Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šlechtický kočár se vrátil k nižšímu soudu

  13:50aktualizováno  13:50
Krajský soud zrušil rozhodnutí okresního soudu o navrácení kočáru šlechtickému rodu Colloredo-Mansfeldů. Soudci se v kauze sbírek ze zámku v Opočně dopustili několika procesních chyb. Rozhodnutí o cenném kočáru bude zřejmě precedentem pro dalších 13 tisíc věcí ze sbírek.

"Okresní soud pochybil, když spolehlivě neurčil, zda Kristina Colloredo-Mansfeld splnila všechny podmínky a lhůty, nutné pro podání žaloby," řekl předseda senátu Miloš Zdražil.

"Tedy i to, zda měla v roce 1995, kdy žalobu podala, trvalé bydliště v České republice."

Předseda okresnímu soudu dále vytkl několik procesních chyb. "Budeme soud přesně instruovat, jak bude postupovat dále."

Podle právníka šlechtické rodiny Felixe Nevřely je pravděpodobné, že se soud potáhne ještě několik let. "Ovšem námitka, že došlo k procesním chybám, je podle mě nesmyslná," řekl Nevřela.

Odvolací soud ale zároveň potvrdil, že existují důvody k vydání rodového majetku Kristině Colloredo-Mansfeldové, dceři Josefa Colloreda-Mansfelda.

"Soud znovu jako důkaz neuznal přiznání šlechtice ve vlastním životopise, že za druhé světové války ztratil české občanství. Ale originální důkaz se nám asi již nepodaří v archívech najít," řekl po jednání vedoucí pardubické pobočky Národního památkového ústavu.

O rodový majetek, který zkonfiskovali rodu Colloredo-Mansfeldů nacisti v roce 1942, usiluje šlechtická rodina téměř deset let. Loni v květnu získala rozhodnutím soudu zámek v Opočně na Rychnovsku. Soud jí v minulosti přiřkl i téměř sedmdesát obrazů z rodinné sbírky.

Nároky české šlechty - stručný přehled

Nejdřív se dohodněte, doporučil soud
Krajský soud doporučil stranám sporu - šlechticům a památkářům, aby se nejdřív dohodly na nesporných bodech a teprve poté se obrátily na soud.

Seznam věcí, které šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů požaduje zpět, čítá asi 13 tisíc položek, které jsou přitom velice nepřesně popsány.

"Seznam věcí, který figuruje ve spise, není přesný. Jako popis je v něm uvedeno třeba jen židle, nebo stůl a chybí inventární čísla," namítl dříve vedoucí pobočky Národního památkového ústavu Jiří Švec.

Felix Nevřela, právník Jerome Colloredo-Mansfelda, který usiluje o vydání sbírky spolu se svou sestřenicí Kristinou, požádal pardubický soud, aby vydal doporučení, že osud kočáru rozhodne i o dalších věcech ze sbírky.

"Nechceme proto vynést ukvapené rozhodnutí a naopak bychom rádi zvážili všechny okolnosti," vysvětlil Zdražil.

Nevřalovy požadavky odmítají zástupci pardubické pobočky Národního památkového ústavu.

Podle něj existuje riziko, že by tak mohly být vydány i věci, které Colloredo-Mansfeldům nepatřily.

Kristina Colloredo-Mansfeld ale tvrdí, že se oproti současnému stavu se nic nezmění. "Nic nebudu prodávat a věci zůstanou přístupné pro veřejnost," řekla.

DÁLE ČTĚTE:
Články o vydání zámku Opočno

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz