nepoužívat

nepoužívat | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Studenti pomaturitních jazykovek budou platit pojištění, plánuje stát

  • 24
Studentům pomaturitních jazykových škol hrozí, že přijdou o oblíbenou výhodu. Ministerstvo školství totiž plánuje, že si od roku 2013 budou muset platit zdravotní a sociální pojištění. Stát si od toho slibuje, že ušetří a že studenti nebudou tolik odkládat volbu dalšího vzdělání či zaměstnání.

Se změnou počítá vyhláška ministerstva školství. Cena studia by se zvýšila ze současných 20 až 30 tisíc korun zhruba na dvojnásobek. Pomaturitní jazykové školy navštěvuje podle jejich odhadu zhruba šest tisíc žáků. Stát by tak ročně ušetřil 120 až 180 milionů, ministerstvo odhaduje úsporu na 100 milionů.

Ve vyhlášce se uvádí, že jednoleté kursy cizích jazyků s denní výukou již neplní účely, kvůli kterým vznikly. "Vzhledem k vyšší možnosti přijímání na vyšší odborné a vysoké školy se snižuje počet žáků v těchto jednoletých jazykových kursech," píše se v textu. Studenti prý už nebudou tyto školy potřebovat, protože díky státní maturitě se zkvalitní jazyková příprava na středních školách.

Vyhláška se podle mluvčí ministerstva Renáty Bartkové Sodomové musí změnit i proto, že každoroční zařazování seznamu škol do vyhlášky nebylo v souladu se zákonem o státní sociální podpoře, který má v gesci ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pokud MPSV v zákoně upraví zmocnění pro zařazování těchto kursů do vyhlášky lépe než dosud a stanoví podmínky výběru vhodných institucí pomaturitního studia, můžou se výhody pro studenty opět vrátit, uvedla pro iDNES.cz mluvčí.

Proti návrhu protestuje asociace jazykových škol

Návrh se nelíbí Asociaci jazykových škol a agentur, podle které by zásadně ztížil mladým lidem cestu ke vzdělání. S ministerstvem chce proto ještě jednat.

"Ze strany ministerstva školství je to likvidace tohoto produktu. Je to v přímém rozporu v deklaraci státu, že bude podporovat jazykové vzdělávání. Oficiální stanovisko je, že se šetří. My si myslíme, že to není hlavní důvod," řekl iDNES.cz mluvčí asociace Petr Pasek. Skutečnou příčinou podle něj může být lobbing vyšších odborných škol, které prý chtějí jazykovkám přetáhnout studenty.

"V každém případě poskytovatelé jednoročních kursů budou mít dostatek času se na tuto situaci připravit," reagovala Bartková Sodomová, podle které mohou jednání dále pokračovat.

I v případě změny vyhlášky by zdravotní a sociální pojištění nadále nemuseli platit žáci vzdělávající se v diagnostických ústavech, lidé absolvující až dvouletou přípravu k přijetí za člena církevního řádu a za určitých podmínek také studenti zahraničních středoškolských programů vyučovaných v Česku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video