Prezident Klaus vysvětlil, proč nesouhlasí s kandidaturou Karla Schwarzenberga na post ministra zahraničí

Prezident Klaus vysvětlil, proč nesouhlasí s kandidaturou Karla Schwarzenberga na post ministra zahraničí | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Schwarzenberg by nehájil zájmy Česka, obává se Klaus

  • 799
Václav Klaus ve středu poprvé otevřeně řekl, proč tak silně vystupuje proti kandidatuře Karla Schwarzenberga na ministra zahraničí. Tak významný post nemá podle něj zastávat člověk, který většinu života prožil v Rakousku. Navíc by prý nezastával ve vzájemných vztazích jednoznačně české pozice.
popisek Celý článek Václava Klause
Schwarzenberg sedí na dvou židlích

To napsal prezident ve svém článku pro MF DNES. Kromě toho dodal, že je Schwarzenberg navíc nominován Stranou zelených, která zastává menšinové, v mnoha oblastech extrémní názory.

Od senátora Schwarzenberga se dočkal ostré odpovědi: "Jsou to jen omyly, předsudky a někdy - s prominutím - i kecy." Senátor řekl, že už šestnáct let žije v Česku a nikoliv v Rakousku.

"A i tam nás považovali vždy za Čechy. V čem nejsem podle pana prezidenta Čech, když mi to vyčítá? Kdy jsem se nechoval jako vlastenec? Má rodina má v této zemi staleté kořeny," připomíná senátor.

Prezident Klaus napsal, že nekritizuje možnou účast Karla Schwarzenberga v nové vládě, ale posuzuje jeho vhodnost na post ministra zahraničí. "Vidím jako problém, že by na postu šéfa české diplomacie byl člověk objektivně motivovaný existující dvojí osobní, respektive občanskou loajalitou. Česko-rakouské vztahy potřebují jasné vymezení, otevřenou diskusi a důsledné prosazování českých zájmů," uvedl prezident.

"Obávám se však, že něco takového není možné - ale nijak to nekritizuji - očekávat od člověka, který je s naší zemí (byť nedobrovolně) spojen pouze menší částí svého života, který je vůči zahraničí vázán řadou dalších loajalit a který s normálním životem občanů této země přišel do styku pouze částečně a okrajově," píše prezident Václav Klaus.

Mé kontakty mohou Česku pomoci, říká senátor
Karel Schwarzenberg to však vidí jinak: "Možná bych požadavkům pana prezidenta vyhovoval, pokud bych celý život strávil jen v jihočeských Čimelicích. Nemyslíte ale, že mohu této zemi přece jenom mnohem více prospět svými letitými kontakty i osobní znalostí mnoha zemí, v nichž jsem pobýval, a tedy politiků, kteří stojí nyní v jejich čele? To snad jistá kvalifikace pro možného českého ministra zahraničí přece jenom je," říká Schwarzenberg.

Prezident Václav Klaus se domnívá, že senátor přichází z okraje politické scény a reprezentuje navíc její menšinovou část. Ministr zahraničí musí ale podle něj naopak vyjadřovat politiku vlády a politiku většiny, která za ní v parlamentu i ve společnosti stojí.

"Musí být reprezentantem rozhodujících sil a mít jejich důvěru. Myslím, že tomu tak v případě pana Schwarzenberga není," konstatuje prezident.

Klausovy výhrady popudily i šéfa Strany zelených Martina Bursíka. "Zdá se mi, že pan prezident není po Vánocích v kondici. Jeho čecháčkovství mi už začíná vadit. Není to poprvé, kdy oslovuje společnost v tónině českého nacionalismu a obrany českých národních zájmů. Od hlavy státu je to nízké."

Prezidentovy výhrady považuje za štvaní české společnosti proti Karlu Schwarzenbergovi. Z nízkých pohnutek viní Bursík prezidenta Klause i proto, že podle něj jen "slovní vatou" ospravedlňuje osobní antipatie vůči senátoru Schwarzenbergovi ještě z dob jeho působení na Hradě ve službách Václava Havla.

Bursík rázně odmítá i další výtku, podle níž je Strana zelených extrémní. "Za extrémní naopak považuji prezidentovy názory. To, když například poučuje Evropany o Evropské unii."

"Rakouská spojka"
Poslední dění na české politické scéně sledují i rakouská média. "Nejnovější snahy premiéra Mirka Topolánka se dostaly do slepé uličky objevením takzvané ´rakouské spojky´ v podobě Karla Schwarzenberga," píše rakouská agentura APA.

Vyjádření prezidenta Klause na adresu senátora APA interpretuje takto: "Schwarzenberg není podle Pražského hradu schopen dostatečně rozhodně obhajovat české zájmy, protože stále ještě ´stojí jednou nohou ve Vídni´."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video