Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhazujete za kampaň, káral politiky Ota Černý. Omezíme to, slíbili

  22:53aktualizováno  22:53
Budeme v budoucnu šetřit na předvolební kampani, slíbili při další předvolební debatě ČT lídři středočeských kandidátek politických stran. Přiměla je k tomu otázka šéfa sportu České televize Otakara Černého, který je coby host Otázek káral, že nesmyslně rozhazují za svůj marketing.

V debatě vystoupili Stanislav Grospič (KSČM), Milan Urban (ČSSD), Miroslav Kalousek (TOP 09), Petr Bendl (ODS) a Kateřina Klasnová (VV). (12. května 2010) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Ve speciálu Otázek Václava Moravce se představila pětice místopředsedů stran - za ODS Petr Bendl, za ČSSD Milan Urban, TOP 09 reprezentoval Miroslav Kalousek, Věci veřejné Kateřina Klasnová a KSČM lídr středočeské kandidátky Stanislav Grospič.

Stěžejní část debaty se točila kolem financování kampaně, do níž strany investují desítky milionů korun. "Přitom je to celé politika pěstí, boxerských rukavic, pomluv. To lidi obtěžuje," rozvířil debatu šéf sportu České televize Otakar Černý, který se v dalším dílu Otázek Václava Moravce objevil jako osobnost regionu.

"Proč tak zbytečně rozhazujete?" ptal se Černý.

První model: výhra ODS

ODS 24 %
ČSSD 23 %
TOP 09 15,5 %
KSČM 12 %
Věci veřejné 9,5 %

Pětiprocentní hranici nepřekročili:
KDU-ČSL 4 %
Zemanovci 3,5 %
Strana zelených 3,5 %

Průzkum agentur SC&C a STEM pro pořad ČT Otázky Václava Moravce Speciál

"Lidé by nám řekli, že o nás nic nevědí, nejsme vidět a tak nás nebudou volit," hájil se Kalousek a vzápětí se obul do konkurentů. "Musím připomenout, že neděláme negativní kampaň, jelikož na ni nemáme peníze ani žaludek."

Kateřina Klasnová z Věcí veřejných nadhodila variantu zavést pro předvolební kampaň finanční strop. "Navrhujeme ho ve výši sto milionů korun," konstatovala.

"Měla by existovat dohoda stran, aby náklady klesaly, a tu by nikdo neměl porušovat. Na to dám ruku," nabízel Milan Urban, místopředseda ČSSD. Vyvolal však nesouhlas Petra Bendla z ODS, který také odmítl podanou ruku sociálního demokrata.

"Na kampaň ČSSD jde z krajských peněz víc jak 10 milionů korun. Pak se tím vytahují a platí to daňový poplatník," ohradil se Bendl, který jako jediný nepřistoupil na zavedení stropů. "Já podporuji snížení státního příspěvku. Když to ale zastropujeme, tak to stejně bude obcházeno, to se nedá zkontrolovat," kontroval Bendl.

Debatě středočeských volebních lídrů přihlížel zaplněný sál. (12. května 2010)

Debatě středočeských volebních lídrů přihlížel zaplněný sál. (12. května 2010)

Letiště Vodochody? Jednoznačně nechceme

Živější výměna názoru se před kamerami v kladenském divadle rozproudila i na téma možného rozšíření letiště Vodochody na mezinárodní. To už odmítlo podle místních starostů 30 tisíc lidí z okolí, obce pořádají referenda a protestní akce.

Politici se vesměs shodli, že mezinárodní letiště v blízkosti Kralup nad Vltavou nemá vzniknout. "Měl by se prošetřit prodej letiště společnosti Penta, což je společnost s nejasnou majetkovou strukturou. V Polsku jim z bezpečnostních důvodů neprodali zbrojovku," uvedla Klasnová.

Věci veřejné proti rozšíření letiště bojují už dlouho. Podaly například trestní oznámení na ředitele Vodochod Martina Kačura, který stál za podivným prodejem pozemků pro stavbu druhé dráhy na Ruzyni a později odešel s Pentou budovat Vodochody. (více o letišti čtěte zde)

"Názor občanu musí být rozhodující. Region je už nyní velmi průmyslově zasaže," řekl Grospič. "Respektujeme lidi v regionu, říkáme letišti jasné ne," přisadil si Urban. Klasnová však jeho slova vzápětí napadla. Připomněla totiž výroky jeho spolustraníka a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, jenž mezinárodní letiště ve Vodochodech podpořil v minulosti slovy: "Tak si lidé v okolí budou muset na hluk přesahující normy zvyknout."

Druhý model: výhra ČSSD

ČSSD 24,5 %
ODS 23 %
TOP 09 15,5 %
Věci veřejné 13 %
KSČM 11 %

Pětiprocentní hranici nepřekročili:
KDU-ČSL 3 %
Zemanovci 3 %
Strana zelených 3 %

Průzkum agentur SC&C a STEM pro Český rozhlas

"Pan Rath podporuje Vodochody, jelikož má svůj dům v Hostivici, kde by ho rušila druhá plánovaná ranvej v Ruzyni," zaútočila Klasnová na sociální demokraty.

"Škoda, že tato slova neřekl třeba pan Kalousek, k dámě musím mluvit jinak... Tohle nemá vůbec smysl komentovat, musím se zasmát. 'Ne' letišti platí pro celou ČSSD. Pokud pan Rath má jiný názor, je jen jeho individuální," ohradil se Urban.

Poslední průzkumy ve Středočeském kraji dávají ODS i ČSSD vyrovnané naděje. SC&C a STEM v modelu pro Českou televizi přiřkly těsné vítězství ODS, v modelu pro Český rozhlas vyhrála o píď sociální demokracie - viz. tabulky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Najdete na iDNES.cz