Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf WikiLeaks přemýšlí o azylu ve Švýcarsku. Chce tam přemístit i web

  10:18aktualizováno  10:18
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange uvažuje o politickém azylu ve Švýcarsku, kam chce z bezpečnostních důvodů přemístit i svůj internetový portál. Šéf webu, který nedávno zveřejnil tajné informace o amerických operacích v Afghánistánu a Iráku, to řekl v rozhovoru pro švýcarskou televizní stanici TSR.

Julian Assange v Ženevě (4. listopadu 2010) | foto: AP

WikiLeaks se netají úmyslem v publikování podobných výbušných informací pokračovat. Ještě do konce roku mají prý být zveřejněny citlivé dokumenty týkající se například Libanonu nebo Ruska.

Umístění tajných informací o válce v Afghánistánu a invazi do Iráku na stránkách WikiLeaks vyvolalo hlavně v Pentagonu a v konzervativních amerických kruzích bouři nevole. Třeba komentátor televize Fox News prohlásil, že by USA měly s WikiLeaks naložit jako s válečným nepřítelem (více o ostré reakci na zveřejnění dokumentů o Iráku zde).

Assange se minulý měsíc pokusil získat povolení k pobytu ve Švédsku, ale neuspěl. V severské zemi chce provozovat svůj byznys hlavně proto, že švédské zákony aktivity novinářů velmi důrazně chrání. Švédským soudem je ovšem zároveň stíhán za údajné znásilnění. Obvinění odmítá.

Tajné informace o operaci v Iráku

Vojska USA tam přehlížela mučení, odhalil WikiLeaks

Přenést celý byznys do neutrálního Švýcarska je podle Assange velmi reálná možnost. Kdy by se tak mělo stát, neupřesnil. Soukromému kanálu izraelské televize nedávno řekl, že po zveřejnění dokumentů o válce v Iráku z opatrnosti přijal dodatečná opatření k zajištění vlastní bezpečnosti.

"Nebojím se o svůj život, ale museli jsme z opatrnosti podniknout dodatečná bezpečnostní opatření," řekl minulý týden Assange, který je v současné době v Ženevě, kde má promluvit na zasedání výboru OSN pro lidská práva.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz