Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zhaslo velké světlo, odešel drahý přítel, píší o Mandelovi světoví lídři

  0:01aktualizováno  7:54
Státníci z řady zemí začali vzdávat hold zesnulému bývalému jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Mandela dosáhl více, než by se dalo očekávat od kteréhokoli člověka. Dalajlama v Mandelovi ztratil "drahého přítele".

"Díky své zarputilé důstojnost a neochvějné ochotě obětovat vlastní svobodu pro svobodu druhých přeměnil Jižní Afriku a vyvolal v nás všech pohnutí," řekl Obama v přímém televizním přenosu v Bílém domě.

Agentura AFP v této souvislosti uvedla, že prvního černošského prezidenta JAR vyzdvihoval první černošský prezident USA.

Mandelova smrt

Smrtí Mandely svět podle Obamy ztratil jednoho z nejvíce vlivných, odvážných a vysoce dobrotivých lidí. Mandelu označil za člověka, který převzal dějiny do svých rukou a obrátil "oblouk vesmírné morálky směrem k spravedlnosti".

Podle britského premiéra Davida Camerona "zhaslo ve světě velké světlo". "Nelson Mandela byl hrdinou naší doby," uvedl Cameron na Twitteru. Zároveň uvedl, že nařídil, aby na jeho úřadu v Londýně byla stažena vlajka na půl žerdi.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama v dopise zaslaném Mandelově rodině označil bývalého jihoafrického prezidenta za "člověka odvahy, zásad a nesporné integrity". Dalajlama napsal, že doufal, že se s Mandelou ještě uvidí a že k němu choval "velký obdiv a velkou úctu". Oba nositelé Nobelovy ceny za mír se naposledy setkali v roce 2004. Dalajlamovi bylo v roce 2011 odepřeno jihoafrické vízum na přednášku, kterou měl mít při příležitosti oslav 80. narozenin jiného bojovníka proti aparheidu Desmonda Tutua.

OBRAZEM: V žaláři, se ženami, v rodné vsi

V MLADŠÍCH LETECH. Nelson Mandela stihl před svým uvězněním navštívit Londýn. O...
ZA MŘÍŽEMI. Vůdce Afrického národního kongresu byl odsouzen k doživotnímu...
NÁVRAT DO CELY. Nelson Mandela při návštěvě vězeňské cely v neblaze proslulé...
SETKÁNÍ LEGENDÁRNÍCH POSTAV. Papež Jan Pavel II. navštívil během své cesty po...

Francouzský prezident François Hollande v Mandelovi viděl "skvělého bojovníka" a také "ztělesnění jihoafrického národa, cement jeho jednoty a chloubu celé Afriky".

"Zářný příklad Nelsona Mandely a jeho politický odkaz nenásilí a odmítnutí jakéhokoli rasismu zůstanou pro lidi na celém světe ještě dlouho inspirací," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. "Nelson Mandela byl jednou z nejvýznamnějších politických osobností naší doby. Uctěme jeho památku společnou oddaností demokracii a toleranci," uvedl na Twitteru prezident EU Herman Van Rompuy.

Poslední bělošský jihoafrický prezident Frederik de Klerk, jenž společně s Mandelou v roce 1993 dostal Nobelovu cenu za mír, prohlásil, že jeho nástupce byl především "velkým sjednotitelem". "Tento důraz na usmíření je jeho nejdůležitějším odkazem," řekl v rozhovoru se CNN de Klerk, jenž Mandelu v roce 1990 dostal z vězení, aby s ním pak jednal o ukončení apartheidu.

Bývalý americký prezident Bill Clinton bojovníka proti apartheidu označil za "obhájce lidské důstojnosti a svobody, míru a usmíření". "Všichni žijeme v lepším světě díky životu, který žil Madiba," prohlásil Clinton, přičemž Mandelu označil jeho kmenovým jménem.

George Bush starší a jeho žena Barbara oplakávají "jednoho z největších zastánců svobody, jakého jsme měli tu čest potkat". "Jako prezident jsem s úžasem sledoval pozoruhodnou schopnost Nelsona Mandely odpouštět svým věznitelům po 26 letech nespravedlivého uvěznění, čímž dal nám všem působivý příklad vykoupení a milosti," prohlásil prezident USA z let 1989 až 1993. "Tento muž bude chybět, ale jeho zásluhy budou žít navždy," zdůraznil Bush mladší.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podtrhl, že Mandela se díky létům ve vězení stal příkladem pro svůj národ. "Zůstane v paměti jako otec nové Jižní Afriky a jako vynikající morální vůdce," řekl Netanjahu. Palestinský prezident Mahmúd Abbás uvedl, že Mandela je "symbolem osvobození od kolonialismu a okupace pro všechny lidi usilující o svobodu". Abbás Mandelu označil za "nejodvážnějšího a nejdůležitějšího" z lidí, kteří podporovali Palestince. Venezuelský prezident Nicolas Maduro vyhlásil ve své zemi třídenní státní smutek. "Devět měsíců od úmrtí našeho vůdce (Huga Cháveze), dnes zesnul další velikán lidstva," prohlásil socialistický vůdce.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že Mandela byl zdrojem inspirace pro zbytek světa. "Musíme se poučit z jeho moudrosti, odhodlání a usilovat o to, aby byl svět lepší," řekl Pan novinářům v ústředí OSN v New Yorku.

Podle Mandelovy strany Africký národní kongres (ANC) přišla JAR o "kolos, ztělesnění pokory, rovnosti, spravedlnosti, míru a naděje pro miliony" lidí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Najdete na iDNES.cz