KOMENTÁŘ: Kauza Muslim vztahy s Turky nepoškodí. I kvůli stavbě metra

  9:37aktualizováno  9:37
Ankara se zlobí na Českou republiku kvůli Sálihovi Muslimovi, kterého pražský soud v úterý propustil na svobodu. Odrazí se kauza syrského kurdského politika na česko-tureckých vztazích? Odborník na Turecko Tomáš Laně ve svém komentáři dochází k závěru, že na to jsou vzájemné ekonomické svazky příliš důležité.

Demonstranti slaví propuštění kurdského předáka Sáliha Muslima. (27. února 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nebývá zvykem, aby se tak malé zemi jako Česko dostávalo v Turecku takové pozornosti jako nyní. Na zadržení a následné propuštění Sáliha Muslima, bývalého spolupředsedy syrskokurdské strany PYD, kterou Turecko považuje za teroristickou, okamžitě zareagovala turecká vládní místa a odrazily se i ve všech tureckých médiích. 

Fotogalerie

Samozřejmě v příslušném stylistickém odstínění podle vztahu daného média k turecké vládě. Od expresivního označování zadrženého jako pohlavára teroristické organizace u těch provládních až po neutrální označení „lídr strany PYD“ u těch ještě opozičních. 

Všude jsou citována vyjádření tureckého velvyslance v Praze o dopadu na česko-turecké vztahy, prohlášení turecké vlády a ministerstva zahraničí. 

Propuštění Sáliha Muslima je prý v naprostém rozporu s mezinárodním právem, odporuje evropské úmluvě o vydávání zločinců. Česko tím mělo ukázat, že boj proti terorismu nemyslí vážně, neboť nechává teroristy „volně pobíhat“. Musí snad zaplatit smrtí svých občanů, aby uvalilo vazbu na „zuřivého“ teroristu, který má na svědomí stovky životů?

Podobná rétorika provází i stanoviska jiných zemí EU, která se Turecku nelíbí. Například to, že země EU udělují azyl tzv. pučistům proti režimu prezidenta Erdoğana či nezasahování proti kurdským demonstracím. Vleklou politickou roztržku vyvolalo rozhodnutí Nizozemska nepovolit tureckým ministrům vést na svém území mezi tamějšími Turky volební agitaci ve prospěch Erdoğana.

Na narušení vztahů nemá nikdo zájem

Zvláštní kapitolu tvoří stanovisko zákonodárců evropských zemí k arménské genocidě, kterou Turecko odmítá takto uznávat. K evropským parlamentům, které uznaly vyvražďování Arménů během první světové války v Turecku jako genocidu, se nedávno přidal i parlament český, podobný postoj zaujal dokonce i prezident Zeman.

Stejně jako v jiných zemích se u nás v tomto případě podařilo roztržku vyřešit poukazem na odlišnost vlády a parlamentu. V našem případě bylo také poukázáno na velmi dobré vzájemné vztahy. Ty skutečně od jejich navázání téměř před sto lety nebyly vážně narušeny. 

Sálih Muslim: Turecká vláda se mě snaží umlčet

Podobně jako u jiných zemí EU, proti jejichž jednání vznášelo Turecko výše uvedené námitky, ani v případě Česka nejspíš k narušení vzájemných vztahů zejména na ekonomické úrovni nedojde. Obě země na tom nemají zájem. 

Vzájemné ekonomické aktivity i objem vzájemného obchodu jsou poměrně významné. Česko bylo v minulosti dodavatelem úspěšných energetických celků, v současné době staví v Istanbulu depo jedné z linek tamějšího metra, zúčastní se i výstavby metra v Ankaře. 

U nás působí řada menších tureckých firem, turecká diaspora v Česku byť nepočetná je velmi aktivní, na našem trhu se úspěšně uplatňuje turecké spotřební zboží. Pro Turecko máme význam i jako členská země EU a součást schengenského prostoru.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Hackeři tři roky četli zprávy diplomatů EU, odhalili jejich obavy z Trumpa

Ilustrační snímek

Hackerům se tři roky dařilo získávat informace z diplomatické komunikace Evropské unie. Z tisíců diplomatických...

Vztek v Bělehradě. Město chátrá, na vánoční výzdobu se ale utratily miliony

Zatímco v jiných evropských metropolích vánoční osvětlení vyvolává sváteční...

Zatímco v jiných evropských metropolích vánoční osvětlení vyvolává sváteční atmosféru, v obyvatelích Bělehradu vzbuzuje...

Belgický premiér Charles Michel po krizi kvůli migračnímu paktu oznámil demisi

Belgický premiér Charles Michel (14. prosince 2018)

Belgický premiér Charles Michel v úterý před poslanci oznámil demisi, neboť opozice navrhla vyslovit jeho vládě...

Najdete na iDNES.cz