Stopa k anonymovi vede přes e-mail

  • 9
Byl to stručný mail, ale způsobil rozsáhlou záchrannou akci. "Na palubě letadla ČSA právě letícím do New Yorku je nálož," znělo varování v angličtině, které přišlo v úterý po třetí hodině odpoledne na americkou ambasádu v Praze a americký konzulát v Bratislavě.

Po pisateli elektronického dopisu pátrá od středy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Z jaké země mail přišel, se však zatím zjistit nepodařilo.

Úspěšní nebyli ani lidé z americké ambasády. "Snažili jsme se adresu, z níž mail přišel, identifikovat, ale nepodařilo se nám to," říká mluvčí americké ambasády Lisa Hellingová.

Policie: Zjistit počítač půjde
"Vyšetřování teprve začíná. Pokud se nám podaří autora té zprávy vypátrat, bude s největší pravděpodobností obviněn ze šíření poplašné zprávy a obecného ohrožení," uvedla Lucie Uhlířová z tiskového oddělení policejního prezidia. Pisatel by tak mohl strávit ve vězení až osm let.

Policisté i počítačoví experti tvrdí, že by neměl být problém zjistit, z kterého počítače byl mail odeslán, a nakonec najít i člověka, který jej napsal.

"Každý počítač má svou unikátní číselnou adresu, pod kterou je připojen v internetové síti. Jsme si téměř stoprocentně jisti, že zjistíme, ze kterého počítače mail odešel," konstatovala Uhlířová. "Větší problém nastane ve chvíli, kdy zjistíme, že to bylo z počítače v zahraničí," připustila.

Odhalením autora mailu si je nicméně jistý i Vladimír Smejkal, odborník na právo v oblasti informačních technologií. "Šance najít pisatele je velká. Takoví lidé si často myslí, že jejich dopadení ztíží anonymizery a jiné podobné počítačové programy. I přes jejich použití není problém najít, odkud byl mail poslán," řekl Smejkal.

Na výhrůžné anonymy jsou američtí diplomaté zvyklí, vždy vyhodnotí jejich nebezpečnost. Tentokrát hrozbu výbuchu na palubě letadla ČSA umocnil také fakt, že v tu dobu do Evropy, na státní návštěvu Británie, směřoval ve svém Air Force One americký prezident George Bush. O anonymu ambasáda informovala ČSA a také americkou FBI.

Pro ČSA incident znamená značné finanční ztráty. Musí uhradit poplatek za nouzové přistání na Islandu, stejně tak ubytování, jídlo a telefonáty domů 174 pasažérů. I když mnohým nouzové přistání zkomplikovalo jejich cestovní plány, částečně jim újmu nahradila polární záře, kterou na Islandu v noci z úterý na středu sledovali.

ČSA: Krizové scénáře máme
Letadlo Airbus 310 dovezlo cestující do New Yorku ve středu po osmé hodině večer středoevropského času. Krátce nato odvezlo další pasažéry na zpáteční cestě do Prahy.

ČSA má pro podobné situace předem připravené scénáře. To se týká i případného pádu letadla. "Nic se nenechává náhodě, musí být jasné krok za krokem, kdo koho informuje a jaké úkoly plní," říká mluvčí Českých aerolinií Marcela Picková.

Jakmile zpráva o hrozbě v úterý dorazila k vedení letecké společnosti, byl na ruzyňské letiště svolán krizový štáb, který vedl šéf ČSA Jaroslav Tvrdík.

Letadlo nouzově přistálo na letišti v islandském v Keflavíku. Na palubě bylo kromě členů posádky 174 lidí. - více zde


Video