Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ruské státní maturity: Testy píší učitelé, univerzity zaplavují negramotní studenti

  • 65
Série skandálů pronásleduje v těchto dnech skládání státních maturit na středních školách v Rusku. Podle tamních médií píší testy za úplatu místo maturantů učitelé. Na vysoké školy se pak díky excelentním výsledkům u státních zkoušek dostávají i studenti, kteří nezvládají ani gramatiku.

Letošní kolotoč testů začal v Rusku 27. května. Státní maturity se tu postupně zaváděly od roku 2001, od loňska jsou povinné pro celou zemi. Provází je však řada skandálů.

Například letos policie vtrhla do "Domu pionýrů" v Morozovsku u Rostova na Donu, kde se sedmdesát učitelů se slovníky, učebnicemi a příručkami potilo nad testy žáků, jejichž rodiče za výpomoc zaplatili úplatek 40 tisíc rublů (asi 27 tisíc korun).

Kantoři nejprve odmítali policii otevřít a žádali ji, aby nerušila "pedagogický seminář". Ale policisté vyrazili dveře a všechny přítomné zatkli. Stíhán je však pouze kurátor okresního školství, který podle prokuratury podvod zorganizoval a měl na něm vydělat nejvíc.

ruské státní maturity

Zkoušky známé pod zkratkou JeGE potvrzují absolvování střední školy. Zároveň jsou i přijímací zkouškou na univerzity a vyšší odborné školy.

Spor o JeGE musel rozhodovat až nejvyšší soud, který potvrdil jejich platnost. Stoupenci zkoušek argumentují hlavně bojem proti korupci. Bylo totiž veřejným tajemstvím, že za přijetí na prestižní univerzitu se platí desetitisíce dolarů.

Nyní hlavní námitka zní, že se úplatky dávají už na středoškolské úrovni, aby se studenti dostali na VŠ.

Na severním Kavkaze prý zase učitelé u zkoušek natolik "pomáhají" členům všemocných rodinných klanů, že vysoké školy vzápětí zaplavuje příliv Kavkazanů s maximálním počtem bodů, ačkoliv nezvládají ani gramatiku.

Znevýhodněni jsou tak uchazeči z Moskvy a Petrohradu, kde se zkoušky skládají poctivěji. Nejlepší univerzity proto válčí o právo požadovat dodatečné zkoušky, i když podle zlých jazyků tak činí z obavy o zdroj příjmů.

V Morozovsku se jen za testy z ruštiny platily desetitisíce rublů. Deník Izvestija dnes informoval o zbití morozovského poslance, který na podvod policii upozornil a nyní se skrývá.

Letos také údajně unikly na internet testy z matematiky a maturanti z Dálného východu si stěžují, že byli znevýhodněni oproti vrstevníkům ze západu země, kteří se díky časovému posunu mohli "nabiflovat" v předstihu.

Podobné aféry mezitím vypukly i v dalších regionech. Odhalování podvodů označují úřady za výsledek tažení proti korupci, díky kterému se letos podařilo odhalit o 150 procent více úplatků ve školství než loni, kdy se v průměru za testy platilo 20 tisíc rublů (asi 13 700 Kč) a zatčena byla skoro tisícovka úplatkářů a zkorumpovaných pedagogů.

Celkový objem úplatků v ruském školství policejní vyšetřovatelé odhadují na ekvivalent 120 miliard korun ročně.

V Evropě fungují státní maturity v různých podobách ve většině zemí. Už příští školní rok by dánští studenti měli u státních maturit neomezeně využívat internet. Poláci zase letos poprvé povinně maturovali z matematiky.

V Česku se o státní maturitě čtrnáct let pouze mluví, poslední termín startu je jaro 2011 (více o různých podobách státních zkoušek v Evropě čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video