Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turci pilně budují svůj syrský protektorát, hranice pomalu mizí

  20:01
Před dvěma lety se Turecko zapojilo do syrské občanské války a obsadilo město al-Báb. Ovládané území na severu Sýrie nyní chce přetvořit k obrazu svému. Z oblasti zmítané válkou se snaží udělat místo vhodné k životu především pomocí finančních prostředků. Staví se tak zde silnice, školy nebo nemocnice.
Povstalci sponzorovaní Ankarou u syrského města al-Báb (2. února 2017)

Povstalci sponzorovaní Ankarou u syrského města al-Báb (2. února 2017) | foto: Reuters

Turecké Elbeyli spojuje se syrským al-Bábem nově vydlážděná přeshraniční cesta. Podél ulic v Al-Bábu vlají jak syrské, tak turecké vlajky a nápisy na vládních budovách jsou v obou jazycích. Jeden z prvních billboardů po cestě vzdává čest tureckým vojákům, kteří padli při osvobozování města z rukou bojovníků Islámského státu.

Nyní ve městě panuje všudypřítomný stavební ruch, píše agentura AP. Turecko si zde buduje dlouhotrvající vliv a zónu přetváří podle svého vzoru. 

Přináší sem vlastní úřady, finanční, vojenské a bezpečnostní instituce. Velké investice v oblasti vzbudily spekulace, že Ankara chce obnovit staré imperiální nároky na syrské provincie.

Turci v současnosti ovládají více než čtyři tisíce čtverečních kilometrů syrského území. Téměř čtvrtina syrských občanů žije pod tureckou kontrolou, včetně 3,6 milionu syrských uprchlíků v Turecku. V tureckých enklávách v Sýrii žije asi 600 000 lidí.

Za posilováním vlivu jsou hlavně strategické cíle. Turci chtějí zabránit tomu, aby oblasti jižně od jejich hranic ovládaly kurdské milice YPG, o něž se v  boji proti Islámskému státu opřeli Američané. Turecké pozemní jednotky a kontrola nad velkou částí Sýrie navíc znamenají, že bez jejich souhlasu žádné řešení syrské krize není možné.

Situace na severozápadě Sýrie na konci června 2018. Území kontrolovaná Tureckem jsou označena zelenou barvou, území pod kontrolou syrské vlády červenou a kurdská území žlutou.

Turecko by také chtělo mít spolu s Ruskem hlavní slovo v budoucnosti země rozvrácené sedm let trvající válkou. Moskva by se tomu nemusela bránit, bez jejího svolení by ostatně turecké angažmá nebylo možné. Turci nyní doufají, že Američany přesvědčí, aby přestali podporovat Kurdy a spolehli se na ně jako na svého spojence v boji proti šíření íránského vlivu. 

Vznikají nové školy, děti se učí turecky

V roce 2016 chtěli Turci z al-Bábu v rámci vojenské operace Štít Eufratu vyhnat jak YPG, tak bojovníky Islámského státu. Boje trvaly tři měsíce a padlo během nich sedmdesát tureckých vojáků. Na začátku letošního roku pak díky strategické poloze al-Bábu mohli Turci obsadit nejzápadnější baštu YPG Afrín. A brzy by měli převzít i město Manbidž (více zde: Američané ustoupili Erdoganovi, syrští Kurdové musejí odejít za Eufrat)

1. července 2018

Nyní Ankara na obsazených územích dosazuje správní systém v turecko-evropském stylu. V al-Bábu se formuje jednadvacetičlenný řídící orgán, který zaměstná asi 150 zaměstnanců. Většinu z nich zaplatí Turecko, podle odhadů by rada měla vybrat zhruba 1,7 milionu dolarů na daních a dalších poplatcích.

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Většina výdajů jde na zdravotnictví a vzdělání, brzy se otevře úplně nová nemocnice. Vznikají také soudy, například soud pro terorismus v Azázu. Finanční transakce probíhají přes místní pobočky turecké pošty, a to v tureckých lirách. Checkpointy ve v al-Bábu střeží asi 2 000 policistů vycvičených Turky, turecké jednotky se stáhly za město. 

Poničené školy se rekonstruují a vznikají i zcela nové, místní pobočku plánuje například jedna turecká univerzita. Ředitel školy v Džarábulusu Ahmed Hussein Taher tvrdí, že nebýt turecké administrativy, nikdy by se povýšení nedočkal. Nebyl totiž stoupencem vládnoucí strany prezidenta Bašára Asada.

„Učíme turecky žáky prvních a druhých tříd, věříme, že v následujících letech to budeme moci nabídnout všem školákům,“ říká. „Turečtina je nezbytná. Naši turečtí bratři nám dali všechno a my s nimi spolupracujeme.“ 

Výzvou bude udržení bezpečnosti

Při obsazování oblastí Turkům pomáhaly tisíce bojovníků Ankarou sponzorovaných milicí. Také se sem uchýlily tisíce bojovníků z oblastí, které v poslední době dobyly Asadovy jednotky. Podle tureckých úřadů v zóně v současnosti operuje asi 60 tisíc Syřanů, kteří nemají kam jít. Otázka bezpečnosti tak bude velkým testem.

Už se objevily vnitřní nepokoje. Krvavé střety vyvolává především nedostatek zásob, spory o vedení či spory mezi místními a nově příchozími bojovníky. Jeden z konfliktů vypukl v al-Bábu poté, co si jeden z žoldáků začal nárokovat pozemek místního vlastníka. Svár řešili pomocí kulometů a nově ustavená bezpečnostní jednotka na to nezareagovala.

Objevují se i zprávy o radikalismu v řadách protureckých milic. Někteří bojovníci chtějí zavádět striktní pravidla oblékání pro ženy, jiní rabují domy kurdských rodin.

Ještě větší bezpečnostní výzvu představuje sousední region Idlíb, poslední velká bašta protiasadovských povstalců. Turecko má nad Idlíbem částečnou kontrolu, region ale mají rozparcelované islamistické bojůvky včetně organizací napojených na al-Káidu. Podle některých tureckých představitelů je to vina syrské vlády, která do Idlíbu z obléhaných oblastí odváží povstalecké bojovníky.

Syrský humanitární pracovník Mohammed El Sheikh nicméně věří, že Turecko slouží „syrské revoluci“ a že společně s Ruskem vytvoří nový systém, který Sýrii udrží pohromadě a navíc bez Asada. Ovšem turecká kontrola podle něj umí být také tvrdá, což si ověřil při složitém dohadování s úřady o povolení své činnosti. „Turci musí Syřanům pomáhat, ne vládnout. A právě teď jim vládnou,“ uzavírá.

U některých Syřanů ožívají vzpomínky na Osmanskou říši, jejíž vláda nad Sýrií skončila právě před sto lety. „Budeme součástí Turecka? Budeme malým nezávislým státečkem? To nevíme,“ říká inženýr Zakaria Hadž Hassan. „Nacionalisté by to označili za kolonialismus. Věřící by řekli, že jsem přece všichni muslimové. My s tím problém nemáme. Kdysi dávno jsme byli jeden národ, od Istanbulu, přes Jemen až do Maroka,“ dodává.

Sever Sýrie, červeně město Al-Báb

Sever Sýrie, červeně město Al-Báb

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...