Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na platy učitelů chci dát 40 miliard, říká ministr školství Plaga

  20:00
Už když dostal nabídku stát se třetím ministrem školství za poslední rok, Robert Plaga věděl, že ani jeho jméno na dveřích ministerské pracovny nemusí dlouho vydržet. Přesto ji přijal. Měsíc poté, co ho Andrej Babiš uvedl do úřadu, je už ministrem v demisi.
Fotogalerie3

Ministr školství v demisi Robert Plaga (25.1.2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Chcete za současného stavu jen udržet úřad v chodu, nebo budete prosazovat konkrétní změny?
Pro tuto chvíli jsem pragmatický. Na to, abych tu maloval vzdušné zámky, situace opravdu není. Věcí, které je nutné řešit okamžitě, je tolik, že to člověka pohltí.

Na co se v příštích týdnech a měsících, kdy na sto procent budete ministrem, soustředíte?
Chystá se rozpočet pro další rok, a pokud mají růst platy učitelů, je potřebné rozfázování. V rozpočtu na rok 2019 se už musí objevit navýšené prostředky. A to nejen na platy v regionálním školství, vzdělávání probíhá i na vysokých školách.

Je reálné, že se to podaří? Zvýšení platů je prioritou všech stran včetně hnutí ANO, přesto na podzim učitelé hrozili stávkou, když to vypadalo, že jim už slíbené zvýšení vláda neschválí. ANO v té době řídilo i ministerstvo financí.
Pohled ministrů financí bývá takový, že mají jednu ošatku, ze které musí podělit všechny. Pokud mohu soudit z jednání vlády, rozpočtový proces by měl vypadat trošku jinak než v minulosti. Priority by měly být seskládány za všechny resorty na stůl a pak se půjde po prioritách bez ohledu na to, jestli ten resort je koaliční strany A nebo B. To ve mně vyvolává naději, že vzdělávání nepropadne mezi prioritami, jak se to stává, když se tři koaliční strany mezi sebou hrdlí. V tom vidím menšinovou vládu jako výhodnou.

Zmínil jste, že by rozpočet školství měl narůst o 50 miliard.
Téměř 40 miliard z toho je na navyšování mzdových prostředků. Na první pohled jde o velké, až šílené číslo, ale je nutné si uvědomit, že jsme dlouhou dobu tento sektor drželi hodně podfinancovaný. Chci být optimista.

To by pokrylo zvýšení platů na 130 % průměrné mzdy, jak chtějí odbory?
Na 150 procent.

To není jediné vyjednávání, které vás čeká. Nový šéf sněmovního školského výboru Václav Klaus kritizuje řadu změn, k nimž ve školství v posledních letech došlo. Nebojíte se častých názorových střetů?
Nebojím, konstruktivní polemiku považuji za přínosnou. Ale nebude zastírat, že naše názory nebudou vždycky stejné.

Václav Klaus mladší už má teď připravenou novelu, kterou chce zrušit povinnou předškolní docházku. Školky by podle ní také na rozdíl od legislativní úpravy, kterou prosadila Kateřina Valachová, od roku 2020 nemusely přijímat děti mladší tří let. Podpoříte ho?
O jeho návrhu vím, ale myslím si, že na hodnocení je ještě brzy. Zavedení povinné školky mělo své opodstatnění a já jsem zvyklý pracovat s tvrdými daty. Po jednom roce je na zásah brzy. Co se týče zajištění míst ve školkách pro dvouleté děti, už nám jich dnes 45 tisíc do školek chodí. Nejsem ale přesvědčen, že systém musí být nastaven tak, že každá školka má mít kapacitu pro všechny děti té věkové kategorie. Vnímám potřebu rodičů dávat do školek děti mladší tří let – tady je třeba najít shodu mezi potřebami rodičů a zájmy zřizovatelů. Takže na tom se s panem Klausem shoduji víc než na prvním případě.

V podobném duchu jste se vyjádřil i o inkluzi. Mluvil jste o tom, že by se nemusela do budoucna týkat všech škol nebo že by se školy mohly specializovat.
Především jsem řekl v reakci na spoustu hlasů, které hovoří o zrušení inkluze, že se inkluze týká tak velkého počtu dětí, které v tuto chvíli jsou v běžném vzdělávacím proudu (je jich téměř 70 tisíc), že není možné ji ze dne na den zrušit. Ty děti se v běžných školách vzdělávaly dávno před přijetím novely a nemůžeme je nechat spolu se školami, kantory a rodiči na holičkách. Má smysl se podívat na administrativu, která je poměrně složitá a zatěžující, a má smysl se podívat na finanční stránku, protože v tuto chvíli nemáme dost prostředků v rozpočtu. Co se týká věcné revize inkluze, ne všechny školy mají dnes podmínky k tomu, aby společné vzdělávání probíhalo ku prospěchu žáka.

Jaké podmínky? Personální?
Mimo jiné i personální. To znamená zkušenost pedagogů a nastavení pedagogického sboru.

Pro příští rok počítáte s náklady pět miliard, v rozpočtu máte pro inkluzi jen dvě miliardy. Jak je možné, že se ministerstvo v odhadech nákladů tak netrefilo?
Nejvíce stojí platy asistentů pedagoga. Ministerstvo nastavilo systém tak, že na každého z nich posílá prostředky odpovídající zařazení do osmé platové třídy a pátého platového stupně. Ukázalo se ale, že část asistentů pedagoga je zařazena do nižší platové třídy a pobírá méně, školy ale dostávají od státu peníze na platy v plné výši. Prostředky posílané navíc jsou připisovány inkluzi a na základě toho říkáme, že inkluze je příliš drahá, ale ve skutečnosti na ni nejsou použity.

Týká se to i materiálních podpůrných opatření. Nechávám si zpracovat analýzu, jestli nejsou nakupována za výrazně nižší ceny, než kolik na ně platíme. Pak by to bylo stejné jako u asistentů pedagoga. Pokud normativně určím, že tablet bude stát 10 tisíc, ale v reálu ho lze koupit za tři tisíce, není vyúčtovaných 10 tisíc nákladem na společné vzdělávání.

A tím byl způsoben rozdíl v odhadu? Náklady převyšují peníze, které na to ministerstvo má připravené, více než o sto procent.
Ne zcela, samozřejmě. U asistentů pedagoga je ale stále rozdíl mezi skutečným zařazením a vyplácenou částkou v řádu stamilionů, i když to vyhláška minulý rok v srpnu upravila.

Kolik stála péče o znevýhodněné děti dříve? I před inkluzí ministerstvo posílalo do škol peníze na platy asistentů pedagoga nebo na kompenzační pomůcky.
To je základní problém – nikdo z nás není schopen říct přesné číslo. My se dnes ve veřejném prostoru bavíme o tom, že náklady narostly z nuly na pět miliard, ale ono to tak není. Část z toho platily kraje z rezervy, na kterou jim také posíláme prostředky. Tato rezerva sloužila právě k těmto účelům. Ale zpětná vazba od krajů směrem k ministerstvu není. Nikdo není schopen dát přesnou odpověď.

Kolik bude inkluze stát v příštích letech?
To nejsem schopen říct. K odhadu se dostaneme postupně, až za námi bude rediagnostika všech dětí. V tuto chvíli nejsme schopni říct, jestli bude ještě nárůst, nebo jestli se udržíme na té hladině, která je teď. Znamená to mít konečně jasnou představu o tom, kolik už dávno existující inkluze stojí a kde jsou kritická místa.

Bude ministerstvo omezovat vznik nových soukromých škol? Loni ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) přidala nové podmínky, které omezují zápis nových škol do školského rejstříku. 
Vyjdu z tvrdých dat, která mám. V roce 2015 jsme povolili tři čtvrtiny nových škol a v roce 2016 to bylo 46 procent, což znamená pořád polovinu. Není to tak, že by uvnitř úřadu existoval striktní pokyn soukromé školy nepovolovat. Vnímám to spíš jako poplašnou zprávu. Zároveň ale říkám, že ve chvíli, kdy stát něco platí z veřejných prostředků, má mít možnost to regulovat. Jinak vznikají nezastavitelné finanční nároky. Nikdo se nechystá rušit soukromé nebo církevní školy. Ovšem ve vazbě na změnu financování regionálního školství je legitimní otevřít debatu o způsobu a míře financování soukromého školství.

Rozhovory se členy vlády

O rušení se vede diskuse i v případě v případě víceletých gymnázií. Jestli je rušit, nebo nerušit.
Problém víceletých gymnázií je dlouhodobý, k našemu školskému systému se vždycky něco přicvaklo jako vlaštovčí hnízdo a dál se to neřešilo. Podobně dlouhodobý problém představují i vyšší odborné školy nebo kapacita středních škol v jednotlivých regionech. Víceletá gymnázia a jejich roli v systému vnímám jako záležitost, která se nedá vyřešit během krátké doby. A zde je třeba připomenout, že jsem ministrem v demisi.

Jaké máte představy o své kariéře, pokud nebudete ministrem?
Vrátím se na pozici náměstka pro vysoké školy, vědu a výzkum. Pokud budu ministrem, tak uvidíme.

Jaká je pro ten případ vaše vize pro školství?
Není to o vizi Roberta Plagy. Musíme otevřít diskusi a najít širokou shodu v tom, jak má vypadat vzdělávací systém za deset nebo dvacet let, kam chceme směřovat.

Dlouhodobá vize školství bolestně chybí už dlouho. Myslíte si, že dokážete otevřít diskusi a dojít v ní ke shodě za jedno volební období?
V konkrétním detailu ne, ale na směru a základních konturách bychom se shodnout měli.

Jaká je vaše představa o tom, jak by to mělo vypadat?
To vám prozradím ve chvíli, kdy budu ve vládě s důvěrou a budu mít mandát diskusi zahájit.

Střední školy

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Orbán změnil ústavu, vadí LGBT+ i „zrádci národa“. Odpůrci blokovali parlament

Maďarský parlament v pondělí schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Pro změny hlasovalo 140 poslanců, proti bylo 21. Přijatá novela základního zákona...

14. dubna 2025  18:42,  aktualizováno  20:47

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

14. dubna 2025  20:43

Už žádný „check-in“. Letectví čeká revoluce, místo pasů postačí digitální průkaz

Cestování letadlem by do tří let mohlo projít největšími změnami za posledního půl století, uvedl britský server The Times s odvoláním na expertní organizaci OSN. V praxi by to mělo znamenat, že se...

14. dubna 2025  20:02

Za válku mohou Putin, Biden a Zelenskyj, míní Trump. Mluví o milionech mrtvých

Ve válce na Ukrajině jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa miliony mrtvých, a to kvůli třem lidem – ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi, americkému exprezidentovi Joeu Bidenovi a...

14. dubna 2025

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Stačilo říct: Mrzí nás to. Známý matky oběti z fakulty promluvil, proč si vzala život

Premium

K Lence Šimůnkové, mamince dívky zavražděné na filozofické fakultě, měl poslední rok blízko. Nyní pro MF DNES promluvil o důvodech, proč žena v sobotu spáchala sebevraždu. Podle něj doufala v...

14. dubna 2025

Havlíček vede ANO v Praze do voleb, potvrdil krajský sněm. Utká se Černochovou

Kandidátku pro podzimní volby do Sněmovny schválila pražská organizace opozičního hnutí ANO. Povede ji místopředseda Sněmovny a první místopředseda hnutí Karel Havlíček, který je také v čele stínové...

14. dubna 2025  9:25,  aktualizováno  19:58

Aktivní střelec i zdrogovaná trojice. Policisté cvičili v ČNB krizové situace

K budově České národní banky přijíždějí policejní vozy. Vyskakují z nich zasahující jednotky se zbraněmi v rukách a rychle míří do budovy. Tentokrát se však o „ostrý“ zákrok nejedná. Policisté tu...

14. dubna 2025  19:21

Čtyřkolka, vrtulník i sanitka byly v akci kvůli zlomené noze v těžkém terénu

V neděli došlo na Vyškovsku k záchranné akci, do které se zapojily všechny složky IZS. V lese nedaleko obce Račice-Pístovice si žena zranila nohu, ale nemohla se vyprostit sama, a tak si zavolala...

14. dubna 2025  18:55

ANO a SPD opět dávají vládě košem, odmítají jít na schůzku o pobytu cizinců

Jednání o změně azylového zákona s nastavením pravidel migrace s ministrem vnitra Vítem Rakušanem se opozice nezúčastní. Po hnutí ANO to odmítlo i SPD. Nezájem jednat s Rakušanem zdůvodnilo hnutí...

14. dubna 2025  18:29

Na D5 pobíhal vlk, srazilo ho auto. Zvíře nehodu nepřežilo

Na dálnici D5 nedaleko Nýřan na Plzeňsku pobíhal v noci ze soboty na neděli vlk. Jeden z projíždějících řidičů zvíře svým autem srazil, šelma nehodu nepřežila. Vlk bude nyní poslán na pitvu.

14. dubna 2025  18:26

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Pozor, jsi unavený! Chytré triko z liberecké univerzity probudí klimbajícího řidiče

Triko se senzory z liberecké univerzity probudí usínajícího šoféra. Podle vědců je spolehlivější než systémy zabudované v autech. Smart triko by mohli oblékat řidiči maximálně za tři roky. A nejen...

14. dubna 2025  18:11

Fréza prorazila cestu k Luční boudě, bariéra má do šesti metrů

Horská silnice mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších už je volná. Rolbaři rozhrnovali sníh víc než týden, sněžná fréza dnes odpoledne prorazila poslední úseky. V traverzu dosahovala navátá vrstva...

14. dubna 2025  18:09