Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý vězeň a bachař z lágru upozorňují na nuzný život v KLDR

  21:05aktualizováno  21:05
Jeden se v lágru narodil, druhý v něm trýznil jeho nedobrovolné obyvatele. Bývalý vězeň a věznitel ze severokorejského gulagu nyní tvoří dvojici, která se snaží upozornit na tíživý úděl lidí žijících v táborech.

Sin Tong-hjok | foto: Euromedia

Na neobvyklou dvojici poukázal britský deník The Guardian. Sin Tong-hjok se narodil v severokorejském gulagu Tábor 14, kde strávil 22 let, než se mu v roce 2005 podařilo utéct. An Mjong-čchul pracoval jako strážce ve čtyřech různých táborech včetně Tábora 14. Ze Severní Koreje uprchl v 90. letech. 

Na jednom pódiu se teď poprvé sešli v jihokorejském Soulu, aby při debatě se studenty poukázali na hrůzný život vězňů v táborech ve své rodné zemi. Nebylo to však poprvé, kdy se viděli. Jejich první setkání se odehrálo před šesti lety. Tehdy se Sinovi vrátily vzpomínky na fyzické a psychické týrání v gulagu. 

„Nemohl jsem se na něj podívat. Držel jsem hlavu svěšenou, protože ve své mysli jsem stále měl obrazy strážců mířících zbraní, křičících a chovajících se k vězňům opravdu špatně,“ vzpomínal (o Sinově životě v táboře si můžete přečíst zde).

Fotogalerie

Dokud An pracoval jako bachař, na vězně nahlížel jako na „kruté zloduchy“, jak ho vláda naučila. Říká, že všichni věznitelé, i on sám, každodenně fyzicky týrali vězně. Strážci dostávali odměny, když chytli někoho, kdo se snažil utéct. Naopak byli potrestáni, když někomu ukázali vlídnost.

„Když jsem mluvil s vězni, často nevěděli, proč v táboře jsou. Neměli žádnou šanci se dostat ven. Zacházeli jsme s nimi, jako by nebyli lidé,“ vzpomíná An.

S tím bývalý vězeň souhlasí. „Ve vězení jsme říkali, že je s námi zacházeno jako se psy či myšmi. Ale zjistil jsem, že s námi bylo zacházeno dokonce hůře, protože přinejmenším psi a myši mají svobodu jít, kam chtějí, a jíst, co najdou,“ přiblížil Sin svůj pohled.

Došlo i na bachařovu rodinu

An prozřel, když si severokorejský režim došlápl na jeho rodinu. Jeho otec si v opilosti stěžoval na to, že režim Kim Čong-ila dostatečně neřeší hladomor. Další den byla celá rodina zatčena, jeho otec si vzal život.

Po této zkušenosti se An rozhodl utéct. V roce 1994 se dostal do Číny a založil organizaci, která se věnuje lidským právům v Severní Koreji.

V letošním roce OSN vydala zprávu upozorňující, že v KLDR dochází mimo jiné k „vyhlazování, vraždění, zotročování, mučení, uvěznění, znásilnění, nucených potratů a jiného sexuální násilí, pronásledování z politických, náboženských, rasových a genderových důvodů.“

Nejmenší odhady hovoří o tom, že v severokorejských gulazích je 80 až 120 tisíc politických vězňů, jejich počet ale nejspíše překračuje 200 tisíc. Odhady vychází ze satelitních snímků a svědectví uprchlíků.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz