Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za povolení sluneční elektrárny kmotra Nováka skončily úřednice u soudu

  16:54aktualizováno  16:54
U teplického soudu stojí s obžalobou ze zneužití pravomoci veřejného činitele dvě úřednice, které povolily stavbu fotovoltaické elektrárny v Moldavě. Firma Talwin, kterou z poloviny vlastní někdejší šedá eminence ODS Alexandr Novák, povolení získala i přesto, že Moldava nemá platný územní plán.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

"Jedná se o flagrantní porušení základních pravidel stavebního řízení," stojí v obžalobě, podle níž úřednice chybovaly úmyslně.

Z trestného činu, za který hrozí až tři roky vězení, se zpovídají vedoucí stavebního úřadu v Duchcově Květuše Kvasničková a její zástupkyně Lenka Puschová. Stavbě elektrárny daly zelenou v srpnu 2009, stavební zákon přitom už od roku 2007 neumožňuje stavební povolení bez územního plánu vydat.

Kvasničková s Puschovou se ze středečního jednání omluvily, ale při prvním líčení odmítly jakoukoliv vinu. "Podle nich nebyly žádné standardy, jak se mají povolovat stavby fotovoltaických elektráren," řekla státní zástupkyně Hana Bereznaninová.

Podotkla, že se dá předpokládat, že Kvasničkové a Puschové budou navrženy podmíněné tresty.

Rozsudek padne na konci listopadu

Další jednání soudkyně Lenka Duta nařídila na 30. listopadu. "Měl by být vyhlášen rozsudek," uvedla soudkyně.

Kvasničková s Puschovou dodnes na stavebním úřadu v Duchcově pracují, tajemnice úřadu Renata Kounovská říká, že je za jejich selhání potrestala.

"Z jednání úředníků odboru byla vyvozena pracovně právní opatření a opatření k nápravě," uvedla Kounovská.

Elektrárna vzbudila v Moldavě velký odpor místních. Občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy na celou kauzu upozornilo úřady včetně ombudsmana Pavla Varvařovského. Ten se postupem úřadů podrobně zabýval a dospěl k závěru, že v případu existuje mnoho úředních pochybení (o závěrech ombudsmana zde).

Varvařovský proto podal žalobu na duchcovský úřad a po krajském soudu žádá zrušení stavebního povolení a kolaudace (o spolumajiteli elektrárny, exsenátorovi Novákovi, čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz