Neodmítejme přijetí syrských sirotků, apelují na vládu opoziční strany

  11:28aktualizováno  18:00
K přijetí padesáti syrských sirotků z uprchlických táborů oficiálně vládu Andreje Babiše vyzvala opoziční TOP 09. Navrhne také ve Sněmovně, aby přijala usnesení vůči vládě v tomto smyslu. Premiér Babiš přijetí jakýchkoli migrantů odmítá, a to včetně dětí, které ve válce přišly o oba rodiče, s čímž přišla europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pavel Novotný, MAFRA

„Pomoc dětem, které se v uprchlických táborech ocitly bez rodičů, je humanitárním gestem, které ctí každou bohatou civilizovanou zemi. Česká republika takové zemí je. Můžeme mít důvod odmítnout žadatele o azyl, ale důvod odmítnout pomoc dětem nemáme,“ řekla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Návrh usnesení Sněmovny k syrským sirotkům

Poslanecká sněmovna žádá Vládu ČR, aby přijala na naše území nejméně 50 dětí bez rodičů z uprchlických táborů dle vlastního výběru a zajistila dostatečnou péči o ně.
(zdroj: TOP 09)

„Je to apel, abychom změnili stanovisko, se kterým přišel premiér,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ve středu odpoledne se Sněmovna bude zabývat „globálním paktem o migraci“, a v jeho rámci strana usnesení směrem k vládě navrhne.

Podle Kalouska by usnesení mělo být apelem na vládu, nenabídne konkrétní mechanismus přijetí osiřelých dětí. „Chceme, abychom svou politikou vůči tomuto typu uprchlíků nedělali České republice před celým světem ostudu,“ řekl Kalousek.

Bělobrádek: Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky

„KDU-ČSL podporuje tuto iniciativu Michaely Šojdrové. Hrdý, sebevědomý národ nemusí mít strach z padesáti sirotků,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. I vedení lidovců se v úterý zabývalo problémem syrských sirotků, s nímž přišla europoslankyně Šojdrová.

„Není možné říci, že nepřijmeme žádné uprchlíky,“ řekl Bělobrádek. Připomněl, že se hlásí desítky rodin, které jsou ochotny pomoci dětem, které přišly o své rodiče a nemají kam se vrátit. To je podle předsedy KDU-ČSL porušení ženevské konvence, která se týká uprchlíků.

„Je třeba odmítnout lži, že je to nějaká skrytá islamizace,“ prohlásil Bělobrádek. Nikdo totiž neříká, že jde o muslimské děti, v Sýrii žijí i křesťané. Přednost by při výběru měly mít malé děti, aby se usnadnila jejich adaptace, uvedl Bělobrádek.

Starostové a nezávislí v úterý uvedli, že nutné je především předložit konkrétní iniciativu či návrh. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana by například umístění dětí do dětských domovů v Česku by nedávalo smysl. „Iniciativa je to ale chvályhodná, nevidím důvod, proč by ČR nemohla pomoci dětem bez rodičů,“ uvedl Rakušan.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura kritizoval zneužívání tématu v předvolebním boji. Vláda by o věci měla seriózně jednat, ale současně být diskrétní. „Ne aby z toho byla předvolební otázka a my na mikrofon se předháněli, kdo to víc podpoří, nebo odmítne,“ řekl Stanjura.

Bartoš: Odmítání sirotků je nelidský přístup

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že premiér nehraje roli v otázkách azylu, kde má příslušné kompetence ministerstvo vnitra. „Případná pěstounská péče a adopce se v České republice řeší skrze soudy,“ uvedl Bartoš.

„Česká republika by neměla a priori odmítat pomoc válečným sirotkům. Je to nelidský a neodůvodněný přístup,“ uvedl Bartoš. Česká republika by mohla vybrat malé osiřelé děti, které žijí v uprchlických táborech v Jordánsku.

„Za KSČM tento postup odmítáme,“ řekl v úterý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Plně podporuji vyjádření premiéra Babiše,“ řekl Ondráček. Sýrie je podle něj nyní v takovém stavu, že je schopna se o své sirotky postarat. To se přitom podle Ondráčka nedá říci o sirotcích z východní Ukrajiny. „Máme dost vlastních sirotků a nezaopatřených dětí,“ řekl Radim Fiala, šéf poslanců SPD Tomia Okamury.

ANO podpoří, aby poslanci diskutovali o syrských sirotcích

Hnutí ANO se podle šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka dohodlo, že podpoří zařazení bodů, který by se týkal diskuse o možném přijetí syrských sirotků na schůzi Poslanecké sněmovny.

„Je to mediální humbuk,“ řekla poslankyně za hnutí ANO Helena Válková. „Nevíme, o koho se jedná. Syrští sirotci jsou velice vágním pojmem, nevíme, kde teď jsou,“ uvedla Válková.

Babiš upozorňuje, že návrh, s nímž přišla Šojdrová, se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil obavu, že její návrh je „plácnutím do vody“ a snahou lidovecké europoslankyně se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu, v nichž chce obhájit svou pozici. S lidoveckou europoslankyní se premiér potká v pátek odpoledne. Bude u toho i Válková. Šojdrová chtěla osobně přesvědčovat i Babišovu manželku, ale ta to odmítla. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Do Prahy přijíždí maďarský ministr zahraničí. Čekají ho jednání i konference

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó přijíždí na návštěvu Česka. Spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem...

Po slunečném víkendu se ochladí. V pondělí začne sněžit, říká předpověď

Ilustrační foto

Po slunečném víkendu, kdy se nejvyšší teploty mohou vyšplhat až na osm stupňů Celsia, se ochladí. Během pondělí by se...

Najdete na iDNES.cz