Výstavba hotelů na 180 kilometrů dlouhém pobřeží a ostrůvcích podél něj se podle tureckého listu Hürriyet zaplatí ze státního investičního fondu a následně se projekt otevře i mezinárodním investorům.
Cena ropy padá, šejkové se učí umění šetřit. Zato Írán zvedá hlavu |
Stavba začne na konci roku 2019 a první fáze s vlastním letištěm a luxusními hotely by měla být hotová za pět let. Velkolepý plán podle agentury Reuters v úterý oznámil saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman, který fondu předsedá.
Saúdská Arábie chce turistům nabídnout zachovalou přírodu, potápění ke korálům i historické památky. Další stovky rekreačních center pro rodiny s dětmi napříč královstvím pak mají vzniknout do roku 2020 coby součást plánu Vize 2030, kterým se království snaží snížit svou závislost na vývozu ropy a rozdělit své příjmy do více odvětví.

Saúdská Arábie
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Turisté, kteří se rozhodnou pro saúdské pláže, přitom přijedou do ultrakonzervativní země. V muslimské Saúdské Arábii platí zákaz pití alkoholu i navštěvování kin a divadel. Jedny z nejpřísnějších pravidel pro oblékání na světě halí ženy do volných oděvů včetně povinného šátku a na správné zahalování dohlíží náboženská policie.
Pobouření v polovině července například způsobila žena, která na internetu zveřejnila video, jak se v krátké sukni a tričku prochází pevností v jedné z nejkonzervativnějších provincií království (více zde). Ženy v Saúdské Arábii svazují jedny z nejpřísnějších zákonů na světě i v dalších aspektech života. Bez dovolení muže nemohou studovat, pracovat ani cestovat, nesmějí také vlastnit řidičské oprávnění. Teprve nedávno jim vláda přiznala volební právo (psali jsme zde).
Jak se tedy bude náboženská policie dívat na turistky v bikinách a popíjení alkoholu či jestli vůbec bude podobné chování připouštět, už však zprávy nezmiňují.
Žena v krátké sukni se procházela saúdskoarabskou tvrzí: