Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Staré „anduly“ zatím neprodávejte, nařídil ministr obrany Vondra

  14:27aktualizováno  14:27
Ministr obrany Alexandr Vondra nařídil zatím neprodávat vyřazené armádní transportní letouny An-26. Důvodem je skutečnost, že provoz nových strojů C-295M CASA stále provázejí poruchy a technické nedostatky.

Letoun An-26 | foto: Armáda ČR

Ministerstvo obrany před časem koupilo čtyři španělské letouny CASA za zhruba 3,5 miliardy korun. První ze strojů dostali vojáci v lednu 2010. Letos však armáda už potřetí na nich zakázala létat, neboť se u nich projevují poruchy a nedostatky. Naposledy měl jeden ze strojů poruchu v neděli a nouzově přistál s jedním motorem. (více o incidentu čtěte zde)

Staré stroje An-26 už ministerstvo obrany eviduje jako vyřazené a jsou určeny k prodeji. Armáda však transportní stroje tohoto typu nutně potřebuje. Do doby, než se problémy s novými letouny vyřeší, by zastaralé letouny sovětské výroby alespoň část úkolů zvládly. "Zatím jsem rozhodl neprodávat čtyři 'anduly', které byly náčelníkem generálního štábu vyřazeny z provozu," uvedl Vondra.

Podle něj bude situaci ministerstvo řešit jako jednu z priorit. Nové stroje CASA už byly převzaty a ministerstvo za ně zaplatilo zálohu. Vedení obrany proto nyní jedná přímo s výrobcem letadel - konsorciem EADS.

Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka si španělská letadla armáda pořizovala proto, aby je mohla nasadit i v zahraničních misích, kam staré ruské An-26 vyslat nemůže. "Bohužel technický stav letounu nasazení nedovoluje," konstatoval Picek.

Lety nových transportních strojů C-295 armáda pozastavila poprvé v únoru. Tehdy kvůli tomu, že se jeden z nich při cvičném letu propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety pozastaveny také na počátku května.

Od srpna začalo ministerstvo obrany společnosti Omnipol, která nákup letounů zprostředkovala, účtovat smluvní pokutu za to, že armáda stroje stále nemá plně k dispozici. Letouny totiž mají problémy se systémem pasivní ochrany. Kvůli tomu je armáda zatím nemohla nasadit v Afghánistánu, jak plánovala. Počátkem října pak ministerstvo přímo s výrobcem vyjednalo půlroční prodloužení záruky.

Kontrakt na nákup byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise Česká republika tehdy údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Prezident Václav Klaus na velitelském shromáždění označil nákup letadel CASA za jednu z akvizic, které poškozují dobré jméno armády.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz