Němec, Kalousek, Gross

Němec, Kalousek, Gross - Lídři ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU předstoupili před novináře. Na osmihodinovém jednání se dohodli na sestavení nového většinového kabinetu. (14. dubna 2005) | foto: Dan Materna, MF DNES

Strany se dohodly na nové většinové vládě

  • 619
Lídři ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU se na osmihodinovém jednání dohodli na sestavení nového většinového kabinetu. Podrobnosti dohody tají, nejprve je projednají na stranických grémiích a Gross s nimi seznámí prezidenta. Neřekli ani jméno budoucího premiéra.

PŘÍLOHA: VLÁDNÍ KRIZE
jak jí rozumět ■ co bude

Podle jednoho z vyjednavačů by měl kabinetu podle očekávání šéfovat kandidát ČSSD Jan Kohout.

Stejný zdroj MF DNES řekl, že se v nové vládě počítá pouze s pěti nováčky, například s Pavlem Teličkou na místo šéfa diplomacie. Ze staré gardy skončili nejen Cyril Svoboda, ale také Jaroslav Palas či Grossovi loajální Milada Emmerová.

Dohodu musí nejprve schválit grémia
Podrobnosti dohody včetně personálního obsazení ministerstev oznámí politici ještě dnes prezidentovi Václavu Klausovi a seznámí s nimi svá stranická grémia, řekl novinářům premiér Stanislav Gross.

Pokud domluvu posvětí vedení všech tří stran, zveřejní její obsah včetně jmen nové vlády. Podle zdrojů MF DNES by v nové "proevropské demokratické" vládě měla ČSSD obsadit jedenáct míst, křesťanští demokraté a unionisté po třech.

Menší strany prosadily také "protikomunistickou pojistku". Ta by měla podle místopředsedy KDU-ČSL Milana Šimonovského spočívat v tom, že poslanecké kluby vládních stran spolu budou spolupracovat a budou se moci připojovat k návrhům ostatních parlamentních stran jen po vzájemné dohodě.

MOŽNÉ SLOŽENÍ NOVÉ VLÁDY

O plánovaném složení nové vlády informoval MF DNES jeden z účastníků nočního jednání. Informace jsou neoficiální a předběžné. ČSSD si vyhradila právo provádět některé dílčí změny.

Premiér - Jan Kohout

Ministři, kteří zůstávají:
financí - Bohuslav Sobotka
práce a sociálních věcí - Zdeněk Škromach
vnitra - František Bublan
obrany - Karel Kühnl
spravedlnosti - Pavel Němec
dopravy - Milan Šimonovský
školství - Petra Buzková
místní rozvoj - Jiří Paroubek
kultury - Pavel Dostál

Ministři, kteří mění post:
zemědělství - Libor Ambrozek
vicepremiér pro ekonomiku - Milan Urban

Ministři nováčci:
zahraničí - Pavel Telička
zdravotnictví - Jiří Schlanger (předseda Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví)
průmyslu a obchodu - Jaromír Drábek (šéf Hospodářské komory)
životního prostředí - Radko Martínek (poslanec ČSSD)
informatiky - není určeno, post obsadí US-DEU

"Základní body dohody, které jsme uzavřeli, skýtají nejenom naději, ale i jistotu, že se bude jednat o efektivně fungující vládu až do konce řádného volebního období," prohlásil lídr KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Předseda unionistů Pavel Němec řekl, že jeho strana pokládá dohodu za nejlepší východisko ze současné situace. "Přestože jednání bylo časově náročné, bylo maximálně věcné a korektní," uvedl Němec dvě a půl hodiny po půlnoci.

Ostrý spor se podle jednoho z účastníků jednání vedl například o lidoveckého ministra dopravy Milana Šimonovského. Křesťanští demokraté ale nakonec jeho setrvání v kabinetu uhájili, uvedl zdroj MF DNES.

Politici už předem věřili v dohodu
Šéf sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD už nočním telefonickém rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že probíhající jednání je úspěšnější než obě předešlá. Také mluvčí stran, kteří chodili mezi novináře, označovali průběh jednání za pozitivní.

Zástupci ČSSD dorazili na úřad vlády rovnou ze zasedání stranického předsednictva. "Dohodli jsme se na tom, že se dneska pokusíme dohodnout," hlásil šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Kraus.

Řekl, že vyjednavači nejsilnější vládní strany si stanovili meze, kam až mohou ustoupit. "Naše mantinely jsou tak široké, že pokud naši partneři budou stejně vstřícní, pak by dohoda mohla být na stole," uvedl.

Také křesťanští demokraté doufali, že bude možné se domluvit. "Přicházíme s vírou, že nejlepším řešením pro tuto zemi je většinová nekomunistická koalice do konce řádného volebního období," prohlásil šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Lidovci trvali na standardní koalici s jasnou odpovědností politických stran, zatímco ČSSD nabízela volnější spolupráci partnerů se silnou rolí budoucího premiéra Jana Kohouta při výběru ministrů.

ANKETA

Věříte, že nová vláda vydrží do řádných voleb v roce 2006?

US-DEU si přála hlavně obnovení spolupráce stran předchozí koalice. "Je nám jedno, zda se to bude jmenovat dohoda tří stran, nebo koalice," řekl ČTK před jednáním místopředseda strany František Pelc. Důležité jsou principy a pojistky, dodal.

"Dnes se podle mého názoru musí skutečně rozhodnout, jestli existuje elementární vůle na vznik nové vlády beze mne," řekl Gross ve středu ČRo1-Radiožurnálu. Pokud by jednání opět ztroskotalo, ČSSD by pokračovala v menšinové vládě.

ODS navrhla vlastní řešení
Vláda se ve středu už podruhé zabývala návrhem unionistických ministrů, aby podala demisi jako celek. Rozhodnutí ale stejně jako před týdnem nepadlo. "Vláda nepřijala žádné usnesení k návrhu US-DEU," řekla iDNES mluvčí vlády Věra Dušková.

PRO & PROTI NOVÉ VLÁDĚ

Zaorálek: Je to čestný pokus!
x
Langer: Bude to loutková vláda!

Vlastní návrh řešení vládní krize představil ve středu předseda ODS Mirek Topolánek. Šéfům stran a prezidentovi rozeslal dopis o takzvané generální dohodě. Navrhl dočasnou úřednickou vládu s podporou všech stran kromě KSČM. - více zde

Kohout řekl první jméno: Telička
Kandidát na premiéra Jan Kohout ve středu prozradil první ze jmen možných budoucích ministrů. Pokud vznikne proevropská vláda podle návrhu ČSSD, rád by mezi adepty na ministra zahraničí viděl i Pavla Teličku, řekl MF DNES.

Zatím ale není jasné, zda by Kohout v případě svého jmenování premiérem bývalého eurokomisaře na post ministra prosadil. Telička byl totiž nepřijatelný pro lidovce už v době, kdy ho ČSSD prosadila jako eurokomisaře.

V souvislosti s vedením ministerstva zahraničí se také hovoří o velvyslanci při OSN Hynkovi Kmoníčkovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video