Ministr vnitra Milan Chovanec | foto: YouTube

Lidé budou mít právo držet zbraň kvůli obraně státu, schválili poslanci

  • 1899
Občané České republiky mají mít podle poslanců ústavním zákonem zajištěno právo držet a nosit zbraň kvůli obraně státu. Změna dá majitelům legálně držených zbraní možnost zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti země. Pro ústavní zákon bylo 139 poslanců. Zákon musí schválit i Senát.

Pro přijetí zbraňové novely hlasovalo 139 ze 168 přítomných členů dolní komory. Proti jich bylo devět (kdo jak hlasoval, najdete zde). Pro zákon bylo přitom třeba minimálně 120 hlasů.

Motivem pro sepsání ústavního zákona byla i evropská směrnice, která zpřísňuje držení zbraní (více o ní zde). Podle kritiků zákona ji ale nezvrátí.

Co se mění v ústavním zákoně o bezpečnosti ČR

„Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo, k naplňování úkolů uvedených v odstavci 2. Toto právo může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu, je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům.“

Odstavec 2 zákona, na který přijatá změna odkazuje

„Státní orgány, orgány územních samosprávných celků a právnické a fyzické osoby jsou povinny se podílet na zajišťování bezpečnosti České republiky. Rozsah povinností a další podrobnosti stanoví zákon.“

„Ukažte mi jeden jediný teroristický čin na území Evropy, který by byl spáchán legálně drženou zbraní. Nechceme odzbrojovat občany v době, kdy se v Evropě zhoršuje bezpečnost,“ obhajoval návrh ústavního zákona ve Sněmovně ministr vnitra Milan Chovanec.

„Nebudou se zbraně rozdávat ani nic podobného,“ hájil ve Sněmovně návrh šéf výboru pro bezpečnost Roman Váňa.

„Česká republika je šestá nejbezpečnější na světě. Chceme, aby to tak zůstalo,“ řekl před poslanci Váňa, který návrh předložil právě spolu s Chovancem, Bronislavem Schwarzem z ANO, Janou Černochovou z ODS, Zuzkou Bebarovou Rujbrovou s KSČM a dalšími poslanci. „Budoucnost ale tak růžová být nemusí,“ tvrdil Váňa v rozpravě.

„Slibujeme si od toho zvětšení bezpečnosti občanů České republiky. Budeme se moci postavit nesmyslné evropské směrnici, byť zákon sám nic nevyřeší,“ řekl také Váňa. Ministr Chovanec připravuje žalobu k evropskému soudu na směrnici, k čemuž získal i podporu vlády (více zde).

Poslankyně ODS Jana Černochová ve středu ve Sněmovně řekla, že ústavní zákon nezastaví „absurdní“ evropskou směrnici, ale napomůže tomu, aby největší nesmysly v ní obsažené nezasáhly legální držitele zbraní. „Nevidím problém v tom, aby demokratický stát deklaroval prostřednictvím své ústavy právo občanů na legální držbu zbraní,“ řekla.

„Nikdo, ani nadnárodní či mezivládní instituce, nám nemá právo diktovat, suverénnímu demokratickému státu, jakým způsobem chce zajišťovat svou obranu a svou bezpečnost, jakou důvěru má projevovat vůči svým prověřeným a bezúhonným občanům,“ prohlásila poslankyně za ODS.

„Pokud budeme používat selský rozum, nemusíme hned každou evropskou směrnici přijímat,“ hájil návrh také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Jen vábnička na voliče, oponoval záměru Farský ze STAN

Zastáncům zákona naopak oponoval například poslanec Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí. „Přijetím tohoto ústavního zákona nedosáhneme vůbec ničeho,“ řekl Farský.

Povinnost zapracovat do českého právního řádu evropskou směrnici omezující držení některých druhů zbraní České republice zůstane, řekl s odkazem na analýzu Parlamentního institutu. „Je to jen vábnička na voliče. Přijetí ústavního zákona nemá s evropskou směrnicí nic společného,“ uvedl Farský.

Zákon nemá žádný vliv na povinnost zapracovat do českých zákonů evropskou směrnici, řekl i místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. Přičemž zdůraznil, že on s evropskou směrnicí nesouhlasí a že europoslanci za KDU-ČSL pro ni nehlasovali. Odpůrci zákona ale zůstali ve Sněmovně v menšině.

Podle ministra vnitra nedává evropská zbraňová směrnice smysl:

12. dubna 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video