Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž o slovo roku vyhrálo „zplutování“

  11:50aktualizováno  11:50
Když astronomové na pražském kongresu vyřadili ze seznamu planet Pluto, rozhodně netušili, že tím ovlivní soutěž o slovo roku. Stal se jím výraz "zplutovat", ve smyslu degradovat něco nebo někoho tak, jak se to stalo planetě Pluto. Rozhodla o tom Americká jazyková společnost.
Astronomové vykázali Pluto z rodiny planet. To teď ale vítězí na jiných frontách

Astronomové vykázali Pluto z rodiny planet. To teď ale vítězí na jiných frontách | foto: iDNES.cz

Výraz "plutovat" nebo "být zplutován" vyhrál u sdružení amerických jazykovědců a akademiků na body. Získal 57 hlasů a o čtrnáct bodů za sebou nechal druhého "klimatického kanára". Ten označuje druhy, jejichž úbytek údajně věští příchod vážné ekologické krize.

Do bojů o slovo roku zasáhl i známý "makak". Tak nazval republikánský kandidát do Senátu George Allen mladíka indického původu, který přišel na jeho předvolební mítink. "Makak" u jazykovědců příliš nepochodil. Připsal si třináct bodů a skočil na chvostu žebříčku. Ocenění ale sbíral už dřív, když kraloval v soutěži o politicky nekorektní výrok roku. - více zde

Americká jazyková společnost (ADS) vyhlašuje vedle absolutního vítěze - slova roku - i vítěze dalších kategorií. Například z klání o nejurážlivější slovo vyšel vítězně "kambodžský doplněk", který označuje dítě adoptované celebritou Angelinou Jolie.

Nejeufemističtějším slovem roku se stal těžce přeložitelný "waterboarding", tedy americká technika výslechu osob podezřelých z terorismu. Vyšetřovaný je při něm znehybněn a poléváním vodou je u něj vyvoláván pocit, že se topí.

ADS existuje už od roku 1889, ale žebříčky sestavuje posledních šestnáct let. V minulých letech se často objevovala slova spojovaná se situací po 11. září, jako třeba "zbraně hromadného ničení" anebo výrazy spojené s rozvojem elektronických médií - blog, podcast nebo Y2K.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz