Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Kauza Muslim vztahy s Turky nepoškodí. I kvůli stavbě metra

  9:37aktualizováno  9:37
Ankara se zlobí na Českou republiku kvůli Sálihovi Muslimovi, kterého pražský soud v úterý propustil na svobodu. Odrazí se kauza syrského kurdského politika na česko-tureckých vztazích? Odborník na Turecko Tomáš Laně ve svém komentáři dochází k závěru, že na to jsou vzájemné ekonomické svazky příliš důležité.

Demonstranti slaví propuštění kurdského předáka Sáliha Muslima. (27. února 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nebývá zvykem, aby se tak malé zemi jako Česko dostávalo v Turecku takové pozornosti jako nyní. Na zadržení a následné propuštění Sáliha Muslima, bývalého spolupředsedy syrskokurdské strany PYD, kterou Turecko považuje za teroristickou, okamžitě zareagovala turecká vládní místa a odrazily se i ve všech tureckých médiích. 

Fotogalerie

Samozřejmě v příslušném stylistickém odstínění podle vztahu daného média k turecké vládě. Od expresivního označování zadrženého jako pohlavára teroristické organizace u těch provládních až po neutrální označení „lídr strany PYD“ u těch ještě opozičních. 

Všude jsou citována vyjádření tureckého velvyslance v Praze o dopadu na česko-turecké vztahy, prohlášení turecké vlády a ministerstva zahraničí. 

Propuštění Sáliha Muslima je prý v naprostém rozporu s mezinárodním právem, odporuje evropské úmluvě o vydávání zločinců. Česko tím mělo ukázat, že boj proti terorismu nemyslí vážně, neboť nechává teroristy „volně pobíhat“. Musí snad zaplatit smrtí svých občanů, aby uvalilo vazbu na „zuřivého“ teroristu, který má na svědomí stovky životů?

Podobná rétorika provází i stanoviska jiných zemí EU, která se Turecku nelíbí. Například to, že země EU udělují azyl tzv. pučistům proti režimu prezidenta Erdoğana či nezasahování proti kurdským demonstracím. Vleklou politickou roztržku vyvolalo rozhodnutí Nizozemska nepovolit tureckým ministrům vést na svém území mezi tamějšími Turky volební agitaci ve prospěch Erdoğana.

Na narušení vztahů nemá nikdo zájem

Zvláštní kapitolu tvoří stanovisko zákonodárců evropských zemí k arménské genocidě, kterou Turecko odmítá takto uznávat. K evropským parlamentům, které uznaly vyvražďování Arménů během první světové války v Turecku jako genocidu, se nedávno přidal i parlament český, podobný postoj zaujal dokonce i prezident Zeman.

Stejně jako v jiných zemích se u nás v tomto případě podařilo roztržku vyřešit poukazem na odlišnost vlády a parlamentu. V našem případě bylo také poukázáno na velmi dobré vzájemné vztahy. Ty skutečně od jejich navázání téměř před sto lety nebyly vážně narušeny. 

Sálih Muslim: Turecká vláda se mě snaží umlčet

Podobně jako u jiných zemí EU, proti jejichž jednání vznášelo Turecko výše uvedené námitky, ani v případě Česka nejspíš k narušení vzájemných vztahů zejména na ekonomické úrovni nedojde. Obě země na tom nemají zájem. 

Vzájemné ekonomické aktivity i objem vzájemného obchodu jsou poměrně významné. Česko bylo v minulosti dodavatelem úspěšných energetických celků, v současné době staví v Istanbulu depo jedné z linek tamějšího metra, zúčastní se i výstavby metra v Ankaře. 

U nás působí řada menších tureckých firem, turecká diaspora v Česku byť nepočetná je velmi aktivní, na našem trhu se úspěšně uplatňuje turecké spotřební zboží. Pro Turecko máme význam i jako členská země EU a součást schengenského prostoru.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Smrt novináře, demonstrace i pád vlády. Dva měsíce, které otřásly Slovenskem

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě.

Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly dva měsíce. Jejich smrt...

Kaputt, vzdechl a zemřel. Před sto lety sestřelili Rudého barona

Manfred von Richthofen na archivním snímku

Manfred von Richthofen je bezesporu nejslavnějším pilotem první světové války, během roku a půl sestřelil osm desítek...

KLDR už si je zbraněmi zřejmě jistá, varují analytici po Kimově rozhodnutí

Start severokorejské rakety Hwasong-15 (29. listopadu 2017)

Ačkoli severokorejský vůdce oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu...

Najdete na iDNES.cz