravý pocit v hrudníku, podráždění v krku, zrychlený dech, křeče. Po ztrátě vědomí následuje smrt.
POMOC PŘI OTRAVĚ
Informace o diagnostice a léčbě akutních otrav podává Toxikologické informační středisko pražské Kliniky nemocí z povolání. Nepřetržitá služba je na telefonních číslech 224 919 293 a 224 915 402.
ČLÁNKY O PŘÍPADU
Vyděrač chce po státu 300 milionů
Muž hrozil Coca-Cole otrávením limonád
Nemocnice se obrnily před vyděračem
Policie čeká na telefon od vyděrače
Kyanid (komentář MF DNES)
Telefon od vyděrače zatím nezazvonil

"Systémy bank jsou koncipovány tak, aby bylo možné uspokojit požadavky všech klientů. Ale jednorázová akce do deseti dnů 100 tisíc karet, to bychom museli dělat jenom to," řekl Slepička ČTK.

Policii o peníze nejde
Policie na případ uvalila přísné informační embargo. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře nechce do problému zatahovat veřejnost.

"Není problém otázka peněz, to je standardní situace a policie je vždy na podobné kauzy připravena. Problémem je spíš otázka komunikace. Rizika jsou příliš velká a mohou fungovat jen mezi policií a pachatelem. Nesmí být přenesena na veřejnost," řekl Kolář rozhlasové stanici BBC.

Policisté na vyděračův telefonát čekali i ve středu. Kvůli jeho výhrůžkám chrání areály pražských nemocnic. Hlídkují tam uniformovaní policisté, ale i tajní (opatření v nemocnicích najdete zde). V pohotovosti jsou také vyjednavači, jejichž úkolem je přemluvit anonyma, aby od svého plánu upustil (více zde).

Podle Koláře jsou opatření adekvátní. "Z psychologického profilu vyděrače vyplývá, že nelze jeho výhrůžky podceňovat. Postupujeme tak, aby hrozba nebyla naplněna, proto je nejdůležitější komunikace. Čekáme, jaká bude jeho reakce," řekl v BBC.

Po kyanidu následuje rychlá smrt
Kyanid draselný je prudce jedovatá látka, kterou není obtížné sehnat. "Jako zvlášť nebezpečný jed podléhá kontrole. Je to průmyslová chemikálie, která se však používá v obrovském množství. Například při úpravě zlata. Může se stát, že někde není hlídaná tak, jak by měla být," uvedl pro MF DNES expert Akademie věd Jan Šubrt.

Pokud člověk požije pouhé miligramy látky, bolí ho hlava, dusí se, cítí sevření hrudníku, křeče, ztrácí vědomí. Následuje smrt. Stejně jed působí, když se do těla dostane nadýcháním nebo kontaktem s očima.

"Účinek přichází velmi rychle, jsou to minuty," poznamenává Šubrt. Účinek kyanidu závisí nejen na množství, ale také na tom, jak se dostane do organismu a jak dlouho je jeho vlivu člověk vystaven.

Firmy, které s kyanidem pracují, musejí mít zvláštní povolení na práci s jedy. Nakládání s nimi upravuje zákon o chemických látkách a chemických přípravcích (znění zákona najdete zde).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Najdete na iDNES.cz