Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín může zvyšovat výkon reaktoru

  12:18aktualizováno  12:18
Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolil Jaderné elektrárně Temelín zvyšovat postupně výkon na třicet procent, tedy přejít do třetí podetapy energetického spouštění. Až tohoto výkonu reaktor dosáhne, bude moci vyrábět elektřinu.
Odpůrci atomu přitom nepolevují. Na sobotu mezi 14. až 16. hodinou uskuteční demonstrace na česko-rakouském přechodu Dolní Dvořiště. Podobné protesty svolali antitemelínské iniciativy i na hraniční přechod Philippsreut v Bavorsku a na další dva německo-české přechody.

Co se týče blokád hraničních přechodů, vyhlásili odpůrci Temelína podle hornorakouského pověřence pro příhraniční jaderné elektrárny Radko Pavlovce, "předvánoční" příměří.

Na sobotních protestních akcích chtějí aktivisté především vyjádřit nesouhlas s tím, že nedávná dohoda z Melku, uzavřená mezi šéfy vlády Česka a Rakouska, nezavazuje českou stranu odstavit reaktor do doby, než bude dokončena studie o vlivu Temelína na životní prostředí.

Uzavřou-li odpůrci Temelína hranice, unie zasáhne
Když rakouští odpůrci Temelína obnoví blokády česko-rakouských hranic, zahájí Evropská komise proti Rakousku řízení. Oznámil to ve Štrasburku komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen. Ten se zúčastnil úterního jednání šéfů vlád obou zemí Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela, kde se  premiéři dohodli na přezkoumání vlivu temelínské elektrárny na životní prostředí.

Blokáda by mohla být interpretována jako porušení dohody, řekl evropský komisař pro rozšíření Evropské unie Günter Verheugen při zasedání Parlamentního výboru přidružení EU-ČR. "K blokádám není důvod, a pokud opět začnou, tak není ani dohoda," řekl později Verheugen ČTK.

Celkově ve svém vystoupení k českým a evropským poslancům označil česko-rakouskou dohodu za velmi pozitivní. Dodal, že se našlo se řešení, které bere v úvahu bezpečnostní obavy Rakouska, ale také plně respektuje suverenitu Česka při určování své energetické politiky.

Šéfové české a rakouské vlády se po sedmi hodinách dohodli na kompromisu ohledně Temelína.

Bezpečnost asi přezkoumá komise odborníků
Bezpečnost Temelína by měla být podle mluvčího SÚJB Pavla Pittermanna prověřována věcně i formálně, proto pravděpodobně vznikne společná komise vybraných specialistů české a rakouské strany a Evropské komise. Ta nejprva posoudí požadavky rakouské strany poté, s nimi přijede do České republiky do SÚJB a do temelínské elektrárny. Na závěr komise na společném setkání specialistů přijme příslušné a potřebné závěry. ¨

"Všechny zkoušky, které požaduje rakouská strana a požadovala v minulosti, jsou snadno proveditelné v průběhu procesu zkoušení a testování elektrárny. Na řadu požadovaných zkoušek by nebylo možno odpovědět kdyby ta elektrárny aspoň ve zkušebním provozu nebyla," doplnil pro Český rozhlas Pittermann.

Temelín pokračuje ve spouštění
Státní úřad pro jadernou bezpečnost povolil elektrárně zvýšit výkon reaktoru na třicet procent. Třicetiprocentní výkon reaktoru odpovídá tepelnému výkonu 1080 megawatt.

Několikaměsíční etapa energetického spouštění, která by měla skončit v květnu 2001, vyvrcholí 144hodinovým nepřetržitým průkazným chodem. Ten musí prokázat bezpečný a spolehlivý provoz bloku ještě před jeho uvedením do etapy zhruba ročního zkušebního provozu.

Celý proces energetického spouštění je podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře rozdělen do devíti podetap, které na sebe navazují.

Jejich hranice jsou definovány hladinami výkonu reaktoru do 5, 12, 30 a 45 procent. Po dvoutýdenní odstávce budou následovat podetapy do 55, 75, 90 a 100 procent nominálního výkonu reaktoru. Každému zvýšení výkonu do jiné hladiny přitom bude předcházet povolení SÚJB.

Reaktor prvního bloku JETE byl nastartován 11. října 2000 a poté následovala etapa fyzikálních testů.

Na čem se dohodli Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel v Melku

1. Zřízení "horké informační linky", po které se za využití stávajících komunikačních tras česká strana zavazuje poskytovat Rakousku pět kategorií informací o jaderné elektrárně Temelín, počínaje tiskovými prohlášeními přes nejaderné závady až po případné úniky radioaktivních materiálů.

2. Systém včasného varování pro případ mimořádné události či havárie v Temelíně. V podstatě jde o to, že rakouská strana bude připojena na systém, který si pro vlastní potřeby včasného varování buduje česká strana. Realizace do března 2001.

3. Energetické partnerství, jehož cílem je spolupracovat při zavádění obnovitelných energetických zdrojů a metod přispívajících k úsporám energie.

4. Bezpečnostní otázky kolem Temelína. Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen má z pověření obou stran sestavit trilaterální komisi odborníků z Česka, Rakouska a EU, která by prostudovala ve Vídni rakouské námitky a pak v Praze a Temelíně české odpovědi a fakta.

5. Přezkoušení vlivu Temelína na životní prostředí se uskuteční za účasti odborníků Evropské komise a podle stávajících direktiv EK. Česká strana se dobrovolně zavazuje probíhající prověrku 78 projektových změn uskutečněných v Temelíně rozšířit na přezkoušení celé elektrárny.

6. Obě strany se zavazují dokončit tyto prověrky do konce května až začátku června 2001; do té doby nebude zahájeno komerční využívání elektrárny.

7. Volný pohyb zboží a osob musí být zajištěn a dodržován. Obě strany se zavazují zdržovat se veřejných prohlášení nebo politických kroků, které by podlamovaly zahájený dialog mezi českou a rakouskou vládou na téma Temelín.

8. Rozšíření EU: obě strany potvrzují důležitost tohoto procesu a s ním spojeného předběžného uzavírání jednotlivých kapitol o podmínkách vstupu ČR do EU. Konstatují však, že vzhledem k množství nevyřešených témat kolem Temelína nelze očekávat uzavření kapitoly energetika v nejbližších měsících.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Chce EU zakázat písmeno „Ř“? Dezinformacím na internetu neujdou ani děti

Závislost na internetu, kyberšikana, dezinformace. Těmto rizikům jsou vystaveny všechny děti, které používají internet. Je proto důležité, aby se mediálně...  celý článek

Volba profesora Langdona
Volby jsou tady, musíme něco dělat, hecuje Hanks Čechy ve videokoláži

Sociálními sítěmi se pár dní před sněmovními volbami šíři video, v němž herec Tom Hanks alias Robert Langdon chodí ulicemi Prahy, která je posetá volebními...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.