Nápis na plakátě vyzývá brazilskou prezidentku, aby zastavila stavbu gigantické přehrady (14. června 2012) | foto: Profimedia.cz

Třetí největší přehrada světa se stavět nebude, rozhodl brazilský soud

  • 9
Brazilský soud zablokoval další stavbu obří přehrady Belo Monte, která se na řece Xingú má stát třetí největší vodní elektrárnou na světě. Podle soudu vláda nedostatečně jednala s indiánskými kmeny, jejichž území voda vzedmutá přehradou zaplaví. Ty společně s ekologickými aktivisty nad rozhodnutím soudu slaví.

Třetí největší

Pokud by byla Belo Monte dokončena, stala by se třetí největší přehradou na světě. Prvenství drží Tři soutěsky v Číně na Jang-c'-ťiang. Na druhém místě pak je společná brazilsko-paraguayská přehrada Itaipú na řece Paraná.

Tři soutěsky

Vybudování přehrady schválil brazilský parlament v roce 2005. Soud ale nyní rozhodl, že schválení projektu měla předcházet jednání s indiánskými kmeny, které vytvoření obřího vodního díla postihne. Taková jednání však podle soudu neproběhla. Jak píše britský Telegraph, stejně nulový výsledek měly i slíbené studie, které měly zmapovat vliv stavby na životní prostředí.

"Brazilský parlament musí vzít v potaz stanovisko původního obyvatelstva. Zákonodárci mohou dát souhlas se stavbou pouze v případě, že s projektem budou souhlasit místní obyvatelé," uvedl soud.

"Pro domorodé národy i pro zemi samotnou je to historické rozhodnutí," nechal se slyšet Antonia Melo, hlavní koordinátor domorodého hnutí kmene Xingú Vivo. "Je to velké vítězství, které dokládá, že Belo Monte ještě není hotová záležitost. Jsme šťastní a spokojení," doplnil.

Práce na přehradě byly zahájeny v průběhu loňského roku za mohutných protestů místních obyvatel i ekologických aktivistů. Místní kmeny se bojí, že jim stavba znemožní jejich tradiční styl života, zatímco environmentalisté varují před odlesňováním, skleníkovým efektem a nezvratnými změnami v ekosystému.

Jako v Avataru

Protestujícím se dostalo podpory i od známých tváří. Režisér James Cameron a herečka Sigourney Weaverová přirovnali stavbu nádrže a boj obyvatel k pozadí děje kasovního trháku Avatar.

Přehrada by měla mít výkon 11 000 megawattů a podle vlády by měla posílit energetickou soběstačnost Brazílie a omezit její závislost na spalování fosilních paliv, uvádí ČTK.

Kritici projektu však upozorňují, že vodní dílo zaplaví velkou část deštného pralesa a přinutí na šestnáct tisíc původních obyvatel k vystěhování. Některé nevládní organizace číslo dokonce stupňují až ke čtyřiceti tisícům vystěhovaných.

Belo Monte aneb spoutání přítoku Amazonky

O plánované přehradě čtěte více zde

Brazilské úřady uvádějí, že jsou připraveny investovat až miliardu dolarů (20 miliard korun) na podporu indiánských společenství, která se budou muset kvůli stavbě odstěhovat z dosavadních sídel. Původní plány počítaly se zprovozněním přehrady k roku 2019.

Není to přitom první rozhodnutí soudu proti Belo Monte. Práce na stavbě byly přerušeny hned v září loňského roku. Soudce Carlo Castro Martins tehdy rozhodl, že společnost Norte Energia musí na řece Xingú okamžitě přestat se stavbou přístavů, kanálů, hrází a nesmí ani používat žádné výbušniny (více zde).

Zde by podle plánu měla vzniknout třetí největší přehrada světa.

Zde by podle plánu měla vzniknout třetí největší přehrada světa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video