Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské špiony prý zradil jejich šéf v Moskvě, zběhl těsně před zátahem

  11:30aktualizováno  11:30
Deset ruských špionů, které koncem června zatkla americká FBI, prý Američanům vydal zrádce z ruské vojenské rozvědky SVR. Podle ruského listu Kommersant měl plukovník Ščerbakov v americké sekci ruské rozvědky SVR agenty dlouhá léta na starosti.

Neidentifikované osoby nastupují do ruského letadla na vídeňském letišti během výměny špionů mezi USA a Ruskem (9. července 2010) | foto: AP

Podle listu ruská rozvědka nevěnovala pozornost skutečnosti, že Ščerbakovova dcera žije už dlouho v USA. "Je divné, proč nikoho nezarazilo, že člověk v takové funkci má příbuznou v zahraničí. Je to jen jedna z mnoha otázek, o kterou se zajímá vyšetřování," řekl listu nejmenovaný rozvědčík, obeznámený s pátráním.

Podezřelou okolností je prý i fakt, že rok před aférou Ščerbakov odmítl povýšení. Kariérní skok by totiž znamenal prověrku na detektoru lži. Ščerbakov nejspíš už tehdy spolupracoval s Američany. Plukovníkův syn, který pracoval v ruské protidrogové agentuře, podle deníku odletěl do USA těsně před odhalením ruských nelegálů, tedy špionů žijících dlouhodobě v zahraničí pod cizí identitou.

Budova ruské tajné služby na předměstí Mosky (29. června 2010)

Budova ruské rozvědky SVR na předměstí Moskvy

Anna Chapmanová, obviněná ze špionáže pro Rusko

Ruská špionka Anna Chapmanová

Samotnému Ščerbakovovi se podařilo zběhnout ještě dříve, tři dny před červnovou návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v USA. Američané pak ruské špehy pozatýkali, protože se obávali, že je Moskva stáhne.

Desítku nelegálů Američané v červenci na vídeňském letišti vyměnili s Moskvou za čtyři jiné Rusy, již dříve odsouzené za údajnou špionáž pro Západ. Šlo o největší výměnu od konce studené války. Jedenáctému ruskému špionovi, dopadenému na Kypru, se po propuštění na kauci podařilo uprchnout.

Jméno zrádce je nyní v rozvědce nadávka

Největší ztrátu pro ruskou rozvědku prý představuje zatčení pětašedesátiletého Michaila Vasenkova. Pod falešnou identitou módního fotografa Juana Lazara od 60. let žil ve Španělsku a v Chile, kde se oženil s peruánskou novinářkou Vicky Pelaezovou. Novomanželé se pak na pokyn moskevské centrály přestěhovali do USA.

Dům v americkém státě New York, kde byli zatčeni údajní ruští agenti Vicky Pelaez a Juan Lazaro (29. června 2010)

Dům v americkém státě New York, kde byli zatčeni manželé Vicky Pelaezová a Juan Lazaro (29. června 2010)

Údajní ruští špioni před soudem v New Yorku. Zleva: Vicky Pelaezová, Richard Murphy, Cynthia Murphyová, Juan Lazaro (2. června 2010)

Špioni před soudem v New Yorku. Zleva: Vicky Pelaezová (vlevo) a Juan Lazaro (úplně vpravo)

Vasenkov-Lazaro byl za cenné služby v 80. letech tajně vyznamenán titulem Hrdiny Sovětského svazu a krátce před zatčením byl povýšen na generála. Podle ruského listu se s prostředím sžil natolik, že ruštinu téměř zapomněl. V SVR prý jméno jeho zrádce Ščerbakova nyní slouží jako nadávka.

"Fiasko je důvod k zamyšlení," reagoval na rozbití špionážní sítě v USA Medveděv. V SVR běží bezprecedentně rozsáhlé vyšetřování, které podstupuje spousta bývalých i aktivních rozvědčíků. Rozvědku prý čeká stínání mnoha hlav. Zcela vyloučená není ani výměna šéfa Michaila Fradkova za šéfa prezidentské kanceláře Sergeje Naryškina a sloučení s hlavní tajnou službou FSB.

TAJNÉ SLUŽBY RUSKÉ FEDERACE

SVR - Služba vnešnej razvědki. Primární výzvědná služba pro práci v zahraničí, oddělila se v roce 1991 z KGB. Zásobuje svodkami ruského prezidenta, dojednává se zahraničními rozvědkami protiteroristickou spolupráci.

FSB - Federalnaja služba bezopasnosti. Civilní kontrarozvědka, následovnice Čeky, NKVD a KGB. Zodpovídá za kontrolu exportu, kontrašpionáž, boj proti terorismu, korupci a organizovanému zločinu. Zabývá se ovšem i elektronickým průzkumem, tedy ofenzivní zpravodajskou činností. Často koordinuje součinnost dalších služeb.

GRU - Glavnoje razvědyvatel'noje upravlenije. Vojenská rozvědka pracující pod generálním štábem armády. Tvrdí se o ní, že v roce 1997 měla v zahraničí šestkrát více špionů než SVR.

FSO - Federalnaja služba ochrany. Vládní agentura zodpovědná za bezpečnost státních představitelů včetně prezidenta.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz