Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Juan Carlos podepsal abdikaci, od půlnoci Španělům povládne jeho syn

  18:07aktualizováno  18:07
Španělský král Juan Carlos I. svým podpisem zpečetil zvláštní zákon o abdikaci a definitivně tak uzavřel legislativní proces svého odchodu. Od půlnocí se novým vládcem stane jeho jediný syn, který ve čtvrtek složí přísahu a coby Felipe VI. se ujme trůnu. Starý král se ale do důchodu úplně nechystá.

Španělský král Juan Carlos I. se chystá podepsat abdikační listiny a po 39 letech tak odejít z vedení země (18. června 2014). | foto: Reuters

Definitivně proces předání moci zpečetil Juan Carlos ve středu krátce po šesté hodině odpoledne, kdy podepsal svůj poslední zákon coby úřadující hlava Španělska: ten o své abdikaci. Po dvou týdnech se tak v královském paláci v Madridu před zraky 150 nejvyšších státních představitelů uzavřel proces jeho odchodu z trůnu, který oznámil počátkem června.

Králova abdikace

Zákon o abdikaci krále musel projít standardní legislativní procedurou. Formálně ho musely odsouhlasit obě komory španělského parlamentu a posléze jej sám král podepsat. Dolní komora abdikaci Juana Carlose schválila před týdnem, horní pak v úterý večer.

Nyní již novému španělskému králi nestojí nic v cestě. Dosavadní korunní princ Felipe se o půlnoci, kdy zákon o abdikaci Juana Carlose I. vejde v účinnost, stane novým vladařem skoro padesáti milionů Španělů. Trůnu se slavnostně ujme dopoledne v parlamentu, kde složí přísahu na španělskou ústavu.

Jakkoli na trůn usedne ve 46 letech jako momentálně nejmladší monarcha v Evropě, na svou životní roli se důsledně poslední dvě dekády připravoval. Svého otce poslední roky zastupoval na desítkách zahraničních cest i při jmenování armádních důstojníků.

Jak ale upozorňuje list El Mundo, Felipe není jediným, koho čeká nová role. Odstoupivší král Juan Carlos se totiž nově stane záložním velitelem ozbrojených sil. Španělsko se tak ocitá poprvé v situaci, kdy bude mít dva vrchní velitele armády: nového a starého krále. Stane se tak přestože podle ústavy má mít pouze jednoho velitele, a to úřadujícího monarchu.

Ve skutečnosti jde ale pouze o formalitu, která má zajistit důstojný odchod starého krále. Veškeré vladařské povinnosti přejdou na Felipeho, který se od roku 2009 těší hodnosti podplukovníka pozemních i vzdušných sil a fregatního kapitána námořnictva.

Prakticky tak Juanu Carlosovi zůstane jediné privilegium, a to oblékat i nadále uniformu.

Podívejte se na vizitku nového španělského krále:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Najdete na iDNES.cz