Na ruský tank, raketu či dron nebudeme reagovat zrcadlově, řekl šéf NATO

  15:46aktualizováno  15:46
Nedávné použití nervové bojové látky při pokusu o vraždu bývalého ruského agenta se podle šéfa NATO Jense Stoltenberga odehrálo na „bezohledném vzorci chování Ruska posledních let“. Dodal, že spojenci vůči Rusku budou nadále uplatňovat dvojí přístup - hledat dialog a zachovávat účinné odstrašení.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Použití nervové bojové látky na území Británie označil Stoltenberg za nepřijatelné a za porušení mezinárodních norem a dohod. Připomněl, že použitá látka přezdívaná „novičok“ je jednou z nejtoxičtějších, jaké byly v historii dosud vyrobeny.

Dejte Londýnu odpovědi k útoku v Salisbury, vyzvali spojenci Moskvu

Aliance jako celek už ve středu jednomyslně schválila společnou deklaraci, ve které vyzvala Rusko, aby poskytlo Británii všechny odpovědi a Organizaci pro zákaz chemických zbraní poskytlo úplné informace o vývoji a výrobě této nervově paralytické látky.

Podle Londýna je za incident, při kterém byli 4. března otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera, velmi pravděpodobně zodpovědná Ruská federace. Moskva jakoukoliv účast popírá.

Stoltenberg si je podle svých slov jistý, že reakce Londýna bude proporční a přiměřená. „Akce jako v Salisbury musí mít důsledky,“ prohlásil. Upozornil ale, že Londýn spojence nepožádal o aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně ani článku 4 o společných konzultacích v případě nějaké hrozby.

Británie už oznámila, že v reakci vyhostí 23 ruských diplomatů a přeruší kontakty s ruskými představiteli na nejvyšší úrovni. Další opatření dosud premiérka Theresa Mayová nespecifikovala.

Aliance nechce závody ve zbrojení

K útoku podle Stoltenberga došlo na pozadí „bezohledného vzorce chování Ruska posledních mnoha let“. To podle jeho slov zahrnuje nezákonnou anexi Krymu, vojenskou podporu proruských separatistů na východní Ukrajině, vojenskou přítomnost v Moldavsku a Gruzii proti vůli těchto zemí, pokusy o vměšování se do vývoje v Černé Hoře a na západním Balkáně či budování vojenských kapacit na severu Evropy a na Blízkém východě.

Šedivý: Británie nechce útok nervovou látkou militarizovat

„Nechceme novou studenou válku a nepřejeme si být vtaženi do dalších nových závodů ve zbrojení,“ prohlásil Stoltenberg během tiskové konference ke své tradiční výročí zprávě NATO. Závody ve zbrojení jsou podle něj pouze nákladné a nebezpečné a nemají vítěze.

„Ale ať tu nejsou pochyby: NATO bude bránit všechny spojence proti jakékoliv hrozbě,“ konstatoval. „NATO nebude zrcadlit ruský tank za tank, raketu za raketu nebo dron za dron“.

Šéf Aliance varoval, že Rusko při modernizaci svých ozbrojených sil v poslední dekádě masivně investovalo do vývoje nových zbraní včetně těch nukleárních a zároveň ve své vojenské doktríně propojilo použití konvenčních a jaderných zbraní.

Otrávení agenta je ruský útok na suverenitu Británie, shodly se velmoci

„Rozostření hranice“ mezi konvenčním a nukleárním konfliktem tak podle něj snižuje práh, kdy je Rusko ochotné jaderné zbraně použít. Za destabilizující a a nebezpečné pak Stoltenberg označil ruské stírání hranice mezi mírem, krizí a válkou.

Přístup Aliance k Rusku ale zůstává podle Stoltenberga jasný. „Pevný, obranný a přiměřený,“ konstatoval s tím, že ačkoliv se NATO bude nadále snažit prosazovat mezinárodní smlouvy kontrolující zbrojení a hledat s Ruskem „smysluplný politický dialog“, zároveň bude zastávat pozici silného odstrašení.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...

Yankee od mariňáků. Žhavý kandidát pro české armádní vrtulníkáře

Vrtulník UH-1Y Venom

Americký vrtulník UH-1Y Venom je jedním ze žhavých kandidátů na připravované přezbrojení českého vrtulníkového...

Vojáci z Bagrámu zkoušejí v rámci kurzu přežít v afghánské poušti

Čeští vojáci při kurzu přežití v afghánské poušti

Spolehnout se sami na sebe a přežít v nehostinné poušti zkoušejí čeští vojáci v afghánském Bagrámu. Kurz přežití je má...Najdete na iDNES.cz