Prezident Soudcovské unie a soudce Tomáš Lichovník

Prezident Soudcovské unie a soudce Tomáš Lichovník | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Soudce: Můžeme skončit od ledna bez platu, stát by pak čelil žalobám

  • 19
Ještě nikdy v porevoluční historii se nestalo, aby chyběla základna pro vyměřování platů ústavních činitelů včetně soudců. Až nyní. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník míní, že politici mají ještě čas chybu napravit. Pokud to neučiní, může se stát, že soudci po Novém roce nedostanou plat. "Vymáhali bychom ho soudní cestou," domnívá se Lichovník.

Poslanci neschválili změny v zákonu o platu ústavních činitelů. Co to znamená?
Znamená to, že od ledna nebude platová základna, ze které by se vypočítávaly platy nejen soudců, ale všech ústavních činitelů.

Čelili jste už někdy podobné situaci po sametové revoluci?
Ne, taková situace tady dosud nenastala. Spory o výši platu tady jsou dlouhodobě, ale že by platová základna vůbec nebyla, to tu ještě nebylo.

Ne nové platové základně

Poslanci ve středu odmítli novelu zákona o platu představitelů státní moci a návrh rozpočtového výboru, aby se politikům nedanily náhrady.

Podle čeho by byli soudci placeni, kdyby politici situaci do konce roku nevyřešili?
To je otázka. Osobně se domnívám, že by to měla být poslední úprava, která nebyla zrušena Ústavním soudem čili platová základna 3,0. Ale na to mohou být různé názory.

Pokud by politici nedokázali do konce roku platovou základnu změnit, hrozili by žaloby, obraceli byste se třeba znovu na Ústavní soud?
To by záleželo na tom, jak by stát v lednu postupoval a jak by byly platy soudců vypláceny. Zda bychom nedostávali vůbec nic, nebo by byly vypláceny zálohy mzdy. Samozřejmě nelze vyloučit, že bychom nedostávali vůbec nic, to bychom pak museli platy vymáhat soudní cestou. Je to možná varianta a nad tím, jak to dopadne, bych teď jen spekuloval.

Jak se díváte na to, že do procesu schvalování změny vnesli poslanci i návrh, aby jim nebyly daněny náhrady?
U jednání Sněmovny jsem nebyl. Z informací, které mám, ale usuzuji, že problém nastal při projednávání zdanění poslaneckých náhrad. Ústavní nález ze 3. května letošního roku se přitom týkal jedině a výlučně platů soudců. Takže takto to měla vláda projednat. Jestliže s tím ale bylo spojeno další kontroverzní téma, tak to mělo takový vývoj.

Soudci o plat nepřijdou

"Pokud by nedošlo k žádné změně, budou platy vypočítávány a vypláceny ve stejné výši jako doposud," tvrdí ministerstvo spravedlnosti s tím, že rozpočet na rok 2013 s takovými prostředky počítá.

Ministr Pavel Blažek deklaroval, že chce, aby platová základna soudců činila trojnásobek průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob. V květnu Ústavním soudem zrušená úprava hovořila o 2,5násobku (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

Jste zklamaný z úrovně legislativního procesu?
Jsem zklamaný z postupu, kdy od května bylo potřeba něco změnit a 12. prosince se to řeší na poslední chvíli. To si myslím, že není dobré a šlo to udělat daleko rychleji.

Na poslance jste apeloval dopisem, ve kterém jste poukazoval, že platy v soukromém sektoru nerostou, ve státní správě ale ano. Budete při dalším rozhodování o platové základně do procesu nějak dále aktivně zasahovat?
Toto nepředpokládám. My jsme k tomu řekli, co jsme považovali za nutné, a je teď na vládě a parlamentu, aby situaci napravily.

Ve středu má o nastalé situaci mimořádně jednat vláda, věříte, že ji mohou politici do konce roku změnit?
Myslím si, že čas tady pořád ještě je. Pokud ale vláda opět předloží tak nejednoznačný návrh, jaký předložila, tak se může těžko něco pohnout. Uvidíme. Opravdu teď nechci spekulovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video