Sýrie zničila všechny výrobny chemických zbraní, potvrdili inspektoři

  • 8
Sýrie oficiálně zničila všechna svá zařízení na výrobu chemických zbraní a provozů na míchání jedovatých látek a jejich plnění do hlavic. Splnila tak lhůtu vymezenou Organizací pro zákaz chemických zbraní, jež představovala první krok v kompletním chemickém odzbrojení režimu.

O kompletní likvidaci všech syrských zařízení pro výrobu, mísení a plnění chemických látek do hlavic oficiálně informovala ve čtvrtek Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) na svých webových stránkách. Ta dohlížela na likvidaci těchto výroben od počátku října po boku inspektorů OSN. Jejich cílem bylo navštívit veškeré provozy, jejichž existenci režim syrského prezidenta Bašára Asada přiznal, a prověřit, zdali byly opravdu zničeny.

Zpráva OPCW uvádí, že inspektoři prohlédli všechny lokality s výrobnami s výjimkou dvou z nich. Ty se jim nepodařilo kvůli bezpečnostní situaci navštívit osobně. Syrský režim ovšem tyto dvě lokality prohlásil za opuštěné a již nepoužívané. Zařízení na výrobu chemických zbraní centrální damašská vláda nechala dle svých slov převézt do funkčních výroben, které posléze inspektoři prověřili.

"Společná mise (inspektorů OPCW a OSN) je nyní spokojena s tím, že potvrdila - a také viděla zničení - všech Sýrií deklarovaných kritických produktů a zařízení na míchání nebo plnění," stojí v prohlášení výkonné rady OPCW datovanému k 27. říjnu.

Syrský režim dodržel lhůtu vymezenou k 1. listopadu a splnil tak první z podmínek vytyčených mezinárodním společenstvím na základě rezoluce přijaté Radou bezpečnosti koncem září.

Tehdy se pětice stálých členů Rady bezpečnosti dohodla na kompletním chemickém zbrojení Sýrie jako základního předpokladu odvrácení hrozícího útoku Spojených států a jejich spojenců. Ten měl být odvetou za to, že režim Bašára Asada údajně nasadil proti civilistům v několika případech chemické zbraně.

Jejich použití sice potvrdili ještě v září inspektoři Spojených národů, jednoznačně ovšem nemohli určit, zdali za útokem stála syrská armáda, nebo povstalci (podrobnosti o tom, proč inspektoři nemohli jednoznačně určit viníka útoků si můžete přečíst zde).

Další zásadní rozhodnutí o Sýrii má pandout do 15. listopadu

Osm z inspektorů OPCW se již vrátilo zpět do Haagu, kde organizace sídlí. Část týmu v Sýrii zůstává i nadále, žádné další prověrky ovšem v plánu zatím nejsou.

Dalším otázkou, kterou se OPCW bude v nejbližší době zabývat, je druhá fáze chemického odzbrojení syrského režimu, tedy likvidace již vyrobených chemických zbraní. Na přesném postupu se zatím mezinárodní společenství dosud neshodlo. V úvahu připadá několik variant, z nichž se jako nejpravděpodobnější zatím jeví převoz zbraní do jiné země a tam jejich následné zničení. Spojené státy a Rusko již kvůli tomu požádaly o pomoc Norsko (více o tom se dočtete zde).

O detailním plánu likvidace již vyrobeného syrského chemického arzenálu má výkonná rada OPCW rozhodnout do 15. listopadu. S kompletním zničením zbraní se přitom počítá do konce června 2014.

Pro OPCW je tato úloha orgánu dohlížejícího na likvidaci syrského chemického arzenálu její dosud nejvýraznější aktivitou od vzniku v roce 1997. Za "nejnáročnější mise, kterou tato organizace podnikla" syrské angažmá označil i její šéf Ahmet Üzümcü.

Letos se OPCW za roli, kterou v procesu chemického odzbrojení syrského režimu sehrává, dostalo dokonce Nobelovy ceny za mír (více o tom se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video