Saúdové poprvé pustili k volbám ženy. Jen symbolické gesto, říká expert - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Saúdové poprvé pustili k volbám ženy. Jen symbolické gesto, říká expert

  20:15
V Saúdské Arábii se v sobotu uskutečnily komunální volby, v nichž vůbec poprvé mohly kandidovat a také volit ženy. Podle odborníka na Blízký východ Marka Čejky je tento krok spíše symbolický. Ženy například dál nesmějí řídit auto nebo samy cestovat.
Saúdové poprvé pustili k volbám ženy | (0:27) | video: Reuters

Postupné liberalizaci však pomáhá rozvoj sociálních sítí. „Aktivistky mohou daleko lépe komunikovat,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Čejka.

Ve volbách v Saúdské Arábii poprvé v historii kandidují a volí také ženy. Jde nicméně pouze o volby do místních rad, které nemají tak velký vliv. Jak zásadní průlom podle vás volby znamenají?
Je to spíš malý symbolický krok k určité demokratizaci v jedné z nejkonzervativnějších a nejméně demokratických zemí muslimského světa. Velký podíl na tom má dnes již zesnulý král Abdalláh, který dokonce poprvé před několika lety jmenoval do Poradní rady krále (šúry) asi třicet žen. Jeho nástupce král Salmán je ale považovaný za více konzervativního.

Marek Čejka

Odborník na Blízký východ Marek Čejka

Politolog a právník, mimo jiné působí jako výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů. Specializuje se na oblast Blízkého východu. Je autorem úspěšné knihy „Izrael a Palestina“ a řady dalších publikací. Své názory publikuje rovněž na blogu blizky-vychod.blogspot.cz.

Myslíte, že současné volby jsou první krok, který ženám otevře dveře i k vyšším rozhodovacím pozicím?
Kromě zmíněného poradního sboru zatím ve vysoké saúdské politice zatím nejsou zastoupené vůbec. Teoreticky to možné je, ale myslím, že to je nyní velmi předčasná úvaha. Vysoká politika se v Saúdské Arábii navíc dělá především na úrovni velké královské rodiny. Většinu významných funkcí v podstatě zastávají příbuzní. Současné komunální volby jsou proto opravdu spíše symbolické gesto.

Ženám v Saúdské Arábii jsou upírána práva v řadě dalších oblastí. Platí stále, že nesmějí řídit auto, bez mužského povolení nesmí podstoupit operaci či vycestovat ze země?
Ano. Probíhaly tam různé pokusy o změny. Aktivistky se například pokoušely o omezení zákazu řízení žen. Ale naprostá většina zákazů a omezení žen v Saúdské Arábii stále platí. Je to výrazně patriarchální společnost, navíc formálně následující jednu z nejpřísnějších interpretačních škol islámu - wahábismus. Ženy jsou v ní velmi závislé na manželích, případně na svých otcích a bratrech.

Jaká je obecně v současné době situace ženských práv v zemích Blízkého východu? Přibližují se postupně ideálu svobody a rovnosti všech lidí?
Mezi jednotlivými zeměmi jsou velké rozdíly. V některých je vysoký stupeň sekularizace. Jednou z nejvíce liberálních zemí, kde se pozice ženy hodně přiblížila Západu, je Tunisko. Je to také v podstatě jediná země, kde Arabské jaro skutečně podnítilo trvalejší pozitivní změny a kde se situace nezvrátila podobně jako v Egyptě nebo v Sýrii. Je i řada dalších sekulárnějších zemí muslimského světa, kde byla situace ženských práv mnohem lepší. Je možné zmínit Libanon, Palestinu, kde jsou ale velké rozdíly mezi modernějším Západním břehem a konzervativní Gazou, a také předválečnou Sýrii.

V muslimském světě jsou obvykle také velké rozdíly mezi městem a venkovem. Ve velkých městech nebo v některých jejich čtvrtích, třeba v Káhiře či Damašku, je často život velice blízký tomu, jak jej známe na Západě. Pak jsou ale i konzervativní čtvrti a především venkov, kde může být situace úplně jiná a vztah mužů a žen je tam daleko tradičnější. Tyto rozdíly mezi venkovem a městem už v Evropě tolik necítíme, protože se role žen a mužů ve 20. století značně vyrovnala. Ale když se podíváte třeba na Sicílii, do Řecka nebo na Balkán, tak i tam jsou rozdíly, které třeba už u nás nebo v západní Evropě prakticky neexistují.

Které země jsou naopak vedle Saúdské Arábie vnímány jako jedny z nejkonzervativnějších a nejvíce omezujících ženská práva?
Především další arabské země Perského zálivu. A vedle Saúdské Arábie je pak často v západních médiích zmiňován Írán. Tyto dvě země spolu hodně soupeří jako regionální velmoci. Írán je často zmiňován negativně proto, že u žen legislativně vynucuje pokrývku hlavy. Na druhou stranu je Írán v postoji k ženám i v dobách po islámské revoluci v roce 1979 v mnoha ohledech daleko liberálnější než Saúdská Arábie. Ženy jsou zde na tom lépe například v oblasti vzdělání, v politických právech i v jiných oblastech. Na vysokých školách tam dokonce údajně studuje i více žen než mužů. Íránky nejsou také tolik závislé na svých mužích, otcích a bratrech.

Ženy a volby v Saúdské Arábii

Ženy v Saúdské Arábii se v sobotu vůbec poprvé směly zúčastnit voleb, při kterých se vybírali členové místních rad. Ženy mohly volit i kandidovat. O křesla ve 284 místních radách usilovalo asi 900 žen a 6 000 mužů.

Zaregistrovalo se necelého 1,5 milionu voličů, z nichž 1,3 milionu jsou muži a 130 000 ženy. Volily se pouze dvě třetiny členů místních rad, zbylá třetina bude jmenována přímo. Odborníci soudí, že ženy by se mohly objevit právě v této skupině radních.

Sčítání výsledků začne v neděli a datum jejich zveřejnění není zatím známo.

Zdroj: ČTK

Ale i tady jsou některé konzervativní omezení, například ta zmiňovaná zákonem vynucovaná pokrývka hlavy. Je ale pravda, že íránské ženy ji hodně obcházejí. Některé nosí šátky více méně jen symbolicky, někdy není ani vidět, že šátek mají. Ale opět i v Íránu jsou velké rozdíly mezi Teheránem a velkými městy na straně jedné a venkovem, kde nosí ženy nejčastěji čádor. To je černý plášť, který zahaluje celé tělo s výjimkou obličeje.

Působí tam stejně jako v Saúdské Arábii náboženská policie?
Ano, jsou tam podobné orgány, ale situace se v Íránu také v tomto ohledu poměrně uvolnila. Byl jsem tam letos po šesti letech a posun byl viditelný. Dnes už íránské orgány, které plní úkoly „mravnostní policie“ nejsou tak represivní, jako byly například v 80. letech.

Jak rozšířený je v muslimských zemích ženský aktivismus a feministická hnutí?
V liberálnějších zemích, jako je Tunisko, Palestina a Libanon, je ženských hnutí hodně a působí relativně svobodně. Objevují se ale i v Saúdské Arábii a jiných konzervativních zemích. Hodně tomu pomohl rozvoj sociálních sítí. Aktivistky mohou více komunikovat, což je důležitá složka v prosazování ženských práv. Tím, že je jejich pohyb omezený, tak sice tráví hodně času doma, ale zároveň mohou být alespoň na internetu a tam o to intenzivněji komunikovat.

Jsou na Blízkém východě státy, kde již ženy zcela aktivně spoluutváří společenské dění a zastávají vysoké rozhodovací funkce?
V některých muslimských zemích ženy dosáhly nejvyšších pozic. Například v Pákistánu byla v minulosti dvakrát premiérkou Bénazír Bhuttová. Turecko mělo v devadesátých letech prezidentku. V celé řadě zemí také působily nebo působí v parlamentech poslankyně. Zajímavé je, že Bahrajn v letech 2008 až 2013 jmenoval na pozici velvyslankyně v USA místní bahrajnskou Židovku.

Jsou podle vás tyto liberální tendence snahou přiblížit se Západu? Nebo si ženy jednotlivá práva musí skutečně prosadit samy?
Určitě to vychází z moderní Západem inspirované části společnosti, která je do nějaké míry přítomná v každé muslimské zemi. Jsou to především mladí lidé ve městech, kteří mají kontakt se Západem, případně studují na nějakých pobočkách místních západních univerzit, jako je například The American University v Káhiře. Také díky sociálním sítím a možnosti snadněji komunikovat se zahraničím se tato modernizovanější prozápadní část společnosti stále zvětšuje. To ale neznamená, že by tradiční společnost nebyla stále velice silná, případně dominující.

Evropané muslimské země často vidí jako nějaký monolit a nevnímají hluboké rozdíly v jejích společnostech. Na jednu stranu najdeme v arabském světě hlavně na venkově stále velice konzervativní obyvatelstvo, avšak v městech žijí velice moderní, kultivovaní a vzdělaní lidé.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Odvětví potřebuje stabilitu, říká šéf automobilové Magny. Cla odnesou zákazníci

Obavy z celní politiky prezidenta Donalda Trumpa, která zasáhla celý severoamerický automobilový průmysl, má i kanadský výrobce autodílů Magna International, který se ve svém oboru řadí mezi ty vůbec...

2. dubna 2025  15:01

V Krkonoších zabila rolba muže, pracovní úraz vyšetřuje policie

Dnes odpoledne zemřel pod rolbou v krkonošských Janských Lázních muž. Horští záchranáři i zdravotníci už pouze zjistili, že mu není pomoci. Do horského střediska letěl vrtulník, ale následně ho...

2. dubna 2025  14:57

Hasiči pomáhali srně ze skruže. Pro zvířata jsou častou pastí, chytil se i orel

Na pomoc srnce uvězněné v betonové skruži vyjížděli v úterý večer vysokomýtští hasiči. Zvíře se po pádu dovnitř nedokázalo z přibližně dvoumetrové hloubky samo dostat ven. K události došlo v obci...

2. dubna 2025  14:47

„Vlastenci“ s SPD směřují k 10 procentům. Piráti, Stačilo! i Motoristé mají kolem pěti

Volby by vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,8 procenta hlasů a SPOLU by mělo 20,9 procenta, ukazuje březnový model agentury Ipsos. SPD s podporou Svobodných, PRO a Trikolory by podpořilo 9,8 procenta...

2. dubna 2025  14:40

Šichtařová s Pikorou ve Sněmovně? Setkání se nebojím, tvrdí ekonomka

Volební lídryně Svobodných do nadcházejících voleb Markéta Šichtařová uvedla, že se při případném zvolení do Sněmovny nebojí setkání se svým manželem Vladimírem Pikorou, který kandiduje za Motoristy....

2. dubna 2025  14:34

Žalobkyně podala stížnost proti zastavení stíhání studentů za obří poplach na ZČU

Žalobkyně podala stížnost proti zastavení stíhání studentů, kteří v prosinci pokřikem Alláhu Akbar a imitací střelby na Západočeské univerzitě v Plzni vyvolali poplach a následné obří manévry.

2. dubna 2025  14:28

Neprojevil lítost, vytkl soudce tramvajákovi. Zákaz řízení kvůli nehodě platí

Deset lidí skončilo v rukou záchranářů po předloňské nehodě dvou tramvají v Brně. Tu zavinil řidič, který včas nedobrzdil a narazil do stojící tramvaje před sebou. Městský soud v Brně loni v...

2. dubna 2025  14:26

Nepřinese žádný nový byt, kritizují ANO i SPD vládní návrh o podpoře bydlení

Poslankyně ANO Eva Fialová zvala ministra pro místní rozvoj za STAN Petra Kulhánka „na wellness pobyt“ ve vyloučené lokalitě v Ústí nad Labem v Mojžíři s tím, že mu tam poskytnou byt a všechny...

2. dubna 2025  5:16,  aktualizováno  14:15

V teplickém babyboxu našli zanedbané děvčátko. Dostalo příjmení Středová

Do babyboxu v Teplicích u místní nemocnice dnes dopoledne někdo odložil novorozeně. Holčička dostala pracovní jméno Petra Středová. Křestní dívenka získala po lékařce, která ji z babyboxu vyzvedla, a...

2. dubna 2025  14:10

Justice je nezávislá, řekl Macron po odsouzení Le Penové. Soudci čelí hrozbám

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu uvedl, že soudnictví je nezávislé, všichni mají právo se odvolat a zároveň je třeba chránit soudce. Učinil tak poté, co soud v pondělí uznal...

2. dubna 2025  14:08

RECENZE: Jasné jak facka. Will Smith vydal po dvaceti letech neskutečně fádní desku

Premium

Po dvaceti letech od alba Lost And Found vydal raper a herec Will Smith desku s novým autorským materiálem. Název Based On A True Story napoví, že se jedná o velmi osobní nahrávku. A vskutku, hned v...

2. dubna 2025

Klekl jsem si a prsty resuscitoval. Policista popsal, jak zachránil kojence na dálnici

Velkou pozornost vyvolal pohotový zákrok policisty, který na dálnici u Brna oživil měsíčního kojence. Chlapeček přestal dýchat a jeho rodiče se obrátili na opodál stojící hlídku. Praporčík Martin...

2. dubna 2025  13:55