Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

STAN chce pro učitele plat od 37 tisíc či novou vysokou vojenskou školu

  12:32aktualizováno  12:32
Důraz na kvalitní školství a plnění závazků v mezinárodních organizacích slibují Starostové a nezávislí voličům před nadcházejícími sněmovními volbami. Učitelé by si podle STAN zasloužili nejméně 130 procent průměrné mzdy.

Lídr hnutí STAN do voleb, poslanec Jan Farský | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Stranické priority, na které chtějí přilákat voliče, představili Starostové na pondělní tiskové konferenci. Z domácích témat je pro STAN tématem číslo jedna školství. „Čeští žáci v mezinárodním srovnání stále klesají,“ uvedl první místopředseda hnutí Vít Rakušan.

Cestou ke zlepšení je podle něj zvednout platy učitelům a vytvořit národní radu pro vzdělávání, která určí dlouhodobou strategii českého školství. To by se mělo zaměřit na spolupráci středních a vysokých škol s firmami a na aplikovanou vědu. Žáky základních škol je pak podle STAN třeba v době informačního přesycení učit kritickému smýšlení.

Navíc by Starostové chtěli ještě více navýšit platy učitelů. „Budeme prosazovat zvýšení na 130 procent průměrné mzdy,“ sdělil Rakušan. Při aktuální průměrné mzdě necelých 28 tisíc korun by to znamenalo plat učitele kolem 37 tisíc.

Zároveň však Rakušan uvedl, že by si představoval plat učitele kolem 45 000 korun měsíčně. „A to by měla být výzva pro každou vládu, která nastoupí po těchto volbách, aby tak dosáhli do dvou let svého působení,“ prohlásil.

Miliardář Dědek hledá „slušňáky“ pro STAN, sám je připraven kandidovat

Hnutí rovněž slibuje zjednodušení právního řádu, dobudování sítě dálnic a železnic spojující Česko s okolními státy či stabilní a předvídatelné ekonomické prostředí, důraz na e-government a zefektivnění sociálních dávek. Do vyplácení některých dávek by mohly zasáhnout samosprávy, které mají přehled, jak je potřební využívají, navrhují Starostové a nezávislí.

Co se týče elektronické evidence tržeb, STAN zamýšlí odsunout její třetí a čtvrtou fázi a udělat si analýzu, jak s ní naložit dál. Ušetřit na výdaje chtějí Starostové a nezávislí zefektivněním státu, což znamená i propuštění části úředníků. Dají se tak podle nich ušetřit až desítky miliard.

Strana chce také prosazovat plnění závazků v mezinárodních organizacích, to znamená například dávat dvě procenta HDP na obranu. Částka, kterou se zavázalo Česko poskytovat na obranu při vstupu do NATO, by ale podle STAN nemusela jít pouze na zbraně či navýšení počtu vojáků.

„Část navýšeného rozpočtu obrany navrhujeme směřovat do rozšíření vojenského školství a podpory vědy a výzkumu,“ řekl v pondělí volební lídr Jan Farský na tiskové konferenci k programovým prioritám. V tom smyslu se vyslovil pro založení další vysoké vojenské školy.

V Evropě budeme aktivnější, slibuje STAN

„Jsme proevropské hnutí ctící své mezinárodní závazky v EU i NATO,“ prohlásil Farský. „Často slýcháme, že oni v Bruselu něco vymysleli, ale Brusel jsme my,“ dodal místopředseda hnutí Radim Sršeň s tím, že i menší státy si dokáží vyjednat lepší podmínky než Česko.

Kandidátky do voleb podle krajů

Řešením je podle něj zkvalitnění české diplomacie. V Evropě se STAN také pokusí snížit počet operačních programů a zasadit se o účelnější utrácení evropských peněz.

Starostové a nezávislí mají konečnou podobu svého programu schválit na konferenci 24. srpna. Do té doby jej hodlají ještě připomínkovat.

Po krachu volební koalice s lidovci Starostové a nezávislí oznámili, že se pokusí do Sněmovny dostat sami. Překonat pětiprocentní hranici jim pomůže spoluzakladatel firmy Jablotron Dalibor Dědek (více o jeho vstupu do politiky zde). Spojením s miliardářem hnutí získá finanční podporu a těší se i většímu zájmu médií.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz