Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči metra zkracují na Smíchově peron, aby viděli

  16:31aktualizováno  16:31
Strojvedoucí metra mají v některých stanicích špatný výhled. Aby viděli dobíhající lidi, musí zastavit dřív, než jim určuje značka. To se stalo i ve středu na Smíchovském nádraží, kde cestující zapadla nohou pod vlak. Kamery ukázaly, že zadní dveře byly těsně na hranici nástupiště.

Branka, za kterou spadla cestující z otevřených dveří metra. | foto: Metroweb.cz

ANIMACE: Zastavení soupravy podle kamer

Přeplněná souprava metra zastavila na Smíchovském nádraží ve středu kolem 7:30. Svědkyně popsala iDNES, že se náhle ozval křik: "Někdo spadl pod vlak!" Podle ní byly poslední dveře soupravy těsně u branky na konci nástupiště.

"Nikdo přesně nevěděl, co se stalo. Jedna paní na nástupišti křičela, ať zastaví metro. Když jsem se podívala ven, žena se sbírala ze země za kovovou brankou. Ty dveře musely být otevřené těsně na konci nástupiště, jinak by ta žena nemohla sklouznout až za branku," upřesnila iDNES důvěryhodná svědkyně.

Žena sklouzla do mezery
Dopravní podnik (DP) ještě ten den zkontroloval záběry z kamer. Ty podle něj prokázaly, že souprava stála všemi dveřmi na úrovni nástupiště. Pomocí výpovědi strojvůdce se navíc podařilo upřesnit, jak vše probíhalo.

Žena, která zřejmě u dveří nezvládla nápor cestujících v soupravě, udělala krok a přitom se jí noha zaklínila mezi soupravu a nástupiště. Mezera je zde totiž větší, než na peroně, a začíná už před bezpečnostní brankou. Cestující pak spadla do prostoru mezi vlak a branku, proto ji svědkyně viděla mimo veřejné nástupiště.

Strojvedoucí se mezitím dozvěděl, že by někdo mohl být v kolejišti. Událost nahlásil na dispečink, vlak zajistil a s technikem šel zkontrolovat koleje. Nikoho nenašli, ale jedna cestující v zadním vagonu jim řekla, že uklouzla a noha ji zapadla mezi hranu nástupiště a soupravu. Prý se jí ale nic nestalo.

Problém je jen na jedné koleji
Souprava v každém případě zastavila těsně na hranici nástupiště u bezpečnostní branky, i když je smíchovské nástupiště jedno z nejdelších. Podle několika čtenářů iDNES se to tam stává často.

"Na Smíchovském nádraží je ve směru do centra vykousnutý peron ještě na nástupním prostoru pro cestující. Taky jsem tam málem jednou zahučel, když mi podjely boty na uklouzaném nástupišti při rychlém nástupu zadními dveřmi," uvedl čtenář s přezdívkou Maly33.

Další čtenář si všiml, že souprava staví zadními dveřmi na hranici peronu jen ve směru do centra.

Strojvůdci zastavují dřív úmyslně
Podle strojvůdců je důvod jednoduchý. Ve směru do centra jim totiž brání ve výhledu z kabiny schody, které sahají do haly a končí až za kabinou řidiče, takže strojvůdce nevidí na lidi, kteří z nich sbíhají. Aby je měl v zorném poli, zastaví kousek před značkou.

V opačném směru přitom tento problém strojvůdci nemají, protože peron začíná až za schodištěm.

"Když se na Smíchově zastaví na druhé koleji podle značení, není na schodiště vůbec vidět. Navíc jsou přední dveře v zrcátku v mrtvém bodě, takže se špatně kontroluje, zda ve dveřích někdo nezůstal, nebo zrovna nevbíhá," řekl iDNES jeden ze strojvůdců.

Šéf centrálního dispečinku DP Jan Cibulka však k tomu nevidí důvod. "Strojvedoucí má na svém stanovišti obrazovky, na kterých má prostor podél celé soupravy. Na schodiště nemusí vidět, aby na někoho čekal. Zda někoho nepřivřel do dveří, si zkontroluje na obrazovce," uvedl pro iDNES.

Mrtvý bod v zrcátku podle něj řeší právě kamera, nebo se může řidič v kabině nahnout, aby se mu úhel změnil.

Podle strojvůdců však je často obtížné najít u monitorů správnou polohu. Na Smíchovském nádraží je však třeba kontrolovat čtyři schodiště, které na nástupiště vedou. Řidiči pak raději zastaví dřív. "Zadní dveře jsou pak těsně u branky, záleží na zkušenostech strojvůdce," dodal strojvedoucí.

Projektanti neberou ohled na provoz
Ke stejnému problému dochází i na jiných stanicích na trase B. Ta je totiž jediná, kde brzdí soupravu strojvůdce a ne automat. Trasy A a C mají totiž automatický systém zastavení. - více zde

"Mně se to stalo ve stanici Českomoravská. Měl jsem ještě horské kolo. Už jsem chtěl vystoupit, ale koukám, že dveře jsou mimo nástupiště. Zazmatkoval jsem, protože už hlásili ukončení výstupu, a tak jsem i s kolem vystoupil na schůdky za železným hrazením. Naštěstí se mi nic nestalo," napsal čtenář s přezdívkou Bassman.

Již citovaný strojvůdce upřesnil, že na Českomoravské se staví dřív také jen v určitém směru. "Je to ale spíš z provozních důvodů," řekl, aniž by upřesnil podrobnosti.

Podle jiného zdroje z DP je to tím, že projektanti nejsou schopni zohlednit budoucí provozní situace. "Správně by to mělo být tak, že stavba by měla vyhovovat provozu. V případě, že mají strojvedoucí ztížené podmínky výhledu způsobené stavebním řešením stanice, lze to řešit doplněním další kamery a monitoru sledující obtížně viditelnou část nástupiště," řekl iDNES pracovník DP.

Autor:


Témata: Praha, Smíchov, Vlak

Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz