Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Studenti v Ústí museli dát učitelce stipendia, vracela jim z něj drobné

  14:42
Studenti pedagogické fakulty ústecké univerzity museli odevzdávat učitelce katedry výtvarné kultury peníze ze stipendijního fondu určeného pro dobré žáky. Peníze od nich vybírala v hotovosti a vracela jim mnohonásobně méně. Podle zjištění MF DNES jde o systém.
Učitelka vybírala od univerzitních studentů peníze ze stipendijního fondu. (ilustrační snímek)

Učitelka vybírala od univerzitních studentů peníze ze stipendijního fondu. (ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Šest studentů 1. - 5. ročníků, jejichž jména redakce zná, ale kvůli jejich bezproblémovému fungování na škole je nezveřejní, vypovědělo, že oni sami a jejich další spolužáci museli odevzdávat vyplacená stipendia učitelce katedry výtvarné kultury Jitce Kratochvílové. Stalo se tak ve dvou případech.

Peníze na 2 akce

PR manažer pedagogické fakulty Michal Červenka vyčíslil obě popisované akce.

Na Integra Jam šlo podle něj přesně 92 tisíc korun na odměny formou mimořádných stipendií přímo pro studenty, 71 tisíc měli studenti jako mimořádná stipendia, ovšem měli se jimi podílet na akci samotné – prostě je odevzdat učitelce, 42 tisíc korun pak byly sponzorské dary.

Na konferenci byly náklady 48 tisíc Kč pro studenty jako odměny, 48 tisíc jako mimořádná stipendia, která ovšem měla být použita na "materiál, catering a služby" neboli je měli studenti opět vrátit, a 7 tisíc zaplatili účastníci konference.

Čísla sice s tím, co uvádějí studenti nesouhlasí, ale i Červenka rovnou a oficiálně přiznává, že studenti museli finance vracet.

Předem jim řekla, že pro ně požádá o mimořádné stipendium, peníze dostanou, ale pak jí je přinesou. Podle zjištění MF DNES to byly prostředky, které byly určené na pomoc při projektu Integra Jam v květnu 2010 a prostředky na zajištění konference nazvané Mezi dílem, umělcem, divákem, vědcem a učitelem v říjnu 2011.

V prvním případě Kratochvílová požádala podle studenty předložených dokumentů vedení fakulty o výplatu 7 500 korun pro deset mladých lidí, v druhém nechala podle svědectví vyplatit po 10 tisících minimálně třinácti studentům. Univerzitní žáci vypověděli, že Kratochvílová, když peníze vybírala zpět, jim z částek ponechávala drobné do tisíce korun.

Studenti uvedli, že se rozhodli o praktikách promluvit v okamžiku, kdy zjistili, že stipendia dostal vyšší počet lidí. "Já jsem věděla jen, že paní Kratochvílová požádala mne a kolegu o peníze. Oznámila, že nám přijde mimořádné stipendium, ale že peníze přineseme zpět jí," uvedla jedna ze studentek v redakci MF DNES.

"Až časem jsme zjistili, kolik nás vlastně je. Obešla nás jednotlivě, nevěděli jsme o sobě," dodala studentka, která se podílela na jednodenní konferenci.

Učitelka odmítla případ komentovat

Vysoké částky podle svědectví mladí lidé dostávali za přípravu občerstvení pro diskutující, hlídání dětí učitelkám a vítání hostů u vstupu. Studenti Kratochvílové dávali peníze hotově. To samé se pak dělo i při akci Integra Jam, při níž v projektu Kratochvílové spolupracovali postižení a lidé z pedagogické fakulty. Kratochvílová opět podle výpovědi mladých lidí požádala o stipendium a opět ho hotově vybírala.

Šestice studentů, jež přišla do redakce s tím, že mají informace i o ostatních, kteří dostali peníze, sdělila, že stipendia učitelce dali, protože měli strach.

"Nevěděla jsem, co mám dělat, Kratochvílová je asistentka a ví se o ní, že bývá mstivá, nechtěla jsem mít ve škole problémy," sdělila jedna vysokoškolačka.
Další se pamatovala na situaci, kdy po Kratochvílové její spolužačka chtěla potvrzení, že částku skutečně předala. "Kroutila se, nechtěla jí ho dát. Až pak jí někdo předal nějaký rukou naškrábaný cár papíru," uvedla studentka.

Její kolega vypověděl, že jeho spolužák dostal 10 tisíc, odevzdal je a ani na akci nemusel. To Kratochvílové stačilo.

Jitka Kratochvílová otázky, proč peníze nechala vyplatit studentům a pak si je vybírala, nechala bez odpovědi. Nejprve při telefonátu chtěla dotazy e-mailem s tím, že na ně zareaguje i se svým právníkem. Pak však k devíti otázkám poslala jen jednu stručnou odpověď: "Bez komentáře." Nereagovala ani na otázku, komu a jak vše vyúčtovala.

Je to v pořádku, tvrdí děkan

MF DNES případ popsala nadřízeným Kratochvílové - děkanovi Pedagogické fakulty UJEP Pavlu Doulíkovi a proděkanovi Jiřímu Škodovi, který má vyplácení stipendií na starosti. Podle Doulíka se Kratochvílová zachovala normálně.

"Tohle stipendium v takové výši, o které mluvíte, to se nevyplácí za účast. To si myslím, že by fakulta rychle zkrachovala. Prostě jsou akce, které se, vzhledem k té situaci, jak vypadá na veřejných vysokých školách, nedají podpořit z běžných provozních peněz, tak se podpoří formou stipendia," uvádí Doulík.

Reakce rektora

Rektor ústecké univerzity René Wokoun napsal, že o možném zneužití stipendií informace nemá. Zaujal však poměrně rázné stanovisko.

"V takovém případě (kdyby zjistil, že informace od studentů jsou pravdivé – pozn. red.) bych dohlédl, aby byla celá záležitost důkladně prošetřena," napsal.

"Mohu nařídit provedení auditu vyplácení mimořádných stipendií na PF a v případě shledání pochybení mohu důrazně upozornit, že je povinností děkana potažmo vedoucího katedry, postupovat v souladu se zákonem," napsal Wokoun.

Zdůraznil však, že pravomoci podobné věci řešit jsou u šéfů kateder potažmo fakulty. "Rektor může na pochybení děkana represivně reagovat pouze krácením nebo odejmutím odměn. V pravomoci rektora je jmenovat a odvolávat děkany, to ale pouze na návrh akademického senátu fakulty," napsal Wokoun.

Proděkan Jiří Škoda jednání Kratochvílové sice považuje za nestandardní záležitost, ale míní, že jde hlavně o problém studentů. "Student může říct, já vám ty peníze nedám, jsou to moje peníze. A pokud se cítil poškozen, měl si okamžitě stěžovat a zjednali bychom nápravu, ale my o tomhle vůbec nevíme," uvedl Škoda.

Doulík sice systémové vybírání stipendií přiznává, ale z odpovědnosti se vyvléká. Vidí pochybení u šéfů kateder, tedy přímých nadřízených Kratochvílové.

V době, kdy si učitelka nechala vyplácet peníze na akci Integra Jam, vedl Katedru výtvarné kultury PF UJEP Martin Mrázik. Ten se však od jednání kolegyně distancuje. Bylo podle něj pravidlem i vedení školy, že pedagogové mohli žádat o stipendia přímo proděkana. Z funkce a posléze i z katedry odešel kvůli sporům, které měl s Doulíkem i s Kratochvílovou.

Jde o systém

"Sám jsem Doulíka upozornil na to, když jedna kolegyně zneužila peníze, za které se měli po dobu její přípravy na docenturu najmout učitelé. Pravděpodobně si je nechala pro svoji potřebu. Jak to dopadlo? Doulík to asi nechal být," uvádí Mrázik.

Pokud by platilo slovo Doulíka, měla by druhý případ "odklonění" stipendií Kratochvílovou řešit Mrázikova nástupkyně Jitka Géringová. Dělo se to už za její vlády na katedře.

Na celé věci je kromě jednání Kratochvílové zarážející skutečnost, kterou popisuje Doulík, Škoda i Červenka. Totiž to, že stipendijní fond, z něhož mají být dobří studenti odměňováni, slouží pro potřeby školy. Tedy i ke kariérnímu růstu vyučujících. Musí totiž publikovat, musí pořádat nejrůznější akce.

Což byl případ třeba Integra Jamu. "Pokud se takhle (studenti) dohodnou například s organizátorem akce a s vedoucím katedry, pak ano. To není jen věc u PF, takhle se stipendijní fond využívá, protože umožňuje udělit mimořádné stipendium," uvedl Doulík.

Že se ale může dost mýlit, potvrdilo hned několik zástupců jiných fakult UJEP. "Cože?! Děláte si legraci?! Že by se takhle využíval fond mimořádných stipendií, to je úplný nesmysl. To by se mělo prošetřit," uvedla například Pavla Čapková, proděkanka přírodovědecké fakulty. Z praxe na PF UJEP byla velmi rozhořčena a uvedla, že by se všichni děkani UJEP měli zamyslet, co s tím.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...