Vedoucí katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty ústecké Univerzity Jana

Vedoucí katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Jitka Géringová | foto: Karel Pešek, MAFRA

Soud zastavil stíhání docentky z Ústí, přiznala se a peníze vrátila

  • 0
Soud podmíněně zastavil stíhání vedoucí katedry výtvarné kultury na ústecké univerzitě Jitky Géringové. Docentce přitom hrozilo až pět let vězení za podvod spáchaný na půdě fakulty. Podle žalobce si za 50 tisíc korun z peněz univerzity sjednala záskok na své semináře, ale výuku nakonec vedl někdo jiný.

"Jelikož byly splněny všechny zákonné podmínky, soudkyně vydala rozhodnutí, jímž stíhání podmíněně zastavila," řekl mluvčí soudu Jan Tichý.

O zastavení stíhání požádala Géringová sama. Ze zákonných podmínek vyplývá, že se ke svému činu doznala a dohodla se s fakultou na úhradě škody.

"Rozhodnutí soudu odpovídá tomu, oč jsem žádala," reagovala Géringová na rozhodnutí soudu.

Že se s fakultou finančně vyrovnala, potvrdil pracovník oddělení pro vnější vztahy fakulty Michal Červenka. "Škoda byla uhrazena," konstatoval.

Zastavení stíhání je podmíněné, Géringová se tak v roční lhůtě nesmí dopustit žádného provinění. Rozhodnutí soudu ještě není pravomocné, ale vzhledem k uhrazení škody lze předpokládat, že fakulta ani státní zástupce stížnost podávat nebudou.

Policie: Uzavřela fiktivní dohody na práci

Kauza Géringové pochází z roku 2010, kdy si kvůli získání docentury vybírala studijní volno a potřebovala náhradu na svých seminářích. Dohodla si pedagogický záskok se dvěma lidmi a dostala na jejich odměny 50 tisíc. Semináře ale nakonec vedli studenti univerzity (o případu zde).

"Uzavřela fiktivní dohody na práci," pojmenovala podvod Géringové už dříve policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Nynější rozhodnutí soudu se týká i dvojice, s kterou Géringová záskok podvodně dohodla. Jejich stíhání soud rovněž podmíněné zastavil. Jedním z nich je Géringové manžel Jan Řezáč, kterému soud vyměřil půlroční zkušební lhůtu.

Vedení univerzity podmíněné zastavení vyšetřování své pedagožky komentovalo zdrženlivě. "Univerzita bere tuto informaci na vědomí," podotkla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Géringová na univerzitě zůstane

Rektor René Woukoun už při vyšetřování avizoval, že pokud se prokáže porušení zákona, bude u Géringové dovozovat "pracovněprávní konsekvence". Přestože doznání docentky a rozhodnutí soudu porušení zákona potvrdilo, Géringová bude na fakultě pokračovat dál.

"Není důvod vstupovat do pracovněprávních vztahů," řekl Michal Červenka z oddělení vnějších vztahů fakulty a odvolal se na to, že docentka škodu uhradila, přiznala se a vedla dosud bezúhonný život.

Géringová vedle vedení katedry sedí také ve vědecké radě fakulty, obě pozice zastávala už během vyšetřování. Děkan pedagogické fakulty Pavel Doulík ji loni v čele katedry potvrdil, přestože už v té době o jejím podvodu věděl.

Kriminalisty na Géringovou navedl loni na jaře článek MF DNES o nestandardním nakládání se stipendii na katedře výtvarné kultury. V letech 2010 a 2011 více než 20 studentů obdrželo účelová stipendia ve výši zhruba 100 tisíc korun jako odměnu za přípravu dvou projektů. Jak ale sami vypověděli, valnou část peněz museli odevzdat pedagožce Jitce Kratochvílové (o stipendiích zde).

Policisté po článku v MF DNES začali kauzu prověřovat, ale loni v červnu ji odložili s tím, že k trestnému činu nedošlo. Během vyšetřování však přišli na zmíněný podvod s penězi na záskok.


Video