Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad zachránil načerno postavenou elektrárnu vlivného člena ODS

  9:48aktualizováno  9:48
Sluneční elektrárna v Moldavě na Teplicku postavená v rozporu se zákony může stát dál. I když stavbě chybí nutná výjimka z ochrany živočichů a rostlin, ústecký krajský úřad rozhodl, že povolení není třeba. Elektrárnu postavila firma Talwin, za níž stojí exsenátor a vlivný člen ODS Alexandr Novák.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli špatnému postupu úředníků zrušilo výjimku z ochrany zvláště chráněných živočichů a rostlin, kterou krajský úřad vydal firmě v září 2010.

Problémová elektrárna

Firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, i když neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem.

Kvůli tomu jí ČIŽP stavět zakázala. Firma však pokračovala, za což dostala pokutu 60 tisíc korun. Výjimky si opatřila zpětně, jedna z nich je ale nyní zrušená a firma už ji nezíská.

Elektrárnu však už v červnu 2011 stavební úřad zkolaudoval. Kromě vlivného člena ODS Alexandra Nováka byl ve firmě zainteresován i starosta Moldavy Pok.

MŽP úřadu přikázalo, aby se vydáním výjimky znovu zabýval. Krajský úřad nyní překvapivě rozhodl - nové řízení o výjimce zastavil s tím, že toto povolení už není třeba. Důvodem má být to, že elektrárna už stojí, je v provozu a hlavně zkolaudovaná.

"Žádost (o výjimku, pozn. red.) se tak stala zjevně bezpředmětnou," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková. Podle oslovených právníků je postup úřadu minimálně neobvyklý.

"Zrušením výjimky byl dán důvod pro to, aby stavební úřad mohl zahájit obnovu kolaudačního řízení," míní Vladan Brož, právník české pobočky Transparency International.

Stavba se bourat nebude

Právník Luděk Šikola spolupracující s Ekologickým právním servisem jde ještě dál. "Zmíněná výjimka je podle zákona podkladovým rozhodnutím k dalším povolením, pokud chybí, jsou navazující rozhodnutí nezákonná," uvažuje Šikola.

Kvůli chybějící výjimce se tak podle Šikoly stává stavební povolení neplatným. Dle Šikoly by bylo na místě, aby se zahájilo řízení vedoucí k odstranění stavby. K tomu se ale krajský úřad nechystá.

Elektrárnu postavila firma Talwin, kterou z půlky vlastní exsenátor a jeden z nejsilnějších zákulisních hráčů ODS Alexandr Novák, jehož soud odsoudil za převzetí 43milionového úplatku (o rozsudku čtěte zde).

Stavbu elektrárny nestandardní postupy úřadů při jejím povolování provázely od počátku. Jako první vyšel vstříc Talwinu magistrát v Teplicích, který před počátkem stavby firmu neinformoval o nutnosti získat výjimky z ochrany přírody, ačkoliv měl.

Firmě hrozí pokuta od inspekce

Elektrárna totiž stojí v oblasti Natura 2000, jejíž ochranu nařizují Česku evropské směrnice. "Magistrát města Teplice se dopustil zásadního pochybení," psala ve svém posudku zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která se případem zabývala (o posudku více zde).

Nejvíc chyboval stavební úřad v Duchcově, který v srpnu 2009 vydal nezákonně stavební povolení. Moldava neměla - a stále nemá - územní plán, který je přitom k vydání povolení nutný. "Z jednání úředníků byla vyvozena pracovněprávní opatření," reagovala na posudek Seitlové tajemnice úřadu v Duchcově Renata Kounovská.

Výstavbu elektrárny mohl kvůli zmíněným přešlapům ještě utnout v prosinci 2010 krajský úřad, ale prý by tím firmě vznikla újma "v nepoměru k újmě veřejnému zájmu". "Není zřejmé, co úřad považoval za újmu firmě," vytýkala Seitlová.

Proti současnému rozhodnutí krajského úřadu se na MŽP odvolalo sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, ale ve své podstatě jde jen o formální akt. Kvůli chybějící výjimce však hrozí firmě až milionová pokuta ze strany České inspekce životního prostředí. "Správní řízení o pokutě bude zahájené do konce dubna," sdělil Pavel David z inspekce.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz