Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soudy příští rok podraží, poplatky se mají zvýšit až trojnásobně

  18:37aktualizováno  18:37
Ministerstvo spravedlnosti poslalo do připomínkového řízení novelu zákona o soudních poplatcích. Razantně zvyšuje většinu dosavadních sazeb a počítá i se zavedením nových, například u osvojení nebo rozpuštění politické strany. Ministerstvo by na poplatcích chtělo ročně vybírat až o 400 milionů víc než loni. Novela by mohla začít platit na jaře příštího roku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Například nyní je sazba u nejnižších soudních poplatků 600 korun, pokud novelu schválí vláda i parlament, vyskočila by o 400 korun výš. Poplatek za rozvod by přišel na dvojnásobek. Dvojnásobně by se zvýšila i "cena" za návrh na vydání předběžného opatření. Zápis akciovky by budoucí firmu přišel dokonce trojnásobně dráž.

Novela také nově počítá s prominutím poplatku za návrh na vydání předběžného opatření pro oběti domácího násilí. Naopak do kapsy pro tisíce budou muset sáhnout ti, kteří podají návrh na řízení o osvojení, rozpuštění politické strany nebo náhradu škody způsobené nezákonným rozhodnutím. Tyto tři záležitosti jsou nyní od poplatků zcela osvobozeny, ministerstvo to chce ale změnit.

"Cílem je ulehčit soudům a přizpůsobit výši soudních poplatků cenové a mzdové hladině roku 2010," vysvětlila mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková. Podle ministerstva se za posledních deset let platy zdvojnásobily, soudní poplatky ale zůstaly beze změny. "Tím začaly ztrácet svoji preventivní a regulační funkci," dodala Ludvíková. To znamená, že nenutí lidi, aby se soudili jen kvůli nezbytnostem.

novela zvyšuje sazby i trojnásobně

Návrh na zahájení řízení o rozvod manželství
dnes 1 000 Kč, návrh 2 000 Kč

Návrh na vydání předběžného opatření
dnes 500 Kč, návrh 1 000 Kč

Návrh řízení o osvojení
dnes osvobozeno, návrh 2 000 Kč

Návrh řízení o rozpuštění politické strany nebo pol. hnutí nebo pozastavení jejich činnosti
dnes osvobozeno, návrh 3 000 Kč

Návrh na řízení o náhradu škody způsobené při výkonu veřejné moci nezákonným rozhodnutím, rozhodnutím o vazbě nebo nesprávným úředním postupem
dnes osvobozeno, návrh 1 000 Kč

Návrh na zahájení řízení ve věcech obchodního rejstříku
a) za první zápis akciové společnosti (a. s.) do obchodního rejstříku
dnes 5 000 Kč, návrh 15 000 Kč
b) za první zápis podnikatele do obchodního rejstříku s výjimkou a. s.
dnes 5 000 Kč, návrh 8 000 Kč
c) za změny nebo doplnění zápisu u podnikatele
dnes 1 000 Kč, návrh 2 000 Kč

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Důležitým důvodem jsou i peníze. Loni ministerstvo spravedlnosti na poplatcích vybralo 825 milionů. Pokud by novela prošla vládou a parlamentem tak, jak ji navrhuje ministerstvo, přinesla by navíc dalších 400 milionů korun. "Je možné, že tato částka ale bude nižší, protože se zvýšením poplatků klesne agenda," dodala Ludvíková.

Se zvýšením poplatků souhlasí Soudcovská unie. Podle jejího prezidenta Tomáše Lichovníka nejsou poplatky na soudním sporu tím nejdražším a jejich navýšení by mohlo lidi odradit od zbytečných sporů.

Podobně hovoří také advokát Miroslav Zeman, který se mimo jiné zabývá exekucemi, rodinným právem a vede internetovou poradnu. Na druhé straně varuje, že se lidé přestanou soudit o tisícikorunové dluhy, takže drobnější částky pro ně mohou být obtížněji vymahatelné. "Novela může být problémem především pro lidi z nižších sociálních vrstev a nejchudší," domnívá se Zeman.

Podle Ludvíkové novela zachová současný stav osvobozování od poplatků. Už nyní má soud možnost odpustit je například lidem, kteří jsou ve složité sociální situaci. Do budoucna ale bude přibývat případů, kdy poplatek bude odpuštěn jen zčásti, protože se změní kromě zákona o soudních poplatcích i občanský soudní řád. "Změna by měla upřednostnit částečné osvobození před úplným osvobozením účastníka," upozornila Ludvíková.

Pospíšilovy reformy

Zvýšení poplatků je dalším z kroků, kterými chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil změnit českou justici. Ministr chce po více než půl století například úplně zrušit přísedící, snížit maximální věk soudců nebo zpřísnit dohled nad soudními znalci (přehled opatření najdete tady).

Pospíšil chce také změny v Ústavě. Mandát ministrů by mohl být klouzavý, Nejvyšší kontrolní úřad by nově mohl dohlédnout i na hospodaření krajů, obcí a veřejnoprávních korporací a změna Ústavy by umožnila také přímou volbu prezidenta ČR (více o změnách Ústavy čtěte tady).

Součástí změn jsou také nižší platby za advokáty ex offo. Platby pro ně by mohly klesnout až o 20 procent (podrobnosti ke snížení plateb čtěte tady).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz