Boeing 767 společnosti Vision Airlines dosedl podle agentury Reuters na vídeňské letiště v 11:15 SELČ. Stroj, který si u aerolinek pronajala americká vláda, zastavil vedle letounu Jak - 42 označeného ruskými výsostnými znaky.
Krátce po přistání se mezi oběma letouny přesunulo několik osob a po několika desítkách minut ruský stroj letiště opustil. Nedlouho po něm odstartoval i americký letoun.
Rakousko bylo pro největší výměnu špionů od konce studené války vybráno zřejmě kvůli své neutralitě. O úspěšném dokončení výměny špionů informovalo dnes také americké ministerstvo spravedlnosti; americké úřady se dosud k této operaci nevyjadřovaly.
Agenti se museli nejdříve přiznat
Zátah na agentyAgenti americké FBI 27. června pozatýkali 10 údajných špionů, kteří léta žili na klidných předměstích na východním pobřeží USA. Podle obžaloby přijímali peníze z Moskvy, opačnou cestou měli posílat nasbírané informace. Jedenáctý Rus byl zadržen na Kypru, po propuštění na kauci ale zmizel. |
Pět mužů a pět žen se ve čtvrtek večer před newyorským osudem přiznalo k tomu, že v USA jednali jako agenti cizí země. Soud jim za to vyměřil trest odpovídající době jejich zadržení a proto mohli být ihned vyhoštěni.
"Bylo rozhodnuto nalézt rychlé a úplné řešení jak z hlediska národní bezpečnosti, tak z hlediska humanitárního," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner. "Další věznění deseti ilegálních agentů v USA by nijak nepřispělo zájmům národní bezpečnosti," dodal.
Během líčení agenti přiznali také svoji pravou totožnost. Pouze obvinění Vicky Pelaezová, Anna Chapmanová a Michail Semenko se v USA pohybovali s pravými jmény.
Ruští vězni jsou prý ve špatném stavu
Ruský prezident Dmitrij Medveděv souběžně podepsal milost pro čtyři lidi odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. Také oni museli nejdříve písemně uznat svou vinu. Jeden z nich, jaderný vědec Igor Suťagin, podle své obhájkyně přicestoval do Vídně již ve čtvrtek.
Medveděv prý přihlížel k tomu, že ruští vězni určení k výměně strávili dlouhou dubu v cele a jsou ve špatném zdravotním stavu. Suťagin strávil v cele zhruba jedenáct let, k výměně byl převezen z žaláře v Archangelsku poblíž polárního kruhu. Podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé.
KOHO RUSKO OMILOSTNILO?
IGOR SUŤAGIN - Bývalý šéf sekce Ústavu strategických studií USA a Kanady ruské akademie věd byl zadržen 27. října 1999 ve městě Obninsk poblíž Moskvy těsně před odjezdem do zahraničí. Byl obviněn, že shromažďoval a předával údaje spojené se státním tajemstvím představitelům britské firmy, jež byla podle ruské FSB spojena s americkou výzvědnou službou CIA. Jednalo se prý o nejnovější systémy výzbroje a o údaje týkající se vývoje nových jaderných ponorek.
Pochybnosti o korektnosti procesu proti ruskému vědci vyjádřilo i americké ministerstvo zahraničí. Za politického vězně označila Suťagina organizace Amnesty International. ALEXANDR ZAPOROŽSKIJ - Bývalý agent SVR po odchodu do důchodu v roce 1997 odjel do Spojených států, kde údajně předával americké straně tajné informace o ruských tajných službách a jejích agentech. Po návratu do Ruska v roce 2001 byl zatčen a v roce 2003 odsouzen k 18 letům vězení za špionáž. Podle médií byl údajně zapleten do vyzrazení vysokého činitele CIA Aldricha Amese a agenta FBI Roberta Philipa Hanssena, kteří byli za špionáž pro SSSR a Rusko odsouzeni na doživotí. GENADIJ VASILENKO - Bývalý agent KGB, podle ruských médií byl zatčen v roce 1998 pro podezření ze špionáže pro USA, ale po šesti měsících byl propuštěn. V roce 2005, kdy pracoval jako zástupce šéfa bezpečnostní služby ruské televizní stanice NTV Pljus, byl opět zatčen a poté odsouzen ke třem letům vězení za ilegální držení zbraní a útok na veřejného činitele. Podle ruské agentury RIA Novosti měl být loni propuštěn. zdroj: ČTK |