Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jurečka: Kuřecí maso z Polska se jen přebalí a je z něj český výrobek

  7:43aktualizováno  7:43
Pokud je zásadní rozdíl mezi tím, co je uvedeno na etiketě u potravinářských výrobků, a jejich složením, měly by podle příštího ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL začít padat i milionové pokuty. Chce změnit to, že teď se klidně může stát, že se doveze kuřecí maso z Polska, přebalí se a je z něj rázem český výrobek.

Budoucí ministr zemědělství | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Jste soukromý zemědělec a jezdíte rád na traktoru. Kdy jste se na něm naposledy svezl?
Naposledy mezi vánočními svátky.

Počítáte s tím, že na to najdete čas i jako ministr zemědělství?
Už jsem byl samozřejmě upozorněn, že jako ministr musím skončit s podnikáním, takže to musím nějakým způsobem vyřešit, protože jsem OSVČ. Chtěl bych si uchovat tu možnost, když budu na víkend doma a bude se to hodit, když budou třeba žně, abych vypomohl.

Abyste nevyšel ze cviku? Přece jen pozice ve vládě je nejistá věc, že?
Přesně tak, abych nevyšel ze cviku. Je to hodně nejistá pozice.

Toho popletu beru od prezidenta s nadhledem

Jak se těšíte na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. On o vás použil slovo popleta v narážce na to, že jste jeho vrávorání nad korunovačními klenoty charakterizoval k "namazanému ruskému mužikovi". To může být ostrá rozprava. Nemáte z toho obavy?
Té rozpravy se nebojím, já se na to setkání i trošku těším. Jestliže je tři čtvrtě roku mezi námi něco, co visí ve vzduchu, tak není nic lepšího, než se o tom pobavit mezi čtyřma očima. Očekávám, že i na toto téma může dojít. Toho popletu beru s nadhledem. Některé výroky politiků si nemůže brát člověk osobně. Já jsem v tu dobu komentoval něco, co jsem opakovaně na záběrech České televize viděl, a měl jsem indicie k programu prezidenta v ten den, tak jsem takový komentář dal.

Teď trochu vážnější otázka. Nabídnete nějakou pozici na ministerstvu zemědělství současnému ministrovi Tomanovi?
My jsme o tom hovořili. On sám to téma otevřel a řekl, že by se rád vrátil do soukromé sféry a možná i do čela Potravinářské komory. Domluvili jsme se, že spolu budeme intenzivně komunikovat po odborné stránce. A když bude formální nebo neformální poradce, aby byla zajištěna kontinuita.

Při vyjednávání o vládě se o zemědělství hodně bojovalo. Můžete jednoduše říci, proč lidovci stáli o toto křeslo více, než o kterékoli jiné?
První důvod je ten, že z našich průzkumů vyplývá, že to, s čím nás lidé nejvíce spojují, je kompetentnost v otázkách venkova. Chtěli bychom také navázat na období, kdy Josef Lux byl velmi dobře vnímán jako ministr zemědělství. I lidé z jiných politických stran říkají, že byl nejlepším polistopadovým ministrem zemědělství. Máme v tomto sektoru spoustu priorit a myslíme, že jsme schopni mu dát nějaký řád, aby se ten sektor stal významnější.

Patří mezi ty priority KDU-ČSL, aby byl rychle vydán majetek, který nárokuje katolická církev?
Nepatří mezi priority, aby byl co nejrychleji vydán. Já říkám, že je třeba, aby byl vydán řádně, podle toho, jak má konat státní správa, v tomto případě pozemkový úřad.

Kandidát KDU-ČSL na ministra zemědělství Marian Jurečka

Do jakého typu obchodu chodíte nejčastěji kupovat potraviny? A díváte se na to, jestli jsou to domácí, nebo dovážené potraviny?
Já osobně tomu přikládám velkou váhu. Snažím se, aby i moje manželka tomu přikládala velkou váhu. Osobně nejčastěji chodím nakupovat do tří obchodů. Jeden jsou potraviny u nás v obci, malý obchůdek, kteří mají naši dobří známí. Nakupuji také v jednom obchodě kvalitní uzeniny od místního zemědělského družstva a pak mám přítele, který má mléčnou farmu. U něj nejčastěji nakupuji mléčné výrobky.

Zákazník dnes neví, odkud jsou komodity, z nichž je potravina

Do koaliční smlouvy jste dali, že zavedete přísná pravidla pro obchodní řetězce, aby došlo ke zlepšení kvality prodávaných potravin, a že budete usilovat o transparentní značení jejich původu. Jak přesně chcete pravidla zpřísnit, co by se změnilo?
Dnes je velký problém, že zákazník se může dozvědět, že potravina byla vyrobena v České republice, ale mnohdy se už nedozví, odkud pochází většina komodit, ze kterých ta potravina byla vyrobena. Klidně se může stát, že je dovezeno maso ze třetích zemí nebo v rámci Evropské unie z Polska třeba kuřecí maso, které je tu jen přebaleno nebo lehce zpracováno, a ten výrobek může obdržet značku Klasa. A většina lidí si myslí, že kupuje plně domácí výrobek. Takže to je jedna věc, aby bylo jasně definována země původu alespoň většinové komodity plus to, kde to bylo zpracováno, a aby se to zákazník jednoduchou formou dokázal dozvědět.

Rozhovory iDNES.cz

Server iDNES.cz v příštích týdnech přinese rozhovory se všemi kandidáty na ministry v nové vládě. Seznam rozhovorů se tak bude postupně rozšiřovat.

Počítáte s přísnými tresty za nedodržení složení výrobku na etiketě. Jak vysoké by podle vás mohly být, zvýšil byste je oproti současnému stavu? Jak vysokou sankci byste si dokázal představit pro obchodní řetězec, který by neuváděl přesně to, co zákon nařizuje?
Dnes už zákon o potravinách a tabákových výrobcích umožňuje dát pokutu až padesát milionů korun, pokud bude zásadní rozpor mezi tím, co je uvedeno na etiketě, a složením výrobku. Ale to se vůbec nepoužívá. Nejvyšší pokuta za rok 2012, protože za rok 2013 ještě statistiku nemám, byla 750 tisíc korun jednomu obchodnímu řetězci. A součet všech pokut byl 5,5 milionu korun. A já bych byl opravdu rád, aby pokuty od kontrolních orgánů při závažných pochybeních, a ta pochybení tady jsou, šly do desítek milionů korun. Pokuta nemá být nástroj šikany, ale má vychovávat. Pokud se ukáže, že opakované pokuty a jejich výše nevychovávají, tak je třeba přistoupit k opravdu vysokým pokutám. Bude jich třeba několik exemplárních, ale dokáží navodit atmosféru na trhu.

Co přesně si máme představit pod tím, že chcete dosáhnout potravinové soběstačnosti v základních komoditách? Co když jsou tu lidé, kteří cíleně dávají přednost tomu, že si chtějí kupovat některé potraviny zahraniční?
Většinově zaznamenávám spíše argument, že by lidé rádi nakupovali kvalitní potraviny s přiměřenou cenou. Samozřejmě může být skupina lidí, která bude dávat přednost výrobku ze zahraničí z různých důvodů. Ale když to vezmu třeba u jogurtů, neliší se jejich kvalita a chuť podle země původu. Když se vrátím k původní otázce, jde o to, abychom u těch výrobků, které jsme u nás schopni vyrábět, směřovali k soběstačnosti. Tam, kde máme nadprodukci, využít toho, že tady máme kvalitní technologie, umíme tu výrobu. To je třeba otázka mléka nebo hovězího masa, tak aby tady docházelo ke zpracování. Uvedu příklad. Dnes vyvážíme mléko jako základní surovinu. Především Němci a Italové dokáží tomu výrobku dát nějakou přidanou hodnotu, udělají tam finální produkt, zaměstnají lidi a dovezou ty výrobky k nám a my je tady nakupujeme.

Moje filozofie je investice do prvovýroby, říká Jurečka

Jednou z vašich priorit bude nastavení pravidel pro rozdělování zemědělských dotací v následujícím období. Naznačte svou představu.
Chtěl bych, aby v této věci bylo rozhodnutí maximálně konsensuální, po diskusi s odbornou zemědělskou veřejností a nevládními organizacemi. Moje filozofie je taková, že pokud chceme, aby naše zemědělství bylo konkurenceschopné, musíme umět dobře podporovat investice právě do toho, aby prvovýrobce uměl zpracovat komoditu do finálního produktu, to znamená abychom posílili investice do prvovýroby, ale to je opravdu třeba dobře vydiskutovat s odbornou veřejností.

Česká republika se dlouhodobě potýká s čerpáním evropských peněz. Kritici říkají, že je to zčásti dáno i množstvím těch operačních programů. Bude vaše KDU-ČSL chtít, aby se jejich počet nějak výrazně snížil?
Již teď je návrh, že by se počet operačních programů měl snížit skoro o polovinu. Méně než deset programů, to by asi bylo nereálné. Dnes je to nastaveno okolo počtu patnáct, nepletu-li se. U nás je problém v tom, že i ty systémy, které jsou dobře napsané na papíře, často narážejí na mentalitu lidí, kteří mají tendenci některé věci zneužívat za každé situace. A to nezměníte nastavením pravidel, spíš filozofií uvažování lidí.

První místopředseda KDU-ČSL a budoucí ministr zemědělství Marian Jurečka.

Jak to bude s návratem zelené nafty? Vratka daně by podle vás měla být čtyřicet procent, nebo šedesát procent? A bude to už letos?
Zelená nafta by se měla vrátit. Je reálné to dokázat už v průběhu letošního roku. Osobně si ji dovedu představit mezi 30 a 40 procenty. Vrátit to na těch 60 procent, k tomu asi nebude vůle, protože i těch 40 procent bude znamenat výpadek 1,4 miliardy korun. Je třeba to vydiskutovat s ministrem financí, zda tento výpadek bude zásadní a jakým způsobem ho dokážeme vykrýt.

Nový tendr na šéfa Lesů ČR je jedno z možných řešení

Počítáte s tím, že bude vypsáno nové výběrové řízení na šéfa Lesů ČR?
Chci se, pokud budu ministrem, seznámit s celým výběrovým řízení, s výsledky od výběrové komise a případně se setkat se všemi uchazeči, kteří byli v posledním kole výběrového řízení. A na základě toho potom rozhodnout, zda jmenovat toho, koho doporučila výběrová komise. Druhá možnost je vybrat někoho z těch, kteří byli v posledním kole. Třetí možnost je vypsat nové výběrové řízení. Dokud nebudu mít nastudované podklady, bylo by špatně říkat, která varianta by měla mít přednost.

Chcete změnit systém udělování zakázek na těžbu dřeva ve státních lesích, aby se k nim mohly dostat malé a střední regionální firmy. Kdy se toho můžeme dočkat?
Tato změna může nastat v řádu jednoho roku, nebo se může postupně naběhnout k tomuto principu, protože některé kontrakty jsou dlouhodobé, ale postupně budou nabíhat nové. V řádu jednoho roku lze už tato kritéria promítnout do praxe ve větším měřítku.

Jaký vliv bude mít na vaše působení a rozhodování ve vládě to, že váš koaliční partner, předseda hnutí ANO Andrej Babiš, je významný podnikatel v potravinářství i některých dalších oborech?
Samozřejmě že tím, že se Andrej Babiš v oblasti zemědělství a potravinářství velice dobře orientuje, bude určitě promlouvat do některých věcí. Já jsem ale připraven o těch věcech jen diskutovat, nenechat si rozhodně diktovat to, jak ten resort má postupovat. Respektuji to, že je tu koalice. To, že má nějak společně postupovat. Ale je tu už jasně daný koaliční program a já nejsem ten, kdo by si nechal diktovat - takhle to budeš dělat, protože já jsem pan předseda Babiš.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz