Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Španělsko vyplašily zprávy o explozích. Před bombami varovala ETA

  • 10
Do redakce baskického deníku "Gara" ve Španělsku zavolal krátce po poledni anonym. Označil se za člena separatistické skupiny ETA a oznámil, že ve Valencii brzy explodují čtyři nálože. Varování před bombovým útokem potvrdilo i tamní ministerstvo obrany. Policie po náložích pátrá.

Jedna z náloží měla podle policejního zdroje vybuchnout krátce po jedné odpoledne. Informoval o tom tamní deník Público. Zprávu o výbuchu o chvíli později dementovalo španělské ministerstvo vnitra. Chaos způsobil stoupající sloup kouře v centru města.

Ministerstvo ale potvrdilo, že kdosi telefonicky upozornil na bombové útoky ve východošpanělské Valencii. O umístění náloží informoval anonym, údajně člen separatistické organizace ETA, krátce před půl jednou odpoledne redakci deníku Gara. Telefonát zakončil zvoláním Gora Euskadi Askatuta!, což znamená Svobodné Baskicko!

Valencie, Španělsko

Volající oznámil, že ETA rozmístila ve Valencii celkem čtyři bomby, a to poblíž některých silnic a železnice. Anonym uvedl, že bomby explodují v nejbližších okamžicích.

Vyšetřovatelé okamžitě vyrazili na místa, kde se nálože měly nacházet. Teroristé je prý uložili na silnicích CV 35 Lidia a Campanar, V30 de Puerto Maria Edal a u železnice v centru města a u Avenidy Cid (mezi Manises a Valencií).

Baskická organizace ETA zaútočila naposledy před necelým rokem na španělském ostrově Mallorca. Její členové umístili dvě nálože do restaurace ve městě a před útokem varovali prostřednictvím španělského listu El Mundo. (více zde)

KDO JE BASKICKO A JEHO SVOBODA (ETA)

ETA (Baskicko a jeho svoboda) byla založena 31. července 1959 a za dobu ozbrojeného boje za samostatný stát Basků od roku 1968 připravila o život skoro 830 lidí. Nejčastěji útočila na četníky, policii a politiky, kteří se stavěli proti nezávislosti Baskicka. Skupina zavraždila už více než 200 příslušníků Civilní gardy.

Za teroristickou organizaci ji považuje nejen Španělsko, ale i Evropská unie a Spojené státy.

Tiskovka

Organizace zpočátku bojovala proti režimu generála Franka, za jehož vlády byl zakázán baskický jazyk a intelektuálové byli zatýkáni a mučeni pouze pro své politické či kulturní názory. Po Frankově smrti v roce 1975 se situace změnila. Baskicko má dnes větší autonomii - má vlastní parlament, policii a vybírá své vlastní daně.

Baskičtí separatisté postupně ztráceli podporu, v roce 1997 vyšlo do ulic španělských měst více než 6 milionů lidí a žádalo ukončení násilí. Vyprovokovala je smrt devětadvacetiletého úředníka Miguela Angela Blanka, kterého baskičtí separatisté unesli, a když vláda nesplnila jejich požadavky, střelili ho dvakrát do hlavy.

V roce 2006 vyhlásila ETA příměří, nicméně ještě v témže roce ho porušila, když podnikla pumový útok na garáže madridského letiště, při němž zemřeli dva lidé.

Útoky v turisty hojně navštěvované oblasti podle některých komentářů ukázaly, že ETA hodlá znovu vést takzvanou letní kampaň, během níž útočí v předních letoviscích s cílem poškodit turistiku ve Španělsku. Loni explodovalo několik bomb na Costa del Sol a v Kantábrii. Posledními dvěma útoky však ETA spustila dlouho nevídanou krvavou kampaň, která má zřejmě také ukázat její akceschopnost.

Zdroj: BBC a ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video