Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na ruský tank, raketu či dron nebudeme reagovat zrcadlově, řekl šéf NATO

  15:46aktualizováno  15:46
Nedávné použití nervové bojové látky při pokusu o vraždu bývalého ruského agenta se podle šéfa NATO Jense Stoltenberga odehrálo na „bezohledném vzorci chování Ruska posledních let“. Dodal, že spojenci vůči Rusku budou nadále uplatňovat dvojí přístup - hledat dialog a zachovávat účinné odstrašení.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Použití nervové bojové látky na území Británie označil Stoltenberg za nepřijatelné a za porušení mezinárodních norem a dohod. Připomněl, že použitá látka přezdívaná „novičok“ je jednou z nejtoxičtějších, jaké byly v historii dosud vyrobeny.

Dejte Londýnu odpovědi k útoku v Salisbury, vyzvali spojenci Moskvu

Aliance jako celek už ve středu jednomyslně schválila společnou deklaraci, ve které vyzvala Rusko, aby poskytlo Británii všechny odpovědi a Organizaci pro zákaz chemických zbraní poskytlo úplné informace o vývoji a výrobě této nervově paralytické látky.

Podle Londýna je za incident, při kterém byli 4. března otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera, velmi pravděpodobně zodpovědná Ruská federace. Moskva jakoukoliv účast popírá.

Stoltenberg si je podle svých slov jistý, že reakce Londýna bude proporční a přiměřená. „Akce jako v Salisbury musí mít důsledky,“ prohlásil. Upozornil ale, že Londýn spojence nepožádal o aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně ani článku 4 o společných konzultacích v případě nějaké hrozby.

Británie už oznámila, že v reakci vyhostí 23 ruských diplomatů a přeruší kontakty s ruskými představiteli na nejvyšší úrovni. Další opatření dosud premiérka Theresa Mayová nespecifikovala.

Aliance nechce závody ve zbrojení

K útoku podle Stoltenberga došlo na pozadí „bezohledného vzorce chování Ruska posledních mnoha let“. To podle jeho slov zahrnuje nezákonnou anexi Krymu, vojenskou podporu proruských separatistů na východní Ukrajině, vojenskou přítomnost v Moldavsku a Gruzii proti vůli těchto zemí, pokusy o vměšování se do vývoje v Černé Hoře a na západním Balkáně či budování vojenských kapacit na severu Evropy a na Blízkém východě.

Šedivý: Británie nechce útok nervovou látkou militarizovat

„Nechceme novou studenou válku a nepřejeme si být vtaženi do dalších nových závodů ve zbrojení,“ prohlásil Stoltenberg během tiskové konference ke své tradiční výročí zprávě NATO. Závody ve zbrojení jsou podle něj pouze nákladné a nebezpečné a nemají vítěze.

„Ale ať tu nejsou pochyby: NATO bude bránit všechny spojence proti jakékoliv hrozbě,“ konstatoval. „NATO nebude zrcadlit ruský tank za tank, raketu za raketu nebo dron za dron“.

Šéf Aliance varoval, že Rusko při modernizaci svých ozbrojených sil v poslední dekádě masivně investovalo do vývoje nových zbraní včetně těch nukleárních a zároveň ve své vojenské doktríně propojilo použití konvenčních a jaderných zbraní.

Otrávení agenta je ruský útok na suverenitu Británie, shodly se velmoci

„Rozostření hranice“ mezi konvenčním a nukleárním konfliktem tak podle něj snižuje práh, kdy je Rusko ochotné jaderné zbraně použít. Za destabilizující a a nebezpečné pak Stoltenberg označil ruské stírání hranice mezi mírem, krizí a válkou.

Přístup Aliance k Rusku ale zůstává podle Stoltenberga jasný. „Pevný, obranný a přiměřený,“ konstatoval s tím, že ačkoliv se NATO bude nadále snažit prosazovat mezinárodní smlouvy kontrolující zbrojení a hledat s Ruskem „smysluplný politický dialog“, zároveň bude zastávat pozici silného odstrašení.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Nedělte armádu a zálohy, jsme jeden celek, říká zkušený velitel

Cvičení Aktivních záloh Hradba 2016 na Libavé

Během měsíce armáda povolá postupně zhruba 1 400 záložníků z celé České republiky na jejich dosud největší cvičení...

Státy NATO mají problém. Ruští létající obři nebudou vozit jejich náklad

Obří letoun An-124 Ruslan v obležení návštěvníků Dnů NATO v Ostravě

Ruská letecká přepravní společnost Volga-Dněpr přestane pronajímat členským státům NATO své obří letouny Antonov An-124...

Obrana řeší nedostupnost ruských obrů. Může využívat letouny spojenců

Obří transportní letoun An-124 Ruslan přistává na mošnovském letišti s nákladem...

České ministerstvo obrany hledá řešení, jak od příštího roku zajistit strategickou leteckou přepravu armádní techniky a...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz