Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malá se při psaní diplomky chovala neeticky, titul jí zůstane, uvedla škola

  14:42aktualizováno  15:47
Etická komise Mendelovy univerzity uznala, že se bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá ve své diplomové práci z roku 2005 na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků chovala neeticky. Její práce totiž vykazuje v rešeršní části shody významného rozsahu s prací obhájenou na škole o dva roky dříve. Titul jí však škola odebrat už nemůže.

Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Taťána Malá (ANO) se dopustila chování, které i v té době bylo považováno za disciplinární přestupek,“ uvedla tisková mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studenková. 

Fotogalerie

„V tiskové zprávě, kterou etická komise Mendelovy univerzity vydala, je napsáno, že se jedná o shody v rešeršní části. Hlavní část mé diplomové práce a závěry, které z ní plynou, komise nezpochybnila. Jasně jsem už dříve řekla, že chyby jsem se dopustit mohla, nikoliv jsem však úmyslně neopisovala. Za tím si stojím a nic na svém stanovisku neměním,“ řekla redakci iDNES Taťána Malá. 

Dále Malá uvedla, že jednala pod vedením vedoucího diplomové práce. „Je mi velice líto, že se celá situace takto vyhrotila. Za své chyby se omlouvám. Znovu ale opakuji, že jsem nejednala se zlým úmyslem,“ dodala Malá. 

„Mendelova univerzita si k případu zadala externí právní posudek, který měl posoudit případné další kroky školy. Z něj vyplynulo, že řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu je možné podle platných právních předpisů pouze ve lhůtě tří let,“ řekla Studenková.

Autorem posudku je expert na správní právo František Korbel, který se v minulosti zabýval složitou otázkou možnosti odebírání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Nechutná kampaň, tvrdila Malá

Malá zakončila studium na brněnské Mendelově univerzitě v roce 2005 diplomovou prací, kde zkoumala mikroklimatické podmínky v chovu králíků.  Analýza však ukázala, že Malá v práci opisovala. Ta to však odmítá, pouze připustila, že někde zapomněla citaci. 

Nakonec se rozhodla po třinácti dnech odstoupit z postu ministryně spravedlnosti. „Kvůli té kampani, která je na mě vedena, už nechci, aby bylo hnutí dále poškozováno. Ani nově vznikající vláda. Je opravdu potřeba, aby vznikla vláda s důvěrou a já tomu nechci v žádném případě bránit. Nepřiznávám jakoukoli chybu, nebo pochybení, co se týká mých diplomových prací. Doufám, že už tato nechutná kampaň skončí,“ řekla ministryně Malá (podrobnosti v článku Malá rezignuje. Obvinění z plagiátorství považuje za kampaň).

Ještě před tím, než se objevily pochybnosti nad diplomovou prací z Mendelovy univerzity v Brně, čelila Malá kritice, že se dopustila plagiátorství i při psaní další diplomové práce Úprava rodičovských práv a povinností k nezletilému dítěti na dobu po rozvodu na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kterou obhájila v roce 2011.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

1968: Novou filmovou vlnu udusil příjezd sovětských tanků

Z filmu Hoří, má panenko

Šedesátá léta 20. století přinesla uvolnění i ve filmu. Řada režisérů získala renomé nejen v Československu, ale i ve...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz