Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouští odpůrci Temelína se nezříkají protestů

  16:11aktualizováno  16:11
Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín sice do konce ledna přerušili blokády hranic s Českou republikou, protestů se však nevzdávají. Ve Vídni v úterý organizovali pomalý průjezd automobilů centrem města a předali českému velvyslanectví své požadavky. Na Štědrý den hodlají zřídit protestní tábor poblíž hraničního přechodu Dolní Dvořiště. Jeho obyvatelé v něm chtějí žít do 29. prosince bez elektřiny.

Co se stalo o víkendu v Temelíně? O dvoudenním výpadku v elektrárně a jeho příčinách čtěte ZDE.

Co požadují odpůrci Temelína:
Antitemelínské iniciativy požadují zastavení provozu temelínské elektrárny a upřesnění dohody předsedů vlád obou zemí z minulého týdne ohledně bezpečnostní prověrky a zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí. Dále by uvítali zapojení nevládních organizací do prověrek reaktoru a přijetí závazného časového plánu na vykonání zkoušek. Odpůrci Temelína požadují také volný přístup k projektové dokumentaci jihočeské elektrárny, vyjasnění otázek ručení za škody způsobené případnou havárií elektrárny, zřízení internetové stránky o Temelíně pro lepší informování jakož i tzv. "horké linky" na bezprostřední informování Rakouska.
Během akce "Vídni, probuď se!", kterou mimo jiných pořádá i ekologická organizace Global 2000, odevzdali během úterního dopoledne představitelé antitemelínských iniciativ své požadavky i úřadu spolkového kancléře.

Odpůrci Temelína rovněž hodlají instalovat před rakouským parlamentem výstražnou tabuli, která má každý den upozorňovat poslance na problém jihočeské elektrárny.

Schüssel sklamal aktivisty
Asi tisícovku odpůrců druhé české jaderné elektrárny rovněž sklamalo vystoupení kancléře Wolfganga Schüssela v pondělí večer v hornorakouském Leopoldschlagu, který informoval o výsledcích své druhé schůzky s českým premiérem Milošem Zemanem o vlivu Temelína na dvoustranné vztahy mezi oběma zeměmi. Schüssel připustil, že rakouské straně se nepodařilo prosadit všechny požadavky, ale zdůraznil, že dosáhla značného pokroku.

Představitelé strany Zelených zastávají názor, že kancléř zůstal dlužen odpovědi na prakticky všechny otázky.

Zvláště na otázky související s komplexním prověřením vlivu elektrárny na životní prostředí a s kontrolou bezpečnosti Temelína mezinárodním týmem expertů nedal Schüssel žádné uspokojivé odpovědi.

Zelení proto podle předsedy poslanecké frakce Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudiho Anschobera vypracují podrobný seznam požadavků na  prověření bezpečnostních i ekologických aspektů elektrárny a splnění těchto požadavků pak bude základem rozhodování o případných nových protestních akcích na hraničních přechodech.

DALŠÍ INFORMACE

České hranice zažily další protesty Rakouští, ale i němečtí odpůrci atomu připravili několik protestů na českých hranicích.
Temelín před poruchou zvyšoval výkon reaktoru Úřad pro jadernou bezpečnost povolil tři hodiny před poruchou zvýšení výkonu reaktoru

Podle německých studií je Temelín bezpečný
Dvě studie renomovaných západních organizací naopak přisuzují temelínské elektrárně bezpečnostní standardy, které nezaostávají za mezinárodně obvyklými požadavky a navíc v řadě bodů odpovídají přísným německým pravidlům, jichž se často dovolává rakouská strana protestující proti elektrárně.

Studie si podle listu Süddeutsche Zeitung objednaly dvě klíčové německé instituce, které se ve sporech kolem Temelína angažují - spolkové ministerstvo životního prostředí v Berlíně a úřad bavorské zemské vlády v Mnichově.

Mluvčí berlínského úřadu však sdělil, že se ministerstvo nadále dívá na Temelín velmi kriticky. Odborné posudky v některých bodech pochybnosti nerozptýlily.

První materiál zpracovala německá Společnost pro bezpečnost zařízení a rektorů (GRS), která zkoumala na základě podkladů českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), zda temelínské reaktory odpovídají mezinárodním bezpečnostním pravidlům. Hodnocení sedmi vybraných problémů se týká například nakládání s palivovými články, kde organizace zjistila splnění přísných německých standardů.

Nespokojena byla GRS pouze v případě ochranných opatření před důsledky protržení napájecích vodních vedení. I když při dodatečném vybavování technikou Westinghouse byla dodržena pravidla platná v USA, německá organizace považuje konstrukci za málo robustní.

Druhou expertízu vypracovalo Sdružení západoevropských jaderných regulátorů (WENRA), v němž jsou zastoupeni ředitelé západních úřadů pro dohled nad jadernými zařízeními a které dává Temelínu dobré vysvědčení. Ve studii o "jaderné bezpečnosti v kandidátských zemích EU" se uvádí, že program zlepšení bezpečnosti v Temelíně je nejkomplexnější, jaký byl kdy u reaktorů VVER-1000 podniknut. Temelín je tak bezpečný stejně jako jiné nyní provozované západoevropské reaktory, uvádí Süddeutsche Zeitung ze zprávy. I WENRA ale poukazuje na nutné vylepšení kolem vodního vedení.

Berlínské ministerstvo konstatuje, že expertíza DRS sloužila už jako podklad pro podzimní konzultace s českou stranou o Temelínu. Odborný posudek měl zjistit, zda a jaké nedostatky ještě elektrárna má. Účelem ale nebylo zjišťovat, zda by Temelín dostal v Německu povolení k provozu. Spolkový ministr životního prostředí Jürgen Trittin několikrát prohlásil, že Temelín neměl být do provozu uveden a že v Německu by souhlas ke spuštění nedostal.

Jeden z aktivistů ekologické organizace Global 2000 s kostlivcem v automobilu projíždí centrem Vídně, kde se uskutečnila řada akcí proti zahájení provozu jaderné elektrárny v Temelíně, 19. prosince 2000

V centru Vídně se uskutečnila řada akcí proti zahájení provozu jaderné elektrárny v Temelíně, 19. prosince 2000

V centru Vídně pořádaly ekologické organizace řadu akcí za zastavení zkušebního provozu české jaderné elektrárny Temelín, 19. prosince 2000

Rakouští aktivisté z ekologické organizace Global 2000 přišli před českým velvyslanectvím ve Vídni s peticí sepsanou na protest proti zahájení provozu jaderné elektrárny v Temelíně, 19. prosince 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

V Kanadě se zřítil vrtulník, zemřeli čtyři zaměstnanci elektrárny

Policie, páska (ilustrační snímek)

Čtyři zaměstnanci elektrárenské společnosti Hydro One zahynuli ve čtvrtek při zřícení helikoptéry v kanadské provincii...

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...Najdete na iDNES.cz