Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Masakrů na školách se v budoucnosti dočkáme i u nás, míní psycholog

  21:01aktualizováno  21:01
Američan, který v pátek postřílel 27 lidí včetně vlastní matky a dvaceti dětí, trpěl podle prvních zpráv Aspergerovým syndromem. Od malička trpěl a masakrem si vykompenzoval své pocity, míní psycholog Jiří Jelen. Je podle něj jen otázkou, kdy k podobnému útoku dojde u nás.

Vyjádření soustrasti putují k pozůstalým rodinám i z daleké Brazílie. Na slavnou pláž Copacabana chodí místní obyvatelé pronést alespoň krátkou modlitbu k symbolickým křížům a americké vlajce, které symbolizují oběti páteční střelby na škole v Newtownu. | foto: AP

Útočník podle dosavadních informací trpěl Aspergerovým syndromem, což je jedna z forem autismu. Jak se tato porucha projevuje?
Děti s tímto syndromem bývají nápadné už v předškolním věku. Nejsou rozumově opožděné, ale bývají pohybově nemotorné, takové nešikovné, neobratné. Ve srovnání s vrstevníky mají zvláštní zájmy, které nejsou přiměřené jejich věku. Především však nejsou schopné vytvářet a udržovat sociální vztahy, nedokáží třeba hledět člověku do očí, mají jiné výrazy tváře a postoje těla. Neumějí si hrát s jinými dětmi, protože jejich zájmy jsou úplně odlišné. Mají také stereotypní řeč, dokola opakují jedno a to samé. Narozdíl od typicky autistických dětí mají tyto děti intelekt vyvinutý přiměřeně jejich věku.

Masakr ve škole

Mají lidé s touto poruchou agresivní sklony?
Ne, to není jejich typická charakteristika. Tato porucha má ale podobné rysy se syndromem týraných dětí. U těch se stává, že jedinec, který byl sám týrán nebo vůči kterými byly používané nepřiměřené metody, má tendenci je napodobovat. Pakliže u tohoto muže k něčemu takovému v dětství docházelo, mohla to být jedna z příčin útoku.

Rodinní známi ale tvrdí, že Adam Lanza pocházel z milující rodiny. Rodiče byli sice rozvedení, ale o oba syny láskyplně pečovali.
Podle zkušeností z vlastní praxe vím, že někdy přepečlivá "skleníková" výchova vede právě k opačným reakcím. Tito lidé pak mohou být stejně agresivní, jako například týrané děti.

Pokud vyrůstal ve skleníkovém prostředí a neměl příležitost ke kontaktu s vrstevníky, nenaučil se normálně klukovsky prát, tak to může vést ke kumulaci vnitřní agresivity. Tomu by napovídalo i to, že jako první zastřelil svojí matku. Stejně tak to mohla vyvolat i přehnaně protektorská výchova. To jsou ale jen spekulace.

Jak si vysvětlujete, že se člověk, který sice měl zvláštní chování, ale nikdy neprojevoval známky agresivity, jednoho dne rozhodne povraždit dvacet malých dětí?
Pravděpodobně celý život trpěl nedostatkem sociálních kontaktů. Takový člověk si to uvědomuje, ale nedokáže to řešit, právě kvůli nedostatku sociálních dovedností. Trpí tím a nakonec se takto pomstí společnosti za svůj mindrák. Nejspíš si tak kompenzoval pocity, které prožíval celý život.

Lze na chování člověka poznat, že se schyluje k takovému extrémnímu činu?
Těžko. Takovéto lidi prozradí pouze, když to například předem napíší na internet nebo se najde nějaký jejich deník. Ale jinak to poznáte těžko. Jeho rodina a nejbližší lidé jsou zvyklí na zvláštnosti jeho chování. Vidí, že od malička je jiný, takže i kdyby tu byly nějaké signály, tak tomu nepřičítají větší význam.

Psycholog Jiří Jelen

Psycholog Jiří Jelen

Má takovýto člověk emoce? Prožívá city jako běžní lidé, když dokáže chladnokrevně postřílet malé děti?
Právě že má sníženou schopnost soucítění. Vůči jiným lidem je emočně chladný. Nemá pocit viny ani výčitky svědomí.

Poruchou člověk trpí často řadu let, co je tím zásadním impulsem, že se nakonec rozhodne k takovému brutálnímu činu?
Spouštěcím mechanismem bývá nějaký stres, bezprostřední frustrace. Hypoteticky mu někdo třeba řekl: "Ty jsi jsi jinej, divnej", nějakou nadávku a přerostlo to mez jeho únosnosti, která je navíc snížená.

Pokud existuje podezření na takovouto poruchu, je možná nějaká prevence?
Když se to zachytí včas, tak by, stejně jako u jiných poruch, takovému vyvrcholení měly zabránit psychiatrické kontroly. Ale pokud nikam nechodil, nikde se neléčil, neměl si s kým povídat, tak se to v něm mohlo nahromadit. Prevencí je hlavně včasná diagnostika a potom pravidelné psychoterapeutické vedení.

Amerika je o pár let napřed. Podobné útoky lze čekat i u nás

Jak si vysvětlujete, že k podobným tragédiím dochází nejčastěji v USA? Je to jen kvůli rozšíření střelných zbraní? Vždyť člověk může vraždit i jiným způsobem...
Amerika vždycky byla, je a pravděpodobně bude, pokud jde o vývoj společnosti, napřed. To, co se děje v Americe dnes, lze očekávat za pár let i v Evropě. Takové jsou všechny prognózy.

Fotogalerie

Proč tomu tak je?
Je tam narozdíl od Evropy smíšená, nestálá populace. V Evropě jsou určité rodové tradice. Tyto tradice, morálka, etické zásady a principy chování přechází z generace na generaci. V Americe je nesmírná sloučenina nejrůznějších lidí, což podle mě více podmiňuje poruchy chování, je tam více poruch osobností i více agresivity. Proto se všechny pozitivní i negativní excesy objevují právě tam. Do Evropy přichází se zpožděním.

Můžeme tedy očekávat, že k podobným brutálním útokům začne docházet i v Evropě, respektive v Česku?
Bohužel, takové jsou prognózy. Když se jen zamyslím nad svými posudky, tak například mravnostní delikvence se za poslední dobu nesmírně rozšířila. Lze očekávat, že vývoj tady bude spíše nepříznivý. To je ta negativní, druhá stránka demokracie a svobody.

Pokud jde o zbraně, jsem velký zastánce toho, aby držitelé střelných zbraní procházeli povinně psychologickým vyšetřením, ale neustále narážím na to, že by to bylo omezování osobní svobody. V našich podmínkách se často dějí trestné činy s legálně drženými zbraněmi. Psychologické vyšetření by pravděpodobně snížilo počet takovýchto případů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Medvěd na Sibiři ukradl lovci dvě pušky, muž teď musí zaplatit pokutu

Chalupa uprostřed sibiřské tajgy, z které nezbedný medvěd ukradl 57letému lovci...

Pokutu v neznámé výši musí zaplatit sibiřský lovec, kterého ruské úřady potrestaly za ztrátu dvou střelných zbraní....

Zeman na Urale chválil Zetor, pak dostal doktorát a uctil legionáře

Prezident ČR Miloš Zeman a gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kuvašev na...

Miloš Zeman v poslední den své návštěvy Ruska zavítal do Jekaterinburgu. Zúčastnil se semináře o spolupráci českých...

Vlády v Zimbabwe se ujal „Krokodýl“, zdědil zemi v totálním rozkladu

Prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa na své inauguraci v Harare (24. listopadu...

Po dlouhých dekádách vlády Roberta Mugabeho má Zimbabwe nového prezidenta. Bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz