Revizoři jsou bez policie bezmocní

  • 17
Praha - Černí pasažéři dluží Dopravním podnikům desítky milionů korun. Za jízdu bez lístku může dojít až k exekuci majetku, soudy s neplatiči však mnohdy trvají celá léta. Více než pět procent cestujících, které v dopravních prostředcích kontroluje revizor, u sebe nemá jízdenku. Kontroloři Dopravních podniků však v podstatě nejsou schopni bez policisty dělat téměř nic.

Mohou jen vyžadovat zaplacení pokuty. K legitimování dotyčného je totiž zákon neopravňuje. Podle přepravního řádu sice mohou zjistit základní osobní údaje. Nikde však není uvedeno jak.

Jan Holub z tiskového oddělení policie potvrdil, že s revizory spolupracují všichni policisté, jestliže je revizoři zavolají. "Pokud cestující odmítne předložit revizorovi doklad, má na to právo a kontrolor musí volat policii," uvedl.

Než policie přijede, nesmí však revizor cestujícího násilně zadržet. Podle právníka Jana Brože, který vymáhá od černých pasažéru pokuty, může mít naopak problémy cestující, který revizora odstrčí. "Takové chování je již přestupek," řekl Brož. Podle mluvčí Dopravních podniků Zuzany Knoblochové došlo v loňském roce k osmadvaceti případům hrubého napadení revizora.

"Ve stálém pracovním poměru máme sto třicet revizorů, platební morálku cestujících se snažíme ale napravit i jinak. Loni přineslo určité výsledky, zejména v tržbách za jízdné, zvýšení postihů ze čtyř na osm set korun. Loni jsme vybrali osmašedesát milionů korun. V příměstských autobusech jsme také zavedli nástup pouze předními dveřmi, aby jízdenky mohl kontrolovat řidič," konstatovala Knoblochová.

ČERNÍ PASAŽÉŘI V R. 2000

Počet kontrolovaných

cca 5 milionů
uloženo postihů 271 577

zaplatilo na místě či do 14 dnů (400,-Kč)

cca 164 tisíc

předáno advokátům

cca 95 tisíc

zaplatilo po upomínce (890,- Kč)

cca 28 tisíc

podáno žalob

cca 68 tisíc

zaplatilo na platební rozkaz (4 600,- Kč)

cca 10,2 tisíc
Pramen: DP
Časté jsou případy, kdy se při kontrole prokazují cestující odcizenými doklady. Markovi Setíkovskému ukradli tašku v restauraci. "Když mi přišla obsílka od soudu, abych zaplatil pokutu, musel jsem dlouho obíhat policejní oddělení. Nakonec se ale podařilo prokázat, že v době kontroly jsem již doklady neměl," řekl Setíkovský.

Holub přiznává, že se s takovými případy setkávají. "Letos se nám podařilo zadržet mladíka, který se revizorovi prokázal občanským průkazem, který prý nalezl v Severních Čechách. Za poškozování cizích práv mu hrozí dva roky odnětí svobody nebo peněžitý trest," řekl Holub.

Někteří cestující možnosti odcizení sami zneužívají. Nahlásí odcizení dokladů a dostanou nové. Při přepravních kontrolách užívají doklady staré, následně však argumentují odcizením a předkládají nové doklady spolu s potvrzením. Policie se však s takovým počínáním dosud nesetkala. "Bylo by to hodnoceno jako přestupek a potrestáno peněžitým trestem do výše tisíc korun. Těžko by se však dokazovalo, že vše bylo úmyslné," dodal Holub.

Vymáhání všech pokut má na starost advokátní kancelář Brož a Sokol. "Když cestující nereaguje ani na soudní příkaz, je nařízena exekuce. Srážkou ze mzdy, účtu nebo zabavením movitého majetku dlužníka. Ne všechny soudy však vyhrajeme. Asi ve dvou až třech procentech případů nejsou naše důkazy dostačující. Stalo se také například, že revizor při honičce chytil jiného člověka. Vůbec ale nevymáháme peníze od psychicky nemocných a lidí v těžké sociální situaci," řekl Brož.

Černí pasažéři dluží Dopravním podnikům desítky milionů korun. Jen za kolky k soudním žalobám zaplatí čtyřicet milionů ročně. Knoblochová upozorňuje, že Dopravní podniky nejsou soběstačné. Musí tedy dostávat dotace od města. "Všichni, co platí daně, tak vlastně na černé pasažéry doplácejí," konstatovala.

V zahraničí řeší problém s černými pasažéry většinou tak, že u vstupu do metra mají pevné turnikety a v pozemních spojích jezdí průvodčí. Potřebné miliardy však Dopravním podnikům v současné době chybějí, investovaly je totiž do nových vozů metra.

Z očí do očí: debata s revizorem.

Revizoři byli připraveni pod schody, ale nikdo bez jízdenky nepřicházel.

Revizorům přišla na pomoc i městská policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video