Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Škola přes počítač: pobavit se i poučit

  7:00aktualizováno  7:00
Internet má ve vzdělávání dětí velký a zatím nevyužitý potenciál, přitom už poměrně dlouho existují i na českém internetu kvalitní vzdělávací možnosti. Už dnes je rozšíření internetu ve školách takové, že by nic nemělo bránit jeho využití. Jaké jsou jeho výhody?

Mezi výhody učení u počítače patří interaktivita. Ilustrační foto | foto: Michal SváčekProfimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Zakazovat dětem počítač je nesmysl

1) interaktivita - učebnice a další tradiční studijní materiály nepodporují dostatečně aktivitu studentů a žáků a vystavují je do role pasivních příjemců informací.

Z psychologických a pedagogických studií přitom jednoznačně vyplývá, že nejlepších výsledků při studiu lze dosáhnout tehdy, je-li student vtažen do problému, je-li aktivizován, má-li možnost s předmětem studia pracovat z více stran. Internetové vzdělávání poskytuje okamžitou zpětnou vazbu, která je pro efektivní učení nezbytná.

Pomocí internetových kurzů může student komunikovat nejen v daném programu, ale i s osobním lektorem. Dále může samostatně vypracovávat různé úlohy, cvičení, ale také hrát hry a studovat zábavnější formou (viz www.skolazaskolou.cz).

2) individualizace - dosavadní možnosti se odvíjely od nutného přizpůsobování se skupinovému vzdělávání ve třídách - schopnější studenti jsou často brzděni zbytkem třídy a na druhou stranu ti pomalejší jsou připraveni o možnost zvládat učivo, které by jinak bez problémů obsáhli, jen na to mít více času.

Internetové kurzy nabízejí všem možnost, jak si držet vlastní tempo a dosáhnout potřebných výsledků.

3) kontrola - záznamy a stav práce v internetových kurzech se ukládají a při dalším přístupu jsou nalezeny tak, jak byly naposledy dokončeny.

To přináší jednak výhodu pro studenta, který se může z jakéhokoli místa (škola, domov, knihovna, internetová kavárna) ke kurzu připojit a pokračovat v práci, ale i pro případnou kontrolu (učitel, rodič) - téměř okamžitě je možné zjistit, jak na tom student je.

4) aktualizace - nespornou a jedinečnou výhodou internetu je možnost průběžné aktualizace. To umožňuje během krátkého časového úseku přidávat, doplňovat a opravovat vše, co je třeba. Navíc je možné, aby se objem materiálů neustále rozrůstal.

5) instalace a údržba - na rozdíl od programů na pevných discích není u internetových kurzů nutné nic instalovat, stačí internetový prohlížeč.

6) nízká cena - stojí jen zlomek toho, co požadují za přípravné kurzy např. vysoké školy.

Nejen kurzy
Kromě studia internetových kurzů je možné využít internetu i pro jiné účely, např. pro on-line testování. Tímto způsobem se dá velmi pohodlně ověřovat úroveň znalostí z jednotlivých předmětů nebo obecné studijní předpoklady.

Zájemci o studium na jiné škole si také mohou snadno porovnat své postavení v "konkurenci" svých vrstevníků. Na základě vyhodnocené úspěšnosti se každý dozví, kolik procent testovaných je za ním a kolik před ním.

Podle toho se dá zjistit, zda by dosavadní úroveň znalostí a schopností stačila k přijetí na vybranou školu. V porovnání s testy "papír-tužka" mohou být on-line testy zajímavé i cenově.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz