Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh ustupuje, kalamita končí

  15:32aktualizováno  15:32
Příval sněhu, který paralyzoval život v celé zemi, je u konce s dechem. Dobré počasí, sluníčko a teploty nad nulou v nižších polohách, silničářům pomohly kalamitu zvládnout. Největší česká dálnice D1, která byla po celou noc neprůjezdná, se pomalu vzpamatovává. Dálnice mezi Prahou a Brnem byla odpoledne sice s obtížemi, ale v obou směrech průjezdná. Všechny páteční zápasy hokejové a fotbalové ligy však byly kvůli sněhu zrušeny.

DALŠÍ AKTUALITY

V Brně přistála letadla z Toronta a z Moskvy

Jak jet na víkend:
Stav silnic podrobně sledujeme ZDE

Hokej byl kvůli kalamitě přeložen na úterý

Zápasy fotbalové ligy byly odloženy.

Sníh je na noc uvěznil v autě

Řidiči obsadili a vykoupili čerpací stanici

Cesta Praha-Zlín trvala autobusu 17 hodin.

Dálnice D1: Řidiči spali, policisté hlídali.

Sníh ochromuje Evropu a severní Ameriku

Ranní Praha: zasněžené hlavní silnice a desítky nehod

V Krkonoších hrozí nebezpečí sesuvu lavin

Mezinárodní letiště v Praze Ruzyni začalo odbavovat až po 14. hodině. Lety měly odpoledne zpoždění kolem tří hodin.

Silničáři postupně odvolávají kalamitní situace. Jako první kalamitu zrušily okresy Bruntál, Ústí nad Orlicí a Semilsko. Silnice byly v těchto okresech odpoledne převážně sjízdné.

Rovněž silničáři na Jihlavsku odvolali kalamitní stav, průjezdná je i stará brněnská silnice číslo 602 u Měřína, která přestála zatěžkávací zkoušku, když na ni policisté  odkláněli dopravu ze zablokované dálnice. Odpoledne byla sjízdná většina vedlejších silnic na Českomoravské vrchovině.

Situace na dálnici D1 byla kritická
Na největší české dálnici nastala krize už ve čtvrtek odpoledne, když se nad ní několikrát přehnala sněhová bouře. Stovky aut na ní zůstaly viset i přes noc, mnohým řidičům došlo palivo a nemohli si přitápět.

Cestující autobusu, který vyjel ve čtvrtek večer v půl sedmé z Prahy do Zlína, dorazili do cílové zastávky po strávené noci na dálnici až dnes kolem 11:00.

Na dálnici uvízli také fotbalisté z Teplic, kteří jeli na ligové utkání do Brna.

Dálnice byla neprůjezdná především na 130.  a 140. kilometru ve směru na Prahu. Provoz na dálnici se začal hýbat po třetí hodině odpolední.

Kritická byla situace také těsně u Prahy ve směru na Brno. Vytvořila se tu desetikilometrová kolona aut, která uvízla za nákladními vozy. Krizi řešilo i policejní prezídium, když v jednu hodinu v noci vyhlásilo zákaz vjezdu na dálnici D1. Zákaz byl odvolán až ráno - pro osobní dopravu - a odpoledne pro kamiony. Dálnice D1 byla zablokována 12 hodin. Více se dovíte ZDE.

Beskydy čekají příval lyžařů
Sněhové podmínky v Jeseníkách a Beskydech jsou po noci na pátek, kdy napadlo více než 15 centimetrů sněhu, dobré. "Bohužel vane silný vítr a pořád sněží, lyžování je komplikované. O víkendu čekáme mohutný příval lyžařů. Podmínky by se měly stále zlepšovat," řekl náčelník Horské služby Jeseníky Milan Gracias.

Na Havlíčkobrodsku pomáhala armáda
"Hlavní třídy jsou pro osobní automobily jakž takž sjízdné, sjízdnost se snažíme udržet i na vedlejších silnicích, ale stále sněží, není to jednoduché," hlásil dopoledne dispečer střediska zimní údržby Pavel Netolický.

Vojáci s těžkou technikou pomáhají s vyprošťováním kamionů, které po dobu trvání kalamity odstavovali na letiště na okraji okresního města.

Silničáři kalamitní stav v okrese vyhlásili ve čtvrtek, kdy se nad částí Českomoravské vrchoviny přehnala sněhová bouře.  Za 24 hodin zde napadlo až půl metru sněhu.

Z východní Moravy do Prahy nic nejezdilo
Z východní Moravy autobusy do Prahy dopoledne vůbec nejezdily. "Cestujícím, kteří chtějí jet do Prahy, vracíme jízdné a odkazujeme je na vlak. Dopoledne žádný autobus do Prahy nejel," poznamenala v pátek dopoledne pracovnice informací na zlínském autobusovém nádraží. "Autobusy končí v Brně," dodala.

Z autobusu, který jel z Prahy do Zlína 16 hodin, vystoupili vyčerpaní lidé, řidič dál pokračoval na konečnou zastávku do Luhačovic, hlásí zpravodaj iDNES. (podrobnosti o této jízdě najdete ZDE)
 
Kalamita na Semilsku a Jablonecku
Kalamita trvá na Semilsku a Jablonecku, kde přes noc napadlo až 40 centimetrů sněhu. "Vítr se sice trochu uklidnil, zato stále hustě sněží," řekl vedoucí jilemnického střediska zimní údržby Jaroslav Jelínek.

Ačkoli silničáři radí rekreantům, any nejezdili, jsou obavy, že ti stejně neuposlechnou. Podle Jelínka by měl být každý řidič vybaven lopatou a řetězy.

Nepříznivé podmínky jsou v okolí Vysokého nad Jizerou, Jilemnice, Rokytnice a Míseček. V jabloneckém okrese platí kalamitní stav od Desné přes Kořenov k
Jizerce, která zůstala zcela odříznutá od světa.

Kalamitní stav je i na Novojičínsku
Kalamitní stav vyhlásili v noci novojičínští silničáři. Přívaly sněhu postihly především oblast Bílovecka. "Silný nárazový vítr navíc na úzkých vozovkách vytvářel sněhové jazyky a závěje," popsal dispečer správy a údržby silnic. V ranních hodinách byly všechny silnice se zvýšenou opatrností sjízdné, kalamita ale stále trvá.

Na Bruntálsku byl kalamitní stav odvolán
Stejná situace dopoledne trvala i na Bruntálsku, kde silničáři kalamitní stav vyhlásili ve čtvrtek dopoledne. Týkal se především Rýmařova, Moravského Berouna, Vrbna pod Pradědem a samotného Bruntálu, kde v noci napadlo až 20 centimetrů sněhu.

V poledne byl kalamitní stav v okrese bruntál odvolán.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA

Bouřlivé počasí doprovázené hustým sněžením má na svědomí střet chladného vzduchu na severozápadě Evropy a teplého vzduchu na jihozápadě kontinentu.

'Bojová linie' procházela přesně nad územím České republiky. Silný vítr místy dosáhl až síly orkánu. Hydrometeorologové naměřili na Sněžce rychlost větru přes 130 kilometrů v hodině.

Sněhové bouře se rozpoutaly ještě z jednoho důvodu. "Na malém území je velký rozdíl v tlaku mezi tlakovou níží, která má střed nad moskevskou oblastí, a oblastí vysokého tlaku nad Atlantikem. To způsobuje, že i rychlost větru je relativně velmi vysoká," vysvětlil Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Na některých místech, například v Praze či Hradci Králové, viděli lidé neobvyklý přírodní jev. Během mohutné sněhové vánice oblohu křižovaly blesky a znělo hromobití.

"Jde o situaci, kdy rychle postupuje studená fronta podpořená rychlým prouděním větru, tehdy se mohou vyskytnout právě i ty jevy, jako je bouřka," uvedl Dvořák.

PŘEDPOVĚĎ

Během noci by mělo frontální rozhraní opustit území České republiky. Poté by už měly být přeháňky jen slabší a ani bouřky už meteorologové neočekávají. V noci by měl slábnout i vítr. "V pátek očekáváme vítr o rychlosti asi osm metrů za sekundu, v nárazech a na horách kolem patnácti metrů za sekundu. Postupně by i nárazy měly slábnou," řekl Dvořák.

Některé středočeské silnice jsou kvůli sněhu neprůjezdné
Sněhová nadílka, která místy dosáhla až 30 centimetrů, komplikuje dopravu také na středočeských silnicích. Mnohé silnice, především ve vyšších polohách regionu jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Na mnoha místech zablokovaly dopravu kamiony. Ráno byla neprůjezdná silnice první třídy mezi Prahou a Kostelcem nad Černými Lesy. Další dva kamiony zablokovaly jeden ze sypačů, který tak silničářům citelně chybí.

Na Rožmitálsku se dokonce převrátil jeden sypač, nehoda se obešla bez zranění.

Na Nymbursku blokoval kamion dálnici
Na Nymbursku blokoval kamion hodinu dálnici D 11 vedoucí z Prahy do Hradce Králové.

Řidič kamiónu nezvládl na kluzké vozovce stoupání do táhlého kopce a dostal smyk.

Jen s obtížemi se ve středočeském kraji daří udržovat sjízdnost silnic třetího a čtvrtého pořadí, které mohou být krátkodobě neprůjezdné.

Sněhová kalamita trvá i na polovině Ústeckoorlicka
Sněhovou kalamitu zhruba v polovině ústeckoorlického okresu již druhý den hlásí místní silničáři. "Ve čtvrtek večer jsme sice uvažovali o jejím odvolání, avšak počasí se opět zhoršilo, a tak stav kalamity pořád platí," řekl Roman Vodička z ústeckoorlické Správy a údržby silnic.

Nejhorší situace je i nadále ve vyšších polohách okresu, zejména na Žamberecku, Králicku a Lanškrounsku. Na tamních silnicích leží souvislá ujetá vrstva sněhu, vítr místy tvoří sněhové jazyky a závěje.

Silnice na západě Ústeckého kraje jsou sjízdné, v horách s řetězy
Všechny sledované silnice na Chomutovsku, Mostecku a Lounsku jsou i po celonočním vydatném sněžení sjízdné. V horských oblastech silničáři řidičům doporučují řetězy. Stále padá sníh, silný nárazový vítr se však ráno utišil.

"Jezdili jsme nepřetržitě celou noc, silný vítr vytvářel v horské oblasti sněhové jazyky. Na horách, kde leží na silnicích ujetá vrstva sněhu do 30 centimetrů, se podařilo zajistit zásobování i průjezd autobusů," uvedl Jaroslav Tačner z mostecké správy silnic.

Postupné zlepšování sjízdnosti silnic v některých krajích
Mezinárodní trasa na Cínovec je i přes vydatné sněžení  sjízdná. Po nočním sněžení jsou sjízdné silnice v Královéhradeckém kraji, řidiči by ale měli dbát opatrnosti, protože na mnoha místech se tvoří náledí.

Se zvýšenou opatrností jsou po nočním sněžení sjízdné i všechny silnice v Karlovarském kraji. Ráno byl zrušen kalamitní stav v okrese Pelhřimov. "Silnice první
třídy jsou průjezdné se zvýšenou opatrností, na silnicích druhé a třetí třídy se doporučuje vjezd pouze se řetězy," řekl dopoledne ředitel pelhřimovské silniční správy Bedřich Válek.

Brno přepadla kolem 15 hodiny sněhová bouře, během chvilky nasněžilo v centru města několik centimetrů sněhu, 22. února 2001

Brno přepadla kolem 15 hodiny sněhová bouře, během chvilky nasněžilo v centru města několik centimetrů sněhu, 22. února 2001

Husté sněžení v Jihlavě, 22. února 2001

Přívaly sněhu zkomplikovaly život řidičům i v Ústí nad Labem, 22. února 2001

Odklízení sněhu v Hraběticích v Jizerských horách, 22. února 2001

Úklid jabloneckých ulic, 22. února 2001

Sněhová vánice v Liberci na Šaldově náměstí, 22. února 2001

Navátý sníh na silnici Jihlava-Znojmo, 22. února 2001

Na dálnici D1 na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku, kde se ve čtvrtek večer několikrát přehnala sněhová bouře, se vytvořily četné kolony automobilů a došlo k řadě dopravních nehod (22. února 2001).

Traktory vytahují kamion, který uvízl přímo v centru Jihlavy. Silné sněžení zkomplikovalo večer dopravu ve městě a dopravní situaci ještě ztížilo velké množství návštěvníků prvoligového utkání mezi Jihlavou a Třebíčem. Policisté město uzavřeli a za jeho hranice pouštěli pouze automobily vybavené řetězy (22. února 2001).

Na dálnici D1 na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku, kde se ve čtvrtek večer několikrát přehnala sněhová bouře, se vytvořily četné kolony automobilů a došlo k řadě dopravních nehod (22. února 2001).

Noční akce hasičů na 46. kilometru dálnici D1, 23. února 2001

Hasiči pomáhali v noci na 46. kilomertu dálnici D1 i s roztlačováním aut, 23. února 2001

Pluh na noční dálnici D1 (46. kilometr), 23. února 2001

Kamiony v noci blokovaly dálnici mezi Prahou a Brnem i na 46. kilometru, 23. února 2001

Kolona kamionů nad ránem na dálnici D1 u Průhonic, 23. února 2001

Hasiči připravují jeden z kamionů, které v noci uvízly na 46. kilometru dálnici D1 k odtažení, 23. února 2001

Kolona kamionů na dálnici D1 ve směru na Prahu, 23. února 2001

Kolona na dálnici D1 u Velkého Meziříčí ve směru na Prahu, 23. února 2001

Ukrajinský řidič čeká na vyproštění svého vozu, se kterým havaroval večer mezi Humpolcem a Jihlavou ve směru na Brno, 23. února 2001

Uzavřená dálnice D1 u Velkého Meziříčí, 23. února 2001

Uzavřená dálnice D1 u Velkého Meziříčí, 23. února 2001

Řidiči kamionů se vracejí ke svým odstaveným vozům, které nechali na dálnici D1 u Velkého Meziříčí, 23. února 2001

Hasič odklání dopravu z dálnice D1 ve směru na Prahu u sjezdu do Velkého Meziříčí, 23. února 2001

Kolona aut na dálnici D1, 23. února 2001

Fréza odstraňuje sníh z plochy Ruzyňského letiště, kvůli kterému v Praze nepřistávala ani nevzlétala letadla. (23. 2. 2001)

V důsledku sněhové kalamity dnes byla paralyzována také letecká doprava v Praze. Na Ruzyňském letišti tak mnozí pasažéři čekali na svéí spoje marně. Letadla byla odkláněna do Brna, Ostravy a Bratislavy. (23. 2. 2001)

V důsledku sněhové kalamity dnes byla paralyzována také letecká doprava v Praze. Na Ruzyňském letišti tak mnozí pasažéři čekali na svéí spoje marně. Letadla byla odkláněna do Brna, Ostravy a Bratislavy. (23. 2. 2001)

V důsledku sněhové kalamity dnes byla paralyzována také letecká doprava v Praze. Na Ruzyňském letišti tak mnozí pasažéři čekali na svéí spoje marně. Letadla byla odkláněna do Brna, Ostravy a Bratislavy. (23. 2. 2001)

V důsledku sněhové kalamity dnes byla paralyzována také letecká doprava v Praze. Na Ruzyňském letišti tak mnozí pasažéři čekali na svéí spoje marně. Letadla byla odkláněna do Brna, Ostravy a Bratislavy. (23. 2. 2001)

V důsledku sněhové kalamity dnes byla paralyzována také letecká doprava v Praze. Na Ruzyňském letišti tak mnozí pasažéři čekali na svéí spoje marně. Letadla byla odkláněna do Brna, Ostravy a Bratislavy. (23. 2. 2001)

V důsledku sněhové kalamity dnes byla paralyzována také letecká doprava v Praze. Na Ruzyňském letišti tak mnozí pasažéři čekali na svéí spoje marně. Letadla byla odkláněna do Brna, Ostravy a Bratislavy. (23. 2. 2001)

Fréza odstraňuje sníh z plochy Ruzyňského letiště, kvůli kterému v Praze nepřistávala ani nevzlétala letadla. (23. 2. 2001)

Fréza odstraňuje sníh z plochy Ruzyňského letiště, kvůli kterému v Praze nepřistávala ani nevzlétala letadla. (23. 2. 2001)

Fréza odstraňuje sníh z plochy Ruzyňského letiště, kvůli kterému v Praze nepřistávala ani nevzlétala letadla. (23. 2. 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Najdete na iDNES.cz