Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti v Ústí museli dát učitelce stipendia, vracela jim z něj drobné

  14:42aktualizováno  14:42
Studenti pedagogické fakulty ústecké univerzity museli odevzdávat učitelce katedry výtvarné kultury peníze ze stipendijního fondu určeného pro dobré žáky. Peníze od nich vybírala v hotovosti a vracela jim mnohonásobně méně. Podle zjištění MF DNES jde o systém.
Učitelka vybírala od univerzitních studentů peníze ze stipendijního fondu. (ilustrační snímek)

Učitelka vybírala od univerzitních studentů peníze ze stipendijního fondu. (ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Šest studentů 1. - 5. ročníků, jejichž jména redakce zná, ale kvůli jejich bezproblémovému fungování na škole je nezveřejní, vypovědělo, že oni sami a jejich další spolužáci museli odevzdávat vyplacená stipendia učitelce katedry výtvarné kultury Jitce Kratochvílové. Stalo se tak ve dvou případech.

Peníze na 2 akce

PR manažer pedagogické fakulty Michal Červenka vyčíslil obě popisované akce.

Na Integra Jam šlo podle něj přesně 92 tisíc korun na odměny formou mimořádných stipendií přímo pro studenty, 71 tisíc měli studenti jako mimořádná stipendia, ovšem měli se jimi podílet na akci samotné – prostě je odevzdat učitelce, 42 tisíc korun pak byly sponzorské dary.

Na konferenci byly náklady 48 tisíc Kč pro studenty jako odměny, 48 tisíc jako mimořádná stipendia, která ovšem měla být použita na "materiál, catering a služby" neboli je měli studenti opět vrátit, a 7 tisíc zaplatili účastníci konference.

Čísla sice s tím, co uvádějí studenti nesouhlasí, ale i Červenka rovnou a oficiálně přiznává, že studenti museli finance vracet.

Předem jim řekla, že pro ně požádá o mimořádné stipendium, peníze dostanou, ale pak jí je přinesou. Podle zjištění MF DNES to byly prostředky, které byly určené na pomoc při projektu Integra Jam v květnu 2010 a prostředky na zajištění konference nazvané Mezi dílem, umělcem, divákem, vědcem a učitelem v říjnu 2011.

V prvním případě Kratochvílová požádala podle studenty předložených dokumentů vedení fakulty o výplatu 7 500 korun pro deset mladých lidí, v druhém nechala podle svědectví vyplatit po 10 tisících minimálně třinácti studentům. Univerzitní žáci vypověděli, že Kratochvílová, když peníze vybírala zpět, jim z částek ponechávala drobné do tisíce korun.

Studenti uvedli, že se rozhodli o praktikách promluvit v okamžiku, kdy zjistili, že stipendia dostal vyšší počet lidí. "Já jsem věděla jen, že paní Kratochvílová požádala mne a kolegu o peníze. Oznámila, že nám přijde mimořádné stipendium, ale že peníze přineseme zpět jí," uvedla jedna ze studentek v redakci MF DNES.

"Až časem jsme zjistili, kolik nás vlastně je. Obešla nás jednotlivě, nevěděli jsme o sobě," dodala studentka, která se podílela na jednodenní konferenci.

Učitelka odmítla případ komentovat

Vysoké částky podle svědectví mladí lidé dostávali za přípravu občerstvení pro diskutující, hlídání dětí učitelkám a vítání hostů u vstupu. Studenti Kratochvílové dávali peníze hotově. To samé se pak dělo i při akci Integra Jam, při níž v projektu Kratochvílové spolupracovali postižení a lidé z pedagogické fakulty. Kratochvílová opět podle výpovědi mladých lidí požádala o stipendium a opět ho hotově vybírala.

Šestice studentů, jež přišla do redakce s tím, že mají informace i o ostatních, kteří dostali peníze, sdělila, že stipendia učitelce dali, protože měli strach.

"Nevěděla jsem, co mám dělat, Kratochvílová je asistentka a ví se o ní, že bývá mstivá, nechtěla jsem mít ve škole problémy," sdělila jedna vysokoškolačka.
Další se pamatovala na situaci, kdy po Kratochvílové její spolužačka chtěla potvrzení, že částku skutečně předala. "Kroutila se, nechtěla jí ho dát. Až pak jí někdo předal nějaký rukou naškrábaný cár papíru," uvedla studentka.

Její kolega vypověděl, že jeho spolužák dostal 10 tisíc, odevzdal je a ani na akci nemusel. To Kratochvílové stačilo.

Jitka Kratochvílová otázky, proč peníze nechala vyplatit studentům a pak si je vybírala, nechala bez odpovědi. Nejprve při telefonátu chtěla dotazy e-mailem s tím, že na ně zareaguje i se svým právníkem. Pak však k devíti otázkám poslala jen jednu stručnou odpověď: "Bez komentáře." Nereagovala ani na otázku, komu a jak vše vyúčtovala.

Je to v pořádku, tvrdí děkan

MF DNES případ popsala nadřízeným Kratochvílové - děkanovi Pedagogické fakulty UJEP Pavlu Doulíkovi a proděkanovi Jiřímu Škodovi, který má vyplácení stipendií na starosti. Podle Doulíka se Kratochvílová zachovala normálně.

"Tohle stipendium v takové výši, o které mluvíte, to se nevyplácí za účast. To si myslím, že by fakulta rychle zkrachovala. Prostě jsou akce, které se, vzhledem k té situaci, jak vypadá na veřejných vysokých školách, nedají podpořit z běžných provozních peněz, tak se podpoří formou stipendia," uvádí Doulík.

Reakce rektora

Rektor ústecké univerzity René Wokoun napsal, že o možném zneužití stipendií informace nemá. Zaujal však poměrně rázné stanovisko.

"V takovém případě (kdyby zjistil, že informace od studentů jsou pravdivé – pozn. red.) bych dohlédl, aby byla celá záležitost důkladně prošetřena," napsal.

"Mohu nařídit provedení auditu vyplácení mimořádných stipendií na PF a v případě shledání pochybení mohu důrazně upozornit, že je povinností děkana potažmo vedoucího katedry, postupovat v souladu se zákonem," napsal Wokoun.

Zdůraznil však, že pravomoci podobné věci řešit jsou u šéfů kateder potažmo fakulty. "Rektor může na pochybení děkana represivně reagovat pouze krácením nebo odejmutím odměn. V pravomoci rektora je jmenovat a odvolávat děkany, to ale pouze na návrh akademického senátu fakulty," napsal Wokoun.

Proděkan Jiří Škoda jednání Kratochvílové sice považuje za nestandardní záležitost, ale míní, že jde hlavně o problém studentů. "Student může říct, já vám ty peníze nedám, jsou to moje peníze. A pokud se cítil poškozen, měl si okamžitě stěžovat a zjednali bychom nápravu, ale my o tomhle vůbec nevíme," uvedl Škoda.

Doulík sice systémové vybírání stipendií přiznává, ale z odpovědnosti se vyvléká. Vidí pochybení u šéfů kateder, tedy přímých nadřízených Kratochvílové.

V době, kdy si učitelka nechala vyplácet peníze na akci Integra Jam, vedl Katedru výtvarné kultury PF UJEP Martin Mrázik. Ten se však od jednání kolegyně distancuje. Bylo podle něj pravidlem i vedení školy, že pedagogové mohli žádat o stipendia přímo proděkana. Z funkce a posléze i z katedry odešel kvůli sporům, které měl s Doulíkem i s Kratochvílovou.

Jde o systém

"Sám jsem Doulíka upozornil na to, když jedna kolegyně zneužila peníze, za které se měli po dobu její přípravy na docenturu najmout učitelé. Pravděpodobně si je nechala pro svoji potřebu. Jak to dopadlo? Doulík to asi nechal být," uvádí Mrázik.

Pokud by platilo slovo Doulíka, měla by druhý případ "odklonění" stipendií Kratochvílovou řešit Mrázikova nástupkyně Jitka Géringová. Dělo se to už za její vlády na katedře.

Na celé věci je kromě jednání Kratochvílové zarážející skutečnost, kterou popisuje Doulík, Škoda i Červenka. Totiž to, že stipendijní fond, z něhož mají být dobří studenti odměňováni, slouží pro potřeby školy. Tedy i ke kariérnímu růstu vyučujících. Musí totiž publikovat, musí pořádat nejrůznější akce.

Což byl případ třeba Integra Jamu. "Pokud se takhle (studenti) dohodnou například s organizátorem akce a s vedoucím katedry, pak ano. To není jen věc u PF, takhle se stipendijní fond využívá, protože umožňuje udělit mimořádné stipendium," uvedl Doulík.

Že se ale může dost mýlit, potvrdilo hned několik zástupců jiných fakult UJEP. "Cože?! Děláte si legraci?! Že by se takhle využíval fond mimořádných stipendií, to je úplný nesmysl. To by se mělo prošetřit," uvedla například Pavla Čapková, proděkanka přírodovědecké fakulty. Z praxe na PF UJEP byla velmi rozhořčena a uvedla, že by se všichni děkani UJEP měli zamyslet, co s tím.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Karel Srp z Jazzové sekce a spisovatelka Lenka Procházková na tiskové...
Dva a půl milionu lidí jsou kádrováni, jestli jsou košer, řekl Srp

Senátoři nechtějí kohokoli z levice, já nechci senátory, kteří hajlují pro kohokoli, reagoval dlouholetý šéf Jazzové sekce Karel Srp na to, že ho senátoři...  celý článek

Manželé Havlovi a Ondřej Kobza otevírají na týden veřejnosti částečně...
VIDEO: Střechu Lucerny zakryla dřevěná podlaha, připomíná palubu parníků

Nový výhled na Prahu po sedm dní nabídne terasa Paláce Lucerna, kterou má pronajatou kavárník Ondřej Kobza. Během rekonstrukce se proměnila celá střecha,...  celý článek

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku
Babiš chce od poslanců žádost o vydání, než se vyjádří ke kauze Čapí hnízdo

Předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš požádal mandátní a imunitní výbor Sněmovny, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o jeho vydání k trestnímu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.