Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet přijatých uprchlíků by měl být nula, říká expert Švédských demokratů

  11:28aktualizováno  11:28
Stockholm (od zpravodaje iDNES.cz) - Strana Švédští demokraté zaznamenala během uprchlické krize strmý nárůst popularity. Podle stranického experta na migraci Markuse Wiechela by Švédsko ročně nemělo přijmout jediného uprchlíka. Evropané se nesmí přizpůsobovat zvykům uprchlíků, sdělil v rozhovoru pro iDNES.cz.

Markus Wiechel | foto: SD.se

Jak se Švédští demokraté staví k probíhající uprchlické krizi?
Podle nás si Švédsko jednoduše nemůže poradit s tak velkým počtem lidí, kteří během uprchlické krize přichází. A to z ekonomických i sociálních důvodů. Myslíme si, že současný postup není dlouhodobě udržitelný. Naším přáním tedy je uzavření hranic pro žadatele o azyl, protože v naší částí světa v současnosti nemáme žádnou válku nebo nic podobného.

Markus Wiechel

Markus Wiechel se narodil 15. dubna 1988 ve švédském Ljungsbro. Od roku 2012 zasedá za stranu Švédští demokraté v parlamentu. V roce 2014 byl zvolen členem městské rady v Norrköpingu. Ve straně Švédští demokraté je mluvčím v otázkách migrace a uprchlické krize.

Strana Švédští demokraté vznikla v roce 1988. V současnosti je třetí nejsilnější partají ve švédském parlamentu. Švédští demokraté se domnívají, že přistěhovalectví, islamizace, Evropská unie a globalizace ohrožují švédskou kulturu. Strana si proto přeje volnější spolupráci mezi Švédskem a ostatními evropskými státy.

Švédsko by tedy podle vašeho názoru nemělo uprchlíky vůbec přijímat?
Ne, je to podle mě velmi neefektivní způsob, jak pomáhat lidem v nouzi. Místo toho bychom měli zvýšit objem financí na pomoc v zahraničí. Lidé, kteří přišli do Švédska, na své cestě procestovali celou řadu takzvaných bezpečných zemí. Měli bychom je tedy považovat za ekonomické migranty spíše než za uprchlíky.

Jaká opatření v boji proti uprchlické krizi prosazují Švédští demokraté?
V současné situaci musíme zajistit stabilní podmínky v uprchlických táborech a ubezpečit se, že státy bezprostředně sousedící z krizovými regiony dostanou takovou finanční pomoc, aby uprchlíci nemuseli cestovat dál do Evropy. Takový postup podle mě také nejvíce pomůže lidem, kteří tuto pomoc skutečně potřebují. Ve Švédsku pak musíme prosadit taková opatření, aby k nám migranti nadále necestovali kvůli benefitům našeho sociálního systému.

Média vás často označují za krajně pravicovou stranu. K čemu se hlásíte?
Švédští demokraté jsou podle mě názorově ve středu politického spektra. Naší politiku budujeme na sociálně konzervativních základech s nacionalistickým pozadím. V některých otázkách máme blíž k sociálním demokratům, v jiných zase ke švédským konzervativcům.

Öresund

Ze slavného mostu je pomník uprchlické krize

Pokud ještě zůstaneme u toho, jak jste prezentováni v médiích. Četl jsem několik článků, ve kterých vás novináři obviňují z tiché podpory žhářských útoků proti azylovým centrům ve Švédsku. Jak se vaše strana staví k takovým obviněním?
S těmito útoky nemáme nic společného. Opakovaně jsme již prohlásili, že takové útoky rozhodně neschvalujeme. Naopak je odsuzujeme jako zcela nepřijatelné.

Jaký postoj mají podle vás obyčejní Švédové k uprchlíkům?
Spousta našich občanů podle mě v poslední době mění názor. Začínají věřit, že situace je neudržitelná. Na vlastní oči vidí, jak se zhoršuje jejich životní úroveň, zatímco vláda stále zvyšuje daně. Napětí a určitá segregace ve společnosti se stále zhoršují. To vše je jen následkem naší politiky otevřených hranic.

Všichni jsme rasisté

Rozhovor s šéfem dánského centra pro běžence

Až donedávna otevřené hranice tedy považujete za největší chybu současné vlády?
Ano. Největší chybou je, že sem prostě nechají přijít téměř každého

Vaše strana se dlouhodobě staví proti přijímání uprchlíků. Není to z vaší strany poněkud populistické?
Není. Taková stanoviska zastáváme od počátku našeho vzniku. Proti imigraci jsme byli i v době, kdy to bylo ve Švédsku krajně nepopulární. Věříme v jednotu v rámci naší země. Tu nadřazujeme multikulturní společnosti.

Jak se stavíte k posledním krokům vlády, která začíná přitvrzovat svou uprchlickou politiku?
Vláda začíná dělat kroky správným směrem, což je podle mě dobře. Bohužel však stále nedělá dost, aby snížila počet lidí, kteří do Švédska přichází. Švédští demokraté razí názor, že počet přijatých uprchlíků za rok by měl být nula. Spousta lidí by měla být vrácena do jiných zemí, protože Švédsko rozhodně nebylo prvním bezpečným státem, na jehož území při útěku před válkou vstoupili

Malmö

Nebojíme se, říkají obyvatelé města, které je vstupní branou do Švédska

V souvislosti s přistěhovalci se nejen ve Švédsku v poslední době řeší také problematika takzvaných no-go zón. Jak by se podle vás situace v no-go zónách měla řešit?
Je to jednoduché – přísnější zákony a více policistů a dalších bezpečnostních složek. Musí mít více možností, jak řešit situace v no-go zónách. Podle mě bychom měli zajistit, aby v případě nutnosti mohli požádat o pomoc i armádu.

Je podle vás možné, aby se uprchlíci úspěšně integrovali v Evropě?
Proces integrace v evropských zemí byl velmi složitý už v době, kdy byl počet uprchlíků mnohem nižší. Já nicméně zastávám názor, že uprchlíci by se měli spíše asimilovat než integrovat. Nemůžeme akceptovat, aby se Evropané adaptovali na kulturní i společenské zvyky uprchlíků.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Rusy naštvalo zneuctění Koněva v Praze. Pomník doplní vysvětlující cedule

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Ruská média informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda, k případu...

Dvě dekády ve 30 sekundách. Časosběrné video NASA ukazuje, jak Země "dýchá"

Střídání ročních dob NASA

Ve svém unikátním časosběrném videu zachytila NASA dvacet let proměn ročních období na Zemi. Animace nasbíraných dat...

Zpití Rusové stříleli po vysokém vedení, pět okresů připravili o proud

Ilustrační foto.

Dva roky se nesmějí dotknout alkoholu dva lovci z Jakutska, kteří na počátku října připravili o elektrický proud 69...Najdete na iDNES.cz