Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Situace v Afghánistánu je horší, než se prezentuje, odhalují tajné dokumenty

  8:04aktualizováno  8:04
Na internetu se objevily tajné dokumenty o válce v Afghánistánu. Podle světových agentur z nich vyplývá, že bezpečnostní situace v zemi je horší než se obecně prezentuje. Mimo jiné se v nich naznačuje, že spojenec USA v boji proti terorismu Pákistán tajně podporuje styky své zpravodajské služby s afghánskými povstalci.

Vojenští lékaři nesou příslušníka americké námořní pěchoty do helikoptéry v provincii Hílmand (6. června 2009) | foto: AP

Na internet se dostalo více než 90 tisíc dokumentů z období mezi lednem 2004 a prosincem 2009, které získala a o nichž informovala jako první americká internetová platforma Wikileaks. Ta shromažďuje tajné oficiální dokumenty z anonymních zdrojů, aby pak veřejně poukazovala na nepřístojnosti a nepravosti.

V neděli večer pak zveřejnily zprávu o tajných dokumentech na svých internetových stránkách současně list The New York Times, německý magazín Der Spiegel a britský The Guardian. Podklady údajně získaly už před několika týdny a každý z nich provedl vlastní analýzu ohromného množství údajů obsažených v dokumentech. Podle agentury AP jde údajně o takzvané syrové zpravodajské informace.

Wikileaks zveřejnila tajné dokumenty o válce v Afghánistánu (25. července 2010)
Kliknutím na obrázek se dostanete na webové stránky WikiLeaks a k tajným dokumentům, které získala

Zakladatel Wikileaks Julian Assange řekl magazínu Der Spiegel, že získaný materiál změní veřejné mínění i názory lidí s politickým a diplomatickým vlivem. "Tyto údaje jsou nejkompletnějším popisem války, jaký byl kdy vydán během probíhajícího ozbrojeného konfliktu. Ve své úplnosti zastiňuje všechno, co bylo o válce v Afghánistánu řečeno."

Podle magazínu Der Spiegel ukazují podklady válku v Afghánistánu z pohledu amerických vojáků a poskytují tak o ní nepřefiltrovaný obraz.

Elitní Task Force 373 pod drobnohledem

Všechny tři listy citují také také podrobné popisy speciálních operací americké elitní jednotky Task Force 373, specializované údajně na "cílenou likvidaci" vysokých představitelů Talibanu a akce proti vysoce ceněným povstaleckým a teroristickým cílům. Některé z těchto operací vyústily v neúmyslné zabití afghánských civilistů, vyplývá z dokumentů.

Jedním z takových případů byla operace proti Libyjci Laisi Libímu, označovanému v dokumentech jako vysoký vojenský velitel Al-Kajdy. Libí údajně vedl výcvikový tábor teroristů v pákistánské příhraniční oblasti Severní Vazíristán. Při akci z roku 2007, bylo podle jednoho z tajných dokumentů kromě Libího zabito ještě šest nepřátelských bojovníků a sedm nezúčastněných civilistů - dětí.

Afghánský prezident:

Odpovědnost v zemi převezmeme do roku 2014

Jednotka Task Force 373 si podle britského The Guardinu vybírá své cíle ze seznamu přezdívaného Zabít nebo dopadnout, jinak známého jako JPEL (Joint Prioritized Effects List). Je na něm více než 2 tisíce vysokých představitelů Talibanu a Al-Kajdy, napsal britský list.

Podle The New York Times dokumenty, včetně tajných telegramů a hodnotících zpráv mezi vojenskými představiteli a diplomaty, napovídají, že Pákistán dovoluje pracovníkům své tajné služby přímá setkání se zástupci Talibanu na tajných strategických schůzkách k organizování sítě militantních skupin, které bojují proti americkým vojákům v Afghánistánu a dokonce připravují spiknutí k zavraždění afghánských vůdců.

The Guardian naproti tomu vyhodnotil dokumenty odlišně. Podle něj neposkytují přesvědčivé a nenapadnutelné důkazy o kontaktech mezi pákistánskými tajnými službami a Talibanem.

Pákistán ujišťuje USA o svém spojenectví

Bílý dům jejich zveřejnění ostře kritizoval s tím, že ohrožuje životy Američanů a jejich partnerů i národní bezpečnost USA. "USA co nejostřeji odsuzují zveřejňování tajných informací jednotlivci nebo organizacemi," prohlásil bezpečnostního poradce Bílého domu James Jones.

Pákistánský velvyslanec v USA Husain Hakkani označil zveřejnění tajných dokumentů o válce v Afghánistánu za nezodpovědné a potvrdil, že Pákistán nadále zůstává pevným spojencem USA v boji proti terorismu. Zveřejněné dokumenty podle něj obsahují nepřesné informace, neodrážející realitu v terénu.

"Spojené státy, Afghánistán a Pákistán jsou strategickými partnery a snaží se společně vojensky i politicky bojovat proti Al-Kajdě a jejím spojencům z Talibanu," uvedl Hakkani.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz