Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Respekt zažaloval už i Grégr

  15:27aktualizováno  15:27
Praha - Kolotoč žalob vláda versus časopis Respekt pokračuje. Minulý týden podal na týdeník hromadnou žalobu za celý kabinet úřad vlády. Další žalobu na šéfredaktora týdeníku Respekt podal ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Jak Grégr tak celá vláda si stěžují na Holubův článek, ve kterém šéf týdeníku označil Zemanův kabinet za korupční. Ministr průmyslu byl navíc v Holubově článku jmenován.

Vláda podala na šéfredaktora týdeníku Respekt Petra Holuba trestní oznámení pro pomluvu. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr ve svém vlastním trestním oznámení přidal k pomluvě také podezření z útoku na státní orgán.

Za pomluvu by Holubovi hrozilo odnětí svobody až na dva roky, případně zákaz činnosti. Útoku na státní orgán, ze kterého šéfredaktora Respektu podezírá Grégr, se dopustí ten, kdo hrubě urazí nebo pomluví státní orgán. Za tento trestný čin je možné uložit buď peněžitý trest nebo až roční vězení.

Holub ve svém článku doslova napsal: "Vláda boj s korupcí ale prohrála, jak svědčí údaje Transparency International i korupční chování ministrů nejmladším Březinou počínaje a nejstarším Grégrem konče."

Respekt zažaloval Zemana

Holub: Chtěl jsem upozornit na korupční prostředí
Úřad vlády podal podněty ke stíhání šéfredaktora týdeníku Respekt Obvodnímu úřadu vyšetřování a Obvodnímu státnímu zastupitelství v Praze 1 už minulý týden.

Vláda Holuba obviňuje, že ji nařkl z korupce. V případě trestného činu pomluvy hrozí trest až dva roky vězení, anebo zákaz činnosti. Holub se brání tvrzením, že chtěl ve svém článku pouze upozornit na to, že ministři svým jednáním umožňují korupční prostředí v zemi.

Grégr je prvním ze žalujících ministrů
Grégr je první vlaštovkou, která plní hrozbu premiéra Miloše Zemana. Ten prohlásil, že kromě trestního oznámení bude každý člen vlády jednotlivě požadovat u soudu odškodnění deset milionů korun, aby Respekt konečně zanikl. Pokud by někdo deset milionů požadoval, musel by nejdřív složit soudní poplatek 400 tisíc korun.

"Na občanskoprávní žalobě se nehodlám podílet," řekl například ministr kultury Pavel Dostál, podle něhož je podnět k trestnímu stíhání dostatečný.

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš se spokojil s dopisem šéfredaktora Holuba. "Zmínka o ministrech byla mířena na kolektivní odpovědnost vlády, například za schválení některých neprůhledných veřejných zakázek, třeba v případu ostravské dálnice nebo Telecomu. Osobně pak byla mířena na ty ministry, kteří třeba takové zakázky vládě předložili," napsal Burešovi Holub. Později v Respektu ale upozornil, že nešlo o omluvu, ale vysvětlení.

Vláda chce mít v Respektu obsáhlé prohlášení
Vláda se domáhá toho, aby Respekt otiskl obsáhlé prohlášení k článku, v němž Holub píše o korupci. Odvolává se přitom na nový tiskový zákon, kde je zakotvena povinnost vydavatele otisknout vyjádření v případě, že se článek dotkl cti, důstojnosti, dobré pověsti nebo soukromí osoby nebo instituce. Kabinet se ve svém stanovisku snaží dokázat, jak je v boji s korupcí úspěšný. Šéfredaktor Holub zatím neuvedl, zda prohlášení otiskne.

"Když se před třemi lety dostala česká sociální demokracie k moci, slíbila akci čisté ruce. Úspěch se ale nedostavil: letos země klesla na 49. místo v korupčním žebříčku Transparency International," napsal renomovaný britský list The Financial Times. Noviny pokládají výhružky premiéra Zemana, že Respekt zlikviduje, za pobuřující.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Hyundai H 350 2,5 CRDI  záruka
Hyundai H 350 2,5 CRDI záruka

r.v. 2016, naj. 3 501 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz