Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Kauza Muslim vztahy s Turky nepoškodí. I kvůli stavbě metra

  9:37aktualizováno  9:37
Ankara se zlobí na Českou republiku kvůli Sálihovi Muslimovi, kterého pražský soud v úterý propustil na svobodu. Odrazí se kauza syrského kurdského politika na česko-tureckých vztazích? Odborník na Turecko Tomáš Laně ve svém komentáři dochází k závěru, že na to jsou vzájemné ekonomické svazky příliš důležité.

Demonstranti slaví propuštění kurdského předáka Sáliha Muslima. (27. února 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nebývá zvykem, aby se tak malé zemi jako Česko dostávalo v Turecku takové pozornosti jako nyní. Na zadržení a následné propuštění Sáliha Muslima, bývalého spolupředsedy syrskokurdské strany PYD, kterou Turecko považuje za teroristickou, okamžitě zareagovala turecká vládní místa a odrazily se i ve všech tureckých médiích. 

Fotogalerie

Samozřejmě v příslušném stylistickém odstínění podle vztahu daného média k turecké vládě. Od expresivního označování zadrženého jako pohlavára teroristické organizace u těch provládních až po neutrální označení „lídr strany PYD“ u těch ještě opozičních. 

Všude jsou citována vyjádření tureckého velvyslance v Praze o dopadu na česko-turecké vztahy, prohlášení turecké vlády a ministerstva zahraničí. 

Propuštění Sáliha Muslima je prý v naprostém rozporu s mezinárodním právem, odporuje evropské úmluvě o vydávání zločinců. Česko tím mělo ukázat, že boj proti terorismu nemyslí vážně, neboť nechává teroristy „volně pobíhat“. Musí snad zaplatit smrtí svých občanů, aby uvalilo vazbu na „zuřivého“ teroristu, který má na svědomí stovky životů?

Podobná rétorika provází i stanoviska jiných zemí EU, která se Turecku nelíbí. Například to, že země EU udělují azyl tzv. pučistům proti režimu prezidenta Erdoğana či nezasahování proti kurdským demonstracím. Vleklou politickou roztržku vyvolalo rozhodnutí Nizozemska nepovolit tureckým ministrům vést na svém území mezi tamějšími Turky volební agitaci ve prospěch Erdoğana.

Na narušení vztahů nemá nikdo zájem

Zvláštní kapitolu tvoří stanovisko zákonodárců evropských zemí k arménské genocidě, kterou Turecko odmítá takto uznávat. K evropským parlamentům, které uznaly vyvražďování Arménů během první světové války v Turecku jako genocidu, se nedávno přidal i parlament český, podobný postoj zaujal dokonce i prezident Zeman.

Stejně jako v jiných zemích se u nás v tomto případě podařilo roztržku vyřešit poukazem na odlišnost vlády a parlamentu. V našem případě bylo také poukázáno na velmi dobré vzájemné vztahy. Ty skutečně od jejich navázání téměř před sto lety nebyly vážně narušeny. 

Sálih Muslim: Turecká vláda se mě snaží umlčet

Podobně jako u jiných zemí EU, proti jejichž jednání vznášelo Turecko výše uvedené námitky, ani v případě Česka nejspíš k narušení vzájemných vztahů zejména na ekonomické úrovni nedojde. Obě země na tom nemají zájem. 

Vzájemné ekonomické aktivity i objem vzájemného obchodu jsou poměrně významné. Česko bylo v minulosti dodavatelem úspěšných energetických celků, v současné době staví v Istanbulu depo jedné z linek tamějšího metra, zúčastní se i výstavby metra v Ankaře. 

U nás působí řada menších tureckých firem, turecká diaspora v Česku byť nepočetná je velmi aktivní, na našem trhu se úspěšně uplatňuje turecké spotřební zboží. Pro Turecko máme význam i jako členská země EU a součást schengenského prostoru.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Migranty musíme zarazit už v Africe penězi, dohodli se evropští lídři

Český premiér Andrej Babiš na neformálním summitu EU v Salcburku (20. září 2018)

Finanční injekce pro africké země budou hlavním prostředkem Evropské unie, jak zamezit dalšímu nechtěnému přílivu...

V Mnichově začal 185. ročník Oktoberfestu, prioritou je bezpečnost

V Mnichově odstartoval 185. ročník pivního festivalu Oktoberfest. (22. září...

Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal v poledne v Mnichově 185. ročník Oktoberfestu. Přinese několik nových...Najdete na iDNES.cz